“Dubay Ekspo 2020” çərçivəsində bərpa olunan enerji konfransı keçirilib
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində keçirilən “Düşüncələri birləşdirək, daha yaxşı gələcək quraq” mövzusuna həsr olunmuş “Dubay Ekspo 2020” ümumdünya sərgisi çərçivəsində Energetika Nazirliyi tərəfindən bərpa olunan enerji sahəsinə dair konfrans təşkil olunub. Azərbaycanda “yaşıl enerji” sahəsinə xarici sərmayələrin cəlb edilməsi məqsədilə keçirilən bu tədbirdə sərgidə iştirak edən investorlara ölkəmizin bərpa olunan enerji potensialı, sahə üzrə strateji hədəflər, qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər, özəl sektorla əməkdaşlıq üçün yaradılmış imkanlar haqqında məlumat verilib.
Tədbirdə salamlama nitqi ilə çıxış edən energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov bildirib ki, enerji və ekoloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi ilə bağlı çağırışların enerji sektorunu təxirəsalınmaz dəyişikliklərlə üz-üzə qoyduğu bu dövrdə dövlət və özəl sektoru, maliyyə institutlarını, beynəlxalq təşkilatları və digər maraqlı tərəfləri əhatə edən çoxtərəfli əməkdaşlıq mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Nazir müavini BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının 26-cı Sessiyasında ölkəmizin yeni hədəflə çıxış edərək, 2050-ci ilə qədər istixana qazı emissiyalarının 40 faizədək azaldılması ilə bağlı əlavə könüllü öhdəlik götürdüyü haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin aydın, uzunmüddətli dayanıqlı inkişafa əsaslanan baxışlarını əks etdirən strateji hədəflərin sırasında ölkəmizin elektrik enerjisi üzrə ümumi qoyuluş gücündə bərpa olunan enerjinin payının növbəti onillik ərzində 30%-ə çatdırılmasının da yer aldığını bildirib. Qeyd edilib ki, 1500 meqavatlıq yeni istehsal güclərinin istismara verilməsini nəzərdə tutan bu hədəfə nail olmaq üçün müəyyənləşdirilmiş əsas prioritetlərdən biri bu sahəyə özəl, o cümlədən xarici investisiyaların cəlbidir.
Daha sonra Energetika Nazirliyinin əməkdaşları tərəfindən ölkəmizdə “yaşıl elektrik enerjisi” istehsalının təşviq edilməsi üçün dəstək mexanizmləri, investisiyaların cəlbinə hesablanmış normativ sənədlər, yaxın gələcəkdə təşkil edilməsi nəzərdə tutulan bərpa olunan enerji hərracları haqqında məlumatlara dair video və təqdimat nümayiş etdirilib. Erməni işğalından azad edilmiş ərazilərimizin “yaşıl enerji zonası” elan edildiyi, Yaponiyanın TEPSCO şirkəti cəlb edilməklə bu zonanın yaradılması üzrə müfəssəl Konsepsiya layihəsinin hazırlandığı və müvafiq Baş Planın hazırlanmaqda olduğu diqqətə çatdırılıb. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda “yaşıl enerji”dən maksimum istifadə hədəfləri və planlarının özəl sektorla əməkdaşlıq üçün açılan imkanları daha da genişləndirdiyi bildirilib.
Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi, bp, Acwa Power və Masdar şirkətlərinin nümayəndələri tərəfindən isə Azərbaycanda bərpa olunan enerji sahəsində mövcud investisiya mühiti haqqında təqdimatlar nümayiş olunub, ölkəmizdə özəl investisiya hesabına reallaşdırılması planlaşdırılan sənaye miqyaslı külək və günəş enerjisi layihələrinə dair ətraflı məlumat verilib.
Tədbirin sonuncu sessiyasında məruzəçilər tərəfindən iştirakçıların mövzu ətrafında sualları cavablandırılıb.
İki saat davam edən konfransdan sonra tədbir iştirakçıları ilə birlikdə 2000 kvadratmetrdən çox ərazini əhatə edən “Gələcəyin toxumları” adlı Azərbaycan pavilyonu ziyarət edilib, burada nümayiş olunan texnoloji güllər, beş rəqəmsal ağacdan ibarət texnoloji meşə, multifunksional interaktiv masa instalyasiyası və digər innovativ texnologiyalar vasitəsilə ölkəmiz haqqında məlumatlarla tanış olunub.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin bir sıra şirkətlərin nümayəndələri ilə ikitərəfli görüşlər keçirilib, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

A conference on renewable energy was organized by the Ministry of Energy within the Global Exhibition Expo 2020 Dubai: Connecting Minds and Creating the Future in Dubai, United Arab Emirates. At the event aiming to attract foreign investment in the green energy sector in Azerbaijan, the investors participating in the exhibition were informed about the renewable energy potential of our country, strategic targets in the field, work done to improve the legislative framework, and opportunities provided for cooperation with the private sector.
Making a welcoming speech, Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov said that multilateral cooperation involving the public and private sectors, financial institutions, international organizations and other stakeholders is of great importance during this period, in which challenges for energy and environmental security confront the energy sector with urgent changes. The Deputy Minister informed the participants of the event that Azerbaijan has appeared with a new target and undertaken additional voluntary obligations to reduce greenhouse gas emissions by 2050 by 40 percent at the UN Climate Change Conference (COP 26). He stated that one of the strategic targets, which reflects the views of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev based on clear, long-term sustainable development, is to increase the share of renewable energy in the total installed capacity of our country in electricity to 30% over the next decade. It was noted that one of the main priorities for achieving this goal, which involves the commissioning of new production capacities of 1,500 MW, is the attraction of private, as well as foreign investment in this area.
Then, the employees of the Ministry of Energy demonstrated a video and made a presentation on the support mechanisms for promoting the green electricity generation in our country, regulatory documents to attract investment, information on renewable energy auctions to be organized in the near future. It was noted that our territories liberated from Armenian occupation have been declared a green energy zone, and that a comprehensive concept project has been developed to establish this zone by involving Japanese company TEPSCO and the relevant Master Plan is in progress. It was underlined that the targets and plans for the maximum use of green energy in Karabakh and East Zangazur further expand the opportunities for cooperation with the private sector.
Representatives of the International Renewable Energy Agency (IRENA), bp, ACWA Power and Masdar made presentations on the current investment environment in the field of renewable energy in Azerbaijan, and gave detailed information on utility-scale wind and solar energy projects planned to be implemented at the expense of private investment in our country.
At the last session of the event, the speakers answered the questions of the participants on the topic.
After the two-hour conference, along with the participants of the event, the Azerbaijani Pavilion Seeds of the Future, covering an area of more than 2000 square meters, was visited and information about our country was provided through technological flowers, technological forest consisting of five digital trees, multifunctional interactive table installation and other innovative technologies.
Within the event, bilateral meetings were held and discussions were made on issues of mutual interest with representatives of a number of companies.