Əbu-Dabidə "Yaşıl Hidrogen Sammiti" çərçivəsində “Masdar” şirkəti ilə 4 QVt-lıq “yaşıl enerji” layihələrinin icrası müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov "Yaşıl Hidrogen Sammiti" çərçivəsində “Masdar” şirkətinin stendi ilə tanış olub və şirkətin baş icraçı direktoru Mohamed Jameel Al Ramahi ilə görüşüb.
Görüşdə “Masdar” şirkəti ilə 230 MVt gücündə Günəş Elektrik Stansiyası üzrə əməkdaşlığın 10 QVt-lıq külək, günəş və “yaşıl hidrogen” layihələri ilə genişləndirilməsindən məmnunluq ifadə edilib. Hazırda 4 QVt gücündə “yaşıl enerji” layihələrinin həyata keçirilməsi istiqamətində proseslərin sürətləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Avropa 2030-cu ilə kimi 20 milyon ton hidrogen əldə etməyi planlaşdırır. Avropa İttifaqı ilə strateji enerji tərəfdaşlığı çərçivəsində Azərbaycandan bərpa olunan enerji mənbələrindən istehsal ediləcək elektrik enerjisinin, hidrogenin ixracına maraq var. Bu aspektdə, “Masdar” şirkəti ilə layihələrin vaxtında reallaşdırılması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
“Masdar” şirkətinin baş icraçı direktoru Mohamed Jameel Al Ramahi isə Azərbaycanla əməkdaşlığın prioritet olduğunu bildirib və bu meqa layihələrə şirkətin dəstəyini ifadə edib.
Görüşdə müxtəlif istiqamətlərdə planlaşdırılan ixrac marşrutları, həmçinin istehsal güclərinin yaradılmasından irəli gələn məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, növbəti addımlar nəzərdən keçirilib.

Within the Green Hydrogen Summit in Abu Dhabi, the implementation of 4GW green energy projects was discussed with Masdar
The Minister of Energy Parviz Shahbazov got acquainted with the stand of Masdar within the Green Hydrogen Summit and met with the CEO of the company Mohamed Jameel Al Ramahi.
At the meeting, the sides expressed satisfaction with the expansion of cooperation with Masdar on a 230MW solar power plant with 10GW wind, solar and green hydrogen projects. At present, the importance of accelerating the processes towards the implementation of green energy projects with a capacity of 4GW was noted.
The Energy Minister Parviz Shahbazov said that by 2030 Europe plans to acquire 20 million tons of hydrogen. Within the strategic energy partnership with the European Union, Azerbaijan is interested in the export of electricity and hydrogen to be produced from renewable energy sources. In this aspect, timely implementation of projects with Masdar is of great importance.
The CEO of Masdar Mohamed Jameel Al Ramahi said that cooperation with Azerbaijan is a priority, and he expressed the company's support for these mega projects.
At the meeting, an extensive exchange of views was held on the planned export routes in various directions, as well as on the issues arising from the development of production capacities, and the next steps to be taken were reviewed.