Dənizdə külək enerjisindən istifadənin inkişafı planları müzakirə edilib
Azərbaycanda dənizdə külək enerjisindən istifadənin inkişafı çərçivəsində Energetika Nazirliyi, Dünya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) və beynəlxalq məsləhətçi şirkətin nümayəndələrinin iştirakı ilə müzakirələr aparılıb. Dənizdə külək enerjisi potensialından istifadəni zəruri edən amillərdən və bu istiqamətdə BMK ilə əməkdaşlığın əhəmiyyətindən bəhs edən energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, dövlət başçısı tərəfindən “yaşıl enerji” konsepsiyasının hazırlanması mühüm vəzifələrdən biri kimi müəyyənləşdirilib. “Ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf prioritetlərindən biri olan “yaşıl artıma” nail olunması, eləcə də 2030-cu ilə qədər elektrik enerjisinin istehsal gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 30%-ə çatdırılması dənizin külək imkanlarının enerjiyə çevrilməsi istiqamətində də fəaliyyəti aktuallaşdırır. BMK ilə dənizdə külək enerjisi potensialının müəyyənləşdirilməsi və Yol Xəritəsinin hazırlanması üzrə əməkdaşlığımız yaşıl enerji ilə bağlı hədəflərimizə töhfə verəcəkdir.”
Dünya Bankının ölkə üzrə meneceri Sarah Michael isə bildirib ki, Dünya Bankı BMK ilə birlikdə dənizdə külək enerjisinin inkişafına, bu sahəyə investorların cəlbinə, Azərbaycanın dekarbonizasiya ilə bağlı məqsədlərinə dəstək verməyə hazırdır.
Sonra IFC və məsləhətçi şirkət tərəfindən hazırlanmış dənizdə külək enerjisi layihəsinin inkişaf ssenarilərinin təqdimatı nəzərdən keçirilib. Müxtəlif ssenarilər üzrə layihələrin gözlənilən iqtisadi, maliyyə, ekoloji və sosial göstəriciləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, dünyada dənizdəki külək enerjisinə maraq artmaqdadır. Bu da külək turbinlərinin quraşdırılması ilə istehsal olunan elektrik enerjisinə çəkilən xərclərin getdikcə azalması ilə izah edilir.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası arasında dənizdə külək enerjisindən istifadə sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nun yaxın vaxtlarda imzalanması planlaşdırılır. Anlaşma Memorandumu ilə nəzərdə tutulan işlər BMK-nın “Dənizdə Külək Enerjisinin İnkişafı Proqramı” çərçivəsində yerinə yetiriləcək. Bu proqram Dünya Bankı Qrupunun “Enerji Sektorunun İdarəedilməsində Yardım Proqramı” - ESMAP çərçivəsində maliyyələşdirilir.

Plans for the development of the use of offshore wind energy were discussed
Within the framework of the development of the use of offshore wind energy in Azerbaijan, discussions were held with the participation of representatives of the Ministry of Energy, the World Bank, the International Finance Corporation (IFC) and the international consulting company. Speaking about the necessary factors for the use of offshore wind energy potential and the importance of cooperation with the IFC in this direction, Minister of Energy Parviz Shahbazov said that the preparation of the concept of “green energy” by the Head of State was defined as one of the important tasks. “To achieve “green growth”, which is one of the priorities of the country's socio-economic development, as well as to increase the share of renewable energy sources in the power generation to 30% by 2030 necessitate activities to converse offshore wind capacity into energy. Our cooperation with the IFC on determining the potential of offshore wind energy and preparing a road map will contribute to our goals related to green energy.”
Sarah Michael, the World Bank country manager said that the World Bank, together with the IFC, is ready to support the development of wind energy in the sea, attracting investors to this field, and the goals of Azerbaijan related to decarbonization.
Then, the presentation of the development scenarios of the offshore wind energy project developed by IFC and the consulting company was made. The sides exchanged views on the expected economic, financial, environmental and social indicators of projects under various scenarios. It was noted that the world's interest in offshore wind energy is growing. The declining cost of electricity generated by the installation of wind turbines proves this.
It should be noted that a "Memorandum of Understanding on cooperation in the use of offshore wind energy between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the International Finance Corporation" is planned to be signed in the near future. The work stipulated by the Memorandum of Understanding will be implemented within the IFC Offshore Wind Development Program. The program is funded by the Energy Sector Management Assistance Program, ESMAP.