“Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” işçi qrupunun iclası keçirilib
İyunun 23-də Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” işçi qrupunun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İşçi qrupunun rəhbəri, energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev çıxış edərək iclasın gündəliyini açıqlayıb. Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev isə çıxışında Dünya Bankının “Business-Ready” hesabatı ilə bağlı yerinə yetiriləcək tədbirlər haqqında məlumat verib.
Sonra iclasın gündəliyinə uyğun olaraq, “Kommunal xidmətlərə (elektrik təchizatı şəbəkələrinə - ETŞ) qoşulma" indikatoru ilə bağlı 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsində nəzərdə tutulmuş tədbirlərin cari ilin birinci yarısı üzrə icra vəziyyətinə dair məruzələr dinlənilib. Müvafiq tədbirin icrası üzrə elektron məlumat kitabçasının hazırlandığı, aidiyyəti qurumların rəy və təklifləri əsasında təkmilləşdirildiyi diqqətə çatdırılıb.
“Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma üzrə Kommunikasiya Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin cari ilin birinci yarımili üzrə icra vəziyyətinə dair hesabat təqdim edilib. Sahibkarlar arasında məlumatlılıq və məmnunluq səviyyəsinin artırılmasının vacibliyi vurğulanıb. ETŞ-yə qoşulmalar üzrə elektron müraciətlərin statistikası nəzərdən keçirilib və onlayn qoşulmaların sayında yeni artımın qeydə alındığı bildirilib.
ETŞ-yə qoşulma prosedurlarının qiymətləndirilməsi üçün bu sahədə ixtisaslaşmış şirkət tərəfindən müvafiq sorğunun keçirilməsi barədə məlumat verilib. Aparılmış sorğunun nəticələri nəzərdən keçirilib, işçi qrupu tərəfindən sorğu vərəqələrinin qiymətləndirilməsi, ETŞ-yə qoşulma ilə bağlı istehlakçı hüquqlarının qorunması məsələləri müzakirə edilib.
Sonda Dünya Bankının “Business-Ready” hesabatının “Kommunal xidmətlər (elektrik enerji təchizatı-EET)” indikatoru üzrə sorğunun və qiymətləndirmə cədvəllərinin doldurulması ilə bağlı görülmüş işlər barədə məlumat verilib, hər bir komponent üzrə qiymətləndirmə meyarları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

On 23 June, the next meeting of the Working Group on connection to power supply networks of the Commission on Business Environment and International Rankings was held in video conference format.
The Head of the Working Group, Deputy Minister of Energy Samir Valiyev made an opening speech and provided information about the agenda of the meeting. The Head of the Secretariat of the Commission Vusal Shikhaliyev gave information about the measures to be implemented in connection with the "Business-Ready" report of the World Bank.
Then, according to the agenda of the meeting, reports were heard on the implementation status of the measures provided in the Road Map for 2022-2023 for the first half of the current year regarding the "Connection to utility services (Power supply network)" indicator. It was noted that the electronic reference book on the implementation of the relevant event was prepared and improved on the basis of the opinions and proposals of the relevant authorities.
A report on the status of implementation of the measures provided for in the "Communication Strategy for Connection to Power Supply Networks" for the first half of the current year was presented. The importance of increasing the level of awareness and satisfaction among entrepreneurs was emphasized. The statistics of e-applications for Connection to Power Supply Networks were reviewed and it was reported that a new increase in the number of online joinings was registered.
It was informed about the conduct of the relevant survey by the company specializing in this field for the evaluation of the procedures for Connection to Power Supply Networks. The results of the survey were reviewed, the evaluation of questionnaires by the Working Group, consumer rights protection issues related for Connection to Power Supply Networks were discussed.
At the end, information was given on the work done in filling out the survey and evaluation tables for the "Utility services (electricity supply)" indicator of the World Bank "Business-Ready" report, and the sides exchanged views about the evaluation criteria for each component.