Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları mövzusunda təlim keçirilib
Energetika Nazirliyinin və Açıq Hökumətin Təşviqinə dair Hökumət-Vətəndaş Cəmiyyəti Dialoqu Platformasının birgə təşkilatçılığı ilə dövlət qulluqçularının maarifləndirilməsi məqsədilə "Etika və dövlət qulluğu" mövzusunda vebinar keçirilib. Onlayn təlim Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 23 noyabr tarixli 739 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında dövlət qulluğunun inkişafına dair 2019−2025-ci illər üçün Strategiya”nın 2019−2021-ci illərdə icrası üzrə Fəaliyyət Planına uyğun olaraq təşkil edilib.
Energetika Nazirliyinin etik məsələlər üzrə müvəkkili, Dövlət qulluğu və kadrlar şöbəsinin müdiri Əsəd İsmayılov çıxış edərək, əvvəlcə 28 may Respublika Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik edib və fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Keçirilən təlimin əhəmiyyətindən danışaraq, bu səpkili tədbirlərin mütəmadi həyata keçirildiyini və maarifləndirmənin vacibliyini qeyd edib, nazirlik tərəfindən dövlət qulluğunda çalışan gənclərin peşə bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi və peşəkar gənc mütəxəssislər kimi formalaşmasına göstərilən diqqət və qayğının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra təlimçi Zaur İbrahimli tərəfindən “Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları haqqında” Qanundan irəli gələn tələblər, davranış qaydaları barədə təqdimat nümayiş olunub. Etik davranış qaydalarının əsas prinsipləri və məqsədləri, etik dilemmalar, əxlaqi prinsiplər, peşə əxlaqı, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasından irəli gələn etik vəzifələrlə bağlı nəzəri biliklər diqqətə çatdırılıb, dövlət qulluqçusu üçün xidməti vəzifənin icrası ilə bağlı müəyyən edilən tələblər, rəhbər dövlət qulluqçusundan gözlənilən etik dəyərlər, etik davranış qaydalarına əməl olunmasına nəzarətin həyata keçirilməsi və digər mövzularla bağlı müzakirələr aparılıb.
Vebinarda Energetika Nazirliyinin əməkdaşları və nazirlik yanında ictimai şuranın üzvləri iştirak ediblər.

Training on “Rules of Ethics Conduct of Civil Servants” was held
A webinar on "Ethics and civil service" was held with the aim of educating civil servants, which was jointly organized by the Ministry of Energy and the Government-Civil Society Dialogue Platform on Promotion of Open Government. The online training was organized in accordance with the Action Plan for the implementation of the “Strategy for the development of civil service in the Republic of Azerbaijan for 2019-2025” approved by Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 739 dated November 23, 2018.
Asad Ismayilov, Head of Department of Civil Service and Human Resources, Ethics Commissioner of the Ministry of Energy first congratulated the participants on the occasion of the Republic Day on May 28 and wished them success in their activities. Speaking about the importance of the training, he stressed the regular implementation of these activities and the importance of enlightenment and underlined the significance of the attention and care provided by the Ministry to the improvement of professional skills of the youth working in the civil service and development as professional young specialists.
Then, trainer Zaur Ibrahimli made a presentation on the requirements arising from the Law "On the rules of ethics conduct of civil servants " and the rules of conduct. The theoretical knowledge on the main principles and objectives of the rules of ethical conduct, ethical dilemmas, moral principles, professional ethics, ethical duties arising from the Constitution of the Republic of Azerbaijan were brought to the attention, the requirements for the execution of the service duty for civil servant, the ethical values expected from the civil servant, the implementation of control over the observance of the rules and other topics were discussed.
The webinar was attended by employees of the Ministry of Energy and members of the public council under the Ministry.