Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Açıq hökumətin təşviqinə dair 2020–2022-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın aidiyyəti bəndlərinin icrası məqsədilə “Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları” mövzusunda onlayn seminar keçirilib.
Energetika Nazirliyi və Açıq Hökumətin Təşviqinə dair Hökumət-Vətəndaş Cəmiyyəti Dialoqu Platformasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutmuş vebinarda nazirliyin etik məsələlər üzrə müvəkkili, Dövlət qulluğu və kadrlar şöbəsinin müdiri Əsəd İsmayılov müntəzəm olaraq keçirilən belə təlimlərin “Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları haqqında” Qanunla müəyyən edilən normalara dair dövlət qulluqçularının maarifləndirilməsində vacib rol oynadığını qeyd edib. Təlimçi-ekspert Zaur İbrahimli isə etik davranış qaydaları barədə təqdimatla çıxış edərək, bu sahədə mövcud qanunvericilik, etik davranış qaydalarının əsas prinsip və məqsədləri, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasından irəli gələn etik vəzifələrlə bağlı nəzəri biliklər barədə danışıb, xidməti vəzifənin icrası ilə bağlı tələblər, etik davranış qaydalarına əməl olunmasına nəzarət və digər mövzular barədə məlumat verib.
Vebinarda Energetika Nazirliyi və tabeli qurumların əməkdaşları, nazirlik yanında ictimai şuranın üzvləri iştirak ediblər.

“Rules of Ethics Conduct of Civil Servants” webinar was held
“Rules of Ethics Conduct of Civil Servants” webinar was held in order to implement the relevant paragraphs of the “National Action Plan on the promotion of Open Government for 2020-2022”approved by the relevant order of the president of the Republic of Azerbaijan .
In the webinar, jointly organized by the Ministry of Energy and the Government and Civil Society Platform on the promotion of Open Government, Asad Ismayilov, Head of Department of Civil Service and Human Resources, Ethics Commissioner of the Ministry of Energy noted that to hold such trainings regularly plays an important role in educating civil servants on the norms defined by the law on “Rules of Ethics Conduct of Civil Servants”. The trainer-expert Zaur Ibrahimli made a presentation on the rules of ethics conduct, spoke about the current legislation in this area, the main principles and objectives of the rules of ethics conduct, theoretical knowledge on ethical duties arising from the Constitution of the Republic of Azerbaijan, requirements for the execution of official duties, control over compliance with the rules of ethical behavior and other topics.
Employees of the Ministry of Energy and agencies, members of the public council under the Ministry attended the webinar.