Dövlət qulluğunda qanunvericiliyin tətbiqi mövzusunda təlim keçirilib
“Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyində insan resurslarının idarə edilməsi və inkişafına dair 2023-cü il üçün İş Planı” çərçivəsində Dövlət qulluğuna dair qanunvericiliyin tətbiqi mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə dövlət qulluqçularının bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsində müvafiq qanunvericilik bazasının öyrənilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib, belə təlimlərin mütəmadi təşkil edilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Sonra Nazirliyin Hüquq şöbəsinin Hüquqi təhlil və ekspertiza sektorunun müdiri Aygün Əliyeva təqdimatla çıxış edərək dövlət idarəçiliyində iştirak hüququ, dövlət qulluğu, dövlət qulluğunun əsas vəzifələri və prinsipləri barədə danışıb. Dövlət qulluqçusu anlayışı, dövlət qulluqçusunun əsas vəzifələri və hüquqları, dövlət qulluğuna qəbul qaydaları, qulluqda fəaliyyətin davam etdirilməsi şərtləri haqqında geniş məlumat verib. Dövlət qulluğu ilə əlaqədar məhdudiyyətlər, həvalə olunmuş vəzifələrin yerinə yetirilməməsi və ya məhdudiyyətlərə əməl olunmaması zamanı dövlət qulluqçusunun məsuliyyəti və dövlət qulluğuna xitam verilməsi halları ilə bağlı iştirakçılar məlumatlandırılıb.

Training on application of legislation on civil service was held
Training on the application of civil service legislation within the framework of the work plan for Human Resource Management and development for 2023 was held at the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan.
The importance of studying the relevant legislative framework in improving the knowledge and skills of civil servants and the necessity of organizing such trainings regularly were emphasized in seminar.
Then, Head of the Legal Analysis and Expertise Section of the Law Department of the Ministry Aygun Aliyeva made a presentation and spoke about the right to participate in public administration, civil service, the main tasks and principles of civil service. She gave detailed information about the concept of civil servant, basic duties and rights of civil servant, rules of admission to civil service, conditions for continuing activities in the service. Participants were informed about the restrictions related to the civil service, the responsibility of the civil servant in case of failure to fulfill the assigned duties or non-compliance with the restrictions and the cases of termination of the civil service.