Fevralın 4-də Bakıda keçirilən Cənub Qaz Dəhlizi çərçivəsində nazirlərin VIII toplantısı “Cənub Qaz Dəhlizi: nailiyyətlər və perspektivlər – Cənub Qaz Dəhlizinin yeni enerji bazarları, o cümlədən Qərbi Balkan ölkələri istiqamətində genişləndirilməsi” və “Enerji keçidi - Karbohidrogen mənşəli yanacaqlardan və metan tullantılarının azaldılması tədbirlərindən karbon neytrallığına doğru: yollar, çağırışlar, qrafiklər” mövzularında plenar sessiyalarla davam edib.
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının  Avropaya yeni mənbədən nəhəng bir dəhlizlə təbii qazın tədarükü ilə bağlı missiyasının öhdəsindən uğurla gəldiyini deyən Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Cənub Qaz Dəhlizi sabit enerji təchizatının unikal elementidir. Enerji böhranının tüğyan etdiyi bir vaxtda avropalı istehlakçıların enerji təminatındakı rolu ilə Cənub Qaz Dəhlizi enerji təhlükəsizliyinə xidmət etdiyini bir daha təsdiqlədi. “2021-ci il və həmçinin bu ilin yanvar ayı ərzində ümumilikdə Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Gürcüstan, Türkiyə və Avropa istehlakçılarına 18,5 milyard kubmetrdən çox təbii qaz ixrac edilib. Bu müddətdə təkcə Avropa ölkələri uzunmüddətli müqavilələr, habelə qısamüddətli spot əməliyyatları üzrə, təxminən, 8,9 milyard kubmetr Azərbaycan təbii qazı ilə təchiz olunub”,- deyə nazir əlavə edib. Energetika naziri bildirib ki, dəhliz enerji təhlükəsizliyinin təminatındakı strateji əhəmiyyətini Avropa ölkələri arasındakı interkonnektorlarla Qərbi Balkanlara və qitənin digər hissələrinədək genişləndirə bilər: “Bu məqsədlə istehlakçılarla müqavilələrin imzalanması, investisiyaların yatırılması və qaz hasilatının artırılması, həmçinin interkonnektorların qurulması kimi prosesləri əhatə edən yeni bir fəaliyyət mərhələsinə başlamaq aktuallaşır. Biz Avropa Komissiyası və əlavə həcmlərdə qaz almaq istəyən və ya qaz idxal və ixrac etmək arzusunda olan ölkələrlə əməkdaşlıq etməyə və Cənub Qaz Dəhlizinin inkişafına töhfə verməyə hazırıq.”
Avropa İttifaqının Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə danışıqları üzrə komissarı Oliver Varhelyi bildirib: “Enerji təhlükəsizliyinin təminatı enerji keçidi dövründə prioritet olaraq qalacaqdır. Ona görə də Azərbaycanla strateji tərəfdaşlıq mühümdür. Azərbaycana nəinki mühüm etibarlı tərəfdaş olmasına, həm də enerji təhlükəsizliyində fəal roluna görə təşəkkür edirəm.”
Türkiyənin energetika və təbii ehtiyatlar naziri Fatih Dönməz deyib: “Cənub Qaz Dəhlizinin reallaşması və kommersiya qazının Avropaya nəqli mühüm addımdır. Dəhliz vasitəsi ilə nəql olunacaq qazın həcmini artırmaq üçün bizə əlavə ehtiyatlar və əlavə resurs ölkələri lazımdır. Bu baxımdan biz regionumuzun rifahı naminə Azərbaycan və Türkmənistanla əməkdaşlığımızı daha da inkişaf etdirməyə hazırıq.”
ABŞ Dövlət Departamentinin qlobal enerji təhlükəsizliyi üzrə baş müşaviri Amos Hokştayn  Birləşmiş Ştatların Azərbaycanın Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Avropanın enerji şaxələndirilməsinə verdiyi töhfələri təqdir etdiyini bildirib: “Çox şadiq ki, Cənub Qaz Dəhlizi vaxtında həyata keçirilib. Bu gün bu dəhlizin əhəmiyyəti daha yaxşı qavranılır. Layihə nəinki Avropanın etibarlı qaz təchizatı, həmçinin qaz bazarının inkişafı üçün vacib layihədir. Biz bu layihəyə dəstək verdiyimizə görə məmnunuq.”
