Dünya Bankının Enerji və İnfrastruktur üzrə Missiyası Energetika Nazirliyində olub
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Bakıda səfərdə olan Dünya Bankı Qrupunun İnfrastruktur üzrə Regional Direktoru Çarles Cozef Kormierin rəhbərlik etdiyi missiyanı qəbul edib.
Görüşdə Dünya Bankının ölkəmizlə çoxşaxəli əməkdaşlığında mühüm istiqamətlərdən birinin enerji olduğu və Azərbaycanın həyata keçirdiyi regional və beynəlxalq əhəmiyyətli enerji layihələrinə bankın davamlı dəstək göstərdiyi qeyd edilib.
Görüş zamanı dənizdə külək enerjisinin istehsalına dair Yol Xəritəsi, ölkəmizdə elektrik enerjisi bazarının inkişafı, enerji səmərəliliyi, Azərbaycanın uzun müddətli enerji və iqlimlə bağlı planları, həmçinin yeni əməkdaşlıq imkanlarına dair müzakirələr aparılıb. Bütün bu istiqamətlərin dekarbonizasiya prosesini əhatə etdiyi və ölkənin 2050-ci ilədək karbon emissiyalarının 40 faizədək azaldılmasını hədəflədiyi vurğulanıb. Eyni zamanda həyata keçirilən və planlaşdırılan bərpa olunan enerji layihələrinin ölkəmizin qlobal enerji keçidi prosesinə milli səviyyədə töhfəsini təmin etməklə bərabər tərəfdaşlarımızın enerji təchizatı üçün də yeni imkanlar yaratdığı bildirilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib ki, ağıllı və təmkinli enerji keçidi istiqamətində inamlı addımlarla irəliləyirik: “Bu xüsusda, dövlət başçısı tərəfindən sosial-iqtisadi inkişafın başlıca meyarlarından biri kimi müəyyənləşdirilən “yaşıl artım“ ölkəsinə çevrilməklə bağlı tədbirlər mühüm rol oynayır. Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin nümunəsində olduğu kimi birgə əməkdaşlığımız əsasında dənizdə külək enerjisi potensialından istifadə etməklə “yaşıl enerji”ni də müxtəlif formalarda və müxtəlif marşrutlarla Avropaya ixrac edə bilərik”.
Gələcəkdə “yaşıl” elektrik enerjisinin nəqli üçün Azərbaycan və Gürcüstan ilə Rumıniya arasında Qara dəniz sualtı elektrik enerjisi və rəqəmsal qoşulma layihəsinin əhəmiyyətindən bəhs edilib. Layihənin reallaşdırılması Dünya Bankı ilə əməkdaşlıq kontekstində nəzərdən keçirilib.
Söhbət zamanı Dünya Bankı ilə əməkdaşlıq gündəliyində olan məsələlərin hər biri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Dünya Bankının Enerji və İnfrastruktur üzrə Missiyasının ölkəmizə səfəri çərçivəsində Azərbaycanın dənizdə külək enerjisinin inkişafı, enerji sektoru üçün potensial dekarbonizasiya yolları, karbonsuzlaşdırmanın planlaşdırılması və həyata keçirilməsi, elektrik enerjisi bazarının liberallaşdırılması və enerji səmərəliliyi mövzularında müzakirələrin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

World Bank Mission on Energy and Infrastructure visited the Ministry of Energy
Minister of Energy Parviz Shahbazov received the Mission led by Charles Joseph Cormier, Regional Director for infrastructure of the World Bank Group, who is on a visit to Baku.
At the meeting, it was noted that one of the important directions of the World Bank's multifaceted cooperation with our country is energy, and the bank's continuous support for energy projects of regional and international importance implemented by Azerbaijan.
During the meeting, discussions were held on the roadmap for offshore wind energy production, the development of the electricity market in our country, energy efficiency, long-term energy and climate-related plans of Azerbaijan, as well as new cooperation opportunities. It was emphasized that all these areas covered the decarbonization process and aimed at reducing carbon emissions to 40 percent by 2050. At the same time, it was noted that the ongoing and planned renewable energy projects contribute to the global energy transition of our country at the national level and create new opportunities for energy supply of our partners.
Energy Minister Parviz Shahbazov said that we are moving forward with confident steps in the direction of smart and discreet energy transition: “in this regard, the measures to become a country of green growth, which is defined by the Head of State as one of the main criteria of socio-economic development, play an important role. As with the example of the Southern Gas Corridor project, with the use of offshore wind energy potential on the basis of our cooperation, we can export green energy to Europe in various forms and routes. “
The importance of the Black Sea submarine power and digital connectivity project between Azerbaijan and Georgia and Romania for the transportation of “green” electricity in the future was mentioned. The implementation of the project was considered in the context of cooperation with the World Bank.
During the conversation, the sides exchanged views on each of the issues on the agenda of cooperation with the World Bank.
It should be noted that during the visit of the World Bank Mission on Energy and Infrastructure to Azerbaijan, discussions on the development of offshore wind energy, potential ways of decarbonization for the energy sector, planning and implementation of decarbonization, liberalization of the electricity market and energy efficiency are planned.