Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” İşçi qrupunun növbəti iclası 19 iyul tarixində videokonfrans formatında keçirilib.
Videokonfransı açıq elan edən İşçi qrupunun rəhbəri, energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev iclasın gündəliyi haqqında məlumat verib. Gündəliyə uyğun olaraq, İşçi qrupunun 2022-ci il üçün Fəaliyyət Planında və “Elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma üzrə Kommunikasiya Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icra vəziyyəti nəzərdən keçirilib.
İclasda “Azərişıq” ASC-nin Elektron Hökumət portalı vasitəsilə göstərilən elektron xidmətlərinin analizi, kiçik və orta biznes subyektlərində elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma prosesinin qiymətləndirilməsi, habelə bərpa olunan enerji mənbələri sahəsinə özəl sektorun cəlb edilməsi və əlverişli investisiya mühitinin yaradılması üzrə təqdimatlar və çıxışlar dinlənilib. Eyni zamanda, Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Korporativ idarəetmə, investisiyalar, investorların maraqlarının qorunması, biznes etikası və korporativ sosial məsuliyyət” İşçi qrupunda Energetika Nazirliyinin əsas icraçı olduğu tədbirlərin icrası barədə məsələlər müzakirə olunub.

On 19 July, the next meeting of the Working Group on connection to power supply networks of the Commission on Business Environment and International Rankings was held in video conference format.
Openning the video conference the head of the Working Group, Deputy Minister of Energy Samir Valiyev, informed about the agenda of the meeting. In accordance with the agenda, the implementation status of the measures envisaged in the Action Plan of the Working Group for 2022 and the Communication Strategy on connecting to the power supply network was reviewed.
At the meeting, presentations and speeches were made on the analysis of the electronic services provided by Azerishig OJSC through the e-government portal, the assessment of the process of connecting small and medium businesses to the electricity supply network, as well as the involvement of the private sector in the field of renewable energy sources and the creation of a favorable investment environment. At the same time, the implementation of the measures being the main executive of the Ministry of Energy in the Working Group on corporate governance, investments, protection of investors` interests, business ethics and corporate social responsibility of the Commission on Business Environment and International Rankings was discussed.