Energetika naziri Pərviz Şahbazovla Ekvatorial Qvineyanın mədənçilik və karbohidrogen məsələləri üzrə dövlət katibi Santiaqo Mba Eneme Nsuqanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib. Görüşdə 2019-cu ilin 27-29 noyabr tarixlərində Ekvatorial Qvineyada keçiriləcək Qaz ixrac edən ölkələr Forumuna üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının V Sammitinə Azərbaycanın dəvəti, eləcə də ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Santiaqo Mba Eneme Nsuqa qaz ixrcatçısı və təşkilatda müşahidəçi qismində təmsil olunan Azərbaycanın bu tədbirdə iştirakının ikitərəfli əməkdaşlıq üçün də əhəmiyyətli olacağını qeyd edib. Bildirilib ki, Ekvatorial Qvineya Azərbaycanla təkcə Qaz ixrac edən ölkələrin Forumu çərçivəsində deyil, həm də karbohidrogen sənayesində bilik və qabaqcıl texnologiyalarla bağlı təcrübə mübadiləsində maraqlıdır.
Dəvətə görə təşəkkürünü bildirən Energetika naziri Pərviz Şahbazov Qaz ixrac edən ölkələrin Forumu ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin son illərdə intensivləşdiyini qeyd edib. Nazir deyib ki, Ekvatorial Qvineya ilə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın ikitərəfli formatda, enerji sahəsində də inkişafı üçün mövcud imkanlar nəzərdən keçirilməlidir. Həmçinin bildirilib ki, Azərbaycan neft-qaz sahəsində təcrübəsini bölüşməyə hazırdır.

Santiago Mba Eneme Nsuga, Secretary of State for Mines and Hydrocarbons of Equatorial Guinea visited the Ministry of Energy
The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov met with the delegation led by Santiago Mba Eneme Nsuga, Secretary of State for Mines and Hydrocarbons of Equatorial Guinea. During the meeting, the sides discussed the invitation of Azerbaijan to the fifth Gas Summit of Heads of State and government officials of the members of the Gas Exporting Countries Forum (GECF) to be held on Nowember 27-29, 2019, as well as perspectives of bilateral cooperation.
Santiago Mba Eneme Nsuga said that Azerbaijan`s participation in this event as a gas exporter and an observer of the organization will also be important for bilateral cooperation. It was also noted that Equatorial Guinea is interested in exchange of knowledge and of experience on advanced technologies not only within the Gas Exporting Countries Forum, but also in the hydrocarbon industry.
Expressing gratitude for the invitation, the Minister of Energy Parviz Shahbazov said that the cooperation with the Gas Exporting Countries Forum (GECF) intensified in recent years. The minister noted that available opportunities should be considered for the development of cooperation with Equatorial Guinea in the bilateral format within international organizations and in the energy sector. It was also noted that Azerbaijan is ready to share its experience in the field of oil and gas.