Böyük Britaniyanın Xarici İşlər, Birlik və İnkişaf Ofisinin Avropa məsələləri üzrə dövlət naziri Kris Hiton-Harris deyib ki, bu dəhliz Gürcüstan, Türkiyə və bütün Avropadakı tərəfdaşlar üçün sabit və etibarlı təchizatçıdır. Azərbaycan kimi karbohidrogen sənayesində fərqlənən ölkələr və şirkətlər xalis sıfır emissiyası dövrünün də seçilən ölkələri sırasına daxil olmaq üçün ideal imkanlara malikdir”.
İtaliyanın ekoloji keçid məsələləri üzrə nazir müavini Vannia Gava isə bildirib ki, təbii qaz enerji keçidi üçün əvəzolunmaz resursdur. “Son aylarda İtaliyadan başlayaraq bir çox Avropa İttifaqı ölkələrinin iqtisadiyyatına ciddi meydan oxuyan qiymət dalğalanmaları Cənub Qaz Dəhlizi kimi infrastrukturların strateji əhəmiyyətini vurğuladı. Dəhlizdə iştirak edən ölkələr arasında koordinasiya sayəsində biz bütün tərəflərin ehtiyaclarını tarazlaşdırırıq və Avropanın enerji təhlükəsizliyinə zəmanət veririk ki, bu da vacib məsələlərdən biridir”.
Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf nazirinin müavini Romeo Mikautadze bu fikirləri səsləndirib: “Biz Cənub Qaz Dəhlizinin potensialının maksimum inkişaf imkanını gözləyirik. Bu baxımdan Xəzər və Mərkəzi Asiya enerji ehtiyatlarının Avropa bazarlarına çatdırılması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.”
Türkmənistanın “Türkmənqaz” Dövlət Konserninin sədr müavini Atamyrat Charyyev bildirib ki, Türkmənistan Şərqi Avropa bazarının tələbatını ödəmək üçün lazım olan həcmlərdə qərb istiqamətində də təbii qaz ixracını təmin etmək üçün texniki imkan və resurs bazasına malikdir. Biz əminik ki, Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinə əvəzsiz töhfə verə biləcək mühüm infrastruktur layihələrindən biri Transxəzər qaz kəməridir”.
Bolqarıstanın energetika naziri Aleksandr Nikolov Cənub Qaz Dəhlizinin  Bolqarıstan və Cənub-Şərqi Avropa üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib: “Bolqarıstanın strateji tərəfdaşı olan Azərbaycandan sabit və şaxələndirilmiş təchizatın həyata keçirilməsi enerji qiymətlərinin yüksək dəyişkənliyinin iqtisadiyyata və cəmiyyətə mənfi təsirlərini azaltmaq üçün şərtdir. Bu kontekstdə Bolqarıstan Azərbaycandan təchizatın artırılmasında maraqlıdır. Bir ildən çoxdur ki, Azərbaycandan Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Bolqarıstana müntəzəm olaraq təbii qaz tədarük olunur”.
Yunanıstanın Ətraf Mühit və Energetika Nazirliyinin energetika və ətraf mühit üzrə baş katibi Aleksandra Sdoukou isə deyib ki, Yunanıstan bu illər ərzində Trans-Adriatik Boru Kəmərini inkişaf etdirmək səyləri ilə fəxr edir: “Bu da öz növbəsində Cənub-Şərqi Avropada sözügedən infrastrukturun inkişafına kömək edir. Biz mövcud qaz kəməri sistemlərində bərpa olunan qazların və hidrogenin istifadəsi, eləcə də yeni xüsusi infrastrukturların yaradılması üzrə səyləri və planları dəstəkləyirik və bu gün buradakı bütün tərəfdaşlarımızla əməkdaşlığı davam etdirməyi səbirsizliklə gözləyirik”.
