Energetika naziri Pərviz Şahbazov Dünya Enerji Şurasının regional inkişaf üzrə sədr müavini Oleq Budarqin ilə görüşüb. Görüşdə Dünya Enerji Şurası ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı,  texnologiyaların  tətbiqi ilə enerji sektorunda qlobal miqyasda baş verən dəyişikliklər və yeni çağırışların  müzakirəsi üçün 3 ildən bir keçirilən Dünya Enerji Konqresi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. 1923-cü ildən fəaliyyət göstərən, 100-ə yaxın ölkəni və 3 mindən çox təşkilatı əhatə edən Dünya Enerji Şurasının enerji təhlükəsizliyi, enerji bərabərliyi və ekoloji təhlükəsizlik arasında balansın yaradılmasındakı rolundan bəhs edilib. Bildirilib ki, yanacaq-energetika sekorunun bütün istiqamətlərini özündə birləşdirən qlobal təşkilat kimi Dünya Enerji Şurası  enerji ölkəsi kimi Azərbaycanla əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdır.
Söhbət zamanı  energetika naziri Pərviz Şahbazova  cari ilin 9-12 sentyabr tarixində Birləşmiş Ərəb Əmirliyində keçiriləcək 24-cü  Abu-Dabi Dünya Enerji Konqresinə dəvət məktubu təqdim edilib.
Qeyd edək ki, “Rifah üçün enerji” devizi altında keçiriləcək tədbir çərçivəsində həmçinin 8-ci Asiya Nazirlər Toplantısı da nəzərdə tutulub.

The development of cooperation with the World Energy Council was discussed
The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov met with Deputy Chairman for Regional Development of the World Energy Council Oleg Budargin.
The views on the changes occurring globally in the energy sector as a result of the development of cooperation with the World Energy Council which is held every 3 years and the application of new technologies were exchanged during the meeting.
The role of the World Energy Council, functioning since 1923 and covering about 100 countries and 3,000 organizations, in the creation of a balance between energy equality, energy safety and environmental safety, was discussed during the meeting. It was noted that the World Energy Council, as a global organization combining all areas of the fuel and energy sector, is interested in cooperation with such an energy country as Azerbaijan.
During the conversation, an invitation letter was handed to the Minister of Energy to participate in the 24th World Energy Congress, to be held in Abu Dhabi on September 9-12.
It should be noted that the 8th ministerial meeting of Asian countries is planned to be held within the event titled “Energy for Prosperity”.