Albaniyanın infrastruktur və energetika nazirinin müavini Ilir Bejtja bildirib ki, Albaniya enerji təchizatının təhlükəsizliyi və yerli tələbatın qarşılanması ilə bağlı ciddi problemlərlə üzləşir. “Qazın digər fosil yanacaq mənbələri ilə müqayisədə daha təmiz enerji mənbəyi olduğunu nəzərə alaraq qaz sektorunun inkişafı gündəliyimizdə mühüm yer tutur. Cənub Qaz Dəhlizi Albaniya, eləcə də enerji mənzərəsinin yaxın və uzunmüddətli gələcəyi üçün çox mühüm alternativdir. Biz bu yenilikləri tam dəstəkləyəcək, ortaq plan və layihələrimizin icrasına sadiq qalacağıq”.
Serbiyanın Baş nazirinin müavini, mədənçilik və energetika naziri Zorana Mixayloviç mövqeyini  belə ifadə edib: “Fevralın 1-də tikintisinə başladığımız və 2023-cü ildə istismara veriləcək Bolqarıstan-Serbiya qaz interkonnektoru bizə Xəzər regionundan, Cənub Qaz Dəhlizi qaz kəmərindən və bir sıra digər mənbələrdən təchizatçılarla əlaqə yaratmağa imkan verəcək. Bununla da, təkcə Serbiyanın deyil, o cümlədən bütün regionun enerji təhlükəsizliyinə  yüksək səviyyədə töhfə veriləcək”.
Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto deyib: “Biz keçid dövründə yaşıl hədəflərimizə çatmaq üçün təbii qaza təchizatın təhlükəsizliyinin təmini məqsədi ilə ən yaxşı həll yolu kimi baxmalıyıq. Hazırda Mərkəzi Avropada enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi imkanlarına baxdıqda görürük ki, buna nail olmaq üçün ən müvafiq, ən real mənbə Azərbaycan qazıdır.”
Rumıniyanın energetika naziri Vircil Daniel Popesku Rumıniyanın Cənub Qaz Dəhlizinin Balkanlar və Mərkəzi Avropa istiqamətində genişləndirilməsi planına Rumıniya-Bolqarıstan İnterkonnektoru və BRUA layihəsinin daxil edilməsini  bir daha təklif etdiyini açıqlayıb: “Regiondakı əksər dövlətlərin Azərbaycan qazına çıxış əldə etməkdə marağının artması Cənub Qaz Dəhlizinin inkişafını davam etdirmək üçün böyük imkan yaradır və bu imkanı əldən qaçırmaq olmaz. Biz Avropanın enerji təminatının sabitliyi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən strateji qaz nəqliyyatı infrastrukturu olan Cənub Qaz Dəhlizi layihəsini inkişaf etdirmək cəhdlərinə qoşulmağa hazırıq".
Moldovanın Baş nazirinin müavini, infrastruktur və regional inkişaf naziri Andrei Spinunun sözlərinə görə, enerji böhranı qarşısında heç bir ölkə tək qalmamalıdır: “Güclü Avropa tərəfdaşlığı qurulmalıdır. Əsas məqsəd hər kəs üçün dayanıqlı, etibarlı, çoxşaxəli mənbələrdən və münasib qiymətə enerjinin əldə edilməsinə nail olmaqdır”.
Şimali Makedoniyanın iqtisadiyyat naziri Kreşnik Bekteşi qeyd edib ki, ölkənin qazlaşdırılması iqtisadiyyat üçün həlledici əhəmiyyət kəsb edir. “Şimali Makedoniyada qaz kəməri sisteminin tikintisi üzrə işlər davam etdirilir. Cari ilin birinci rübündə Şimali Makedoniyanı Cənub Qaz Dəhlizi ilə birləşdirəcək Yunanıstanla qaz bağlantısı üçün interkonnektorun tikintisinə başlanması planlaşdırılır. Biz artıq şimal qonşumuz Serbiya ilə qaz bağlantısı üçün interkonnektorun tikintisi layihələrini tamamlamaq üzərində işləyirik. Bundan əlavə Bolqarıstan və Albaniya ilə qaz bağlantısı üçün interkonnektorların tikintisi də nəzərdə tutulub”.
Ukraynanın Azərbaycandakı səfirliyinin birinci katibi Dmitri Berejnoy Cənub Qaz Dəhlizini Avropanın enerji təminatı üçün böyük uğur hesab edib.
Monteneqronun Kapital İnvestisiyaları Nazirliyinin Dövlət katibi Marko Perunovic deyib: “Enerji keçidi prosesini düzgün şəkildə həyata keçirmək üçün biz diqqətimizi dayanıqlı təbii qaz təchizatını təmin etməyə yönəltməliyik. Biz Cənub Qaz Dəhlizi və İon Adriatik Boru Kəməri layihəsinin  inkişafı üçün əməkdaşlığa açığıq”.
Bosniya və Herseqovinanın xarici ticarət və iqtisadi əlaqələr nazirinin müavini Ljiljana Lovric  və Xorvatiyanın İqtisadiyyat və Davamlı İnkişaf Nazirliyinin dövlət katibi İvo Milatiç İon-Adriatik Boru Kəməri layihəsinin bu ölkələrdə qaz sektorunun inkişafını təşviq edəcəyini qeyd ediblər.
Həmçinin bu sessiyada bp,  TANAP, TAP AG, Azərbaycan Qaz Təchizatı Şirkəti və SOCAR-ın  layihə üzrə hesabatları təqdim edilib.
Enerji keçidi məsələlərinə həsr olunmuş ikinci sessiyada isə Məşvərət Şurası formatında əməkdaşlığın “yaşıl” enerji istiqamətində genişləndirilməsinə diqqət yetirilib. Sessiyada Avropa İttifaqının Enerji Direktorluğu, bp, “ACWA Power” “Masdar”,“TotalEnergies”, “Eguinor” və SOCAR-ın təmiz enerjiyə keçid, karbon emissiyalarının azaldılması istiqamətində həyata keçirilən layihələr və bərpa olunan enerji üzrə əməkdaşlığa dair çıxışları dinlənilib.

The 8th Ministerial Meeting within the Southern Gas Corridor Advisory Council, held on 4 February in Baku, included plenary sessions on the Southern Gas Corridor: Achievements and Prospects – Extension of the SGC towards New Energy Markets, including the Western Balkans and Energy Transition - from Fossil Fuels and Methane Reduction Measures to a Carbon Neutrality: Paths, Challenges and Schedules.
Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov said that the Southern Gas Corridor Advisory Council has successfully fulfilled its mission to supply natural gas to Europe through a huge corridor from a new source. The Minister also noted that the Southern Gas Corridor is a unique element of a sustainable energy supply. While the world's energy crisis is raging, the role of European consumers in energy supply has confirmed that the Southern Gas Corridor serves energy safety. "In 2021, as well as in January of this year, more than 18.5 billion cubic meters of natural gas was exported through the Southern Gas Corridor to consumers in Georgia, Turkey and Europe. During this time, only European countries have been provided with approximately 8.9 billion cubic meters of Azerbaijani natural gas under long-term contracts, as well as short-term spot operations,” the minister added. The Minister of Energy said that the corridor could expand its strategic importance in ensuring energy safety with the help of interconnectors between European countries to the Western Balkans and other parts of the continent: “To this end, it becomes relevant to start a new stage of activity, which includes such processes as signing contracts with consumers, attracting investments and increasing gas production, as well as building interconnectors. We are ready to cooperate with the European Commission and countries wishing to purchase additional volumes of gas or import and export gas, as well as contribute to the development of the Southern Gas Corridor.”
EU Commissioner for Neighborhood and Enlargement Oliver Varhelyi said: "Ensuring energy safety will remain a priority during the energy transition. Therefore, strategic partnership with Azerbaijan is important. I thank Azerbaijan not only for being an important reliable partner, but also for its active role in energy safety.”
Turkish Minister of Energy and Natural Resources Fatih Donmez said: “The realization of the Southern Gas Corridor and the transportation of commercial gas to Europe are important steps. In order to increase the volume of gas to be transported through the corridor, we need additional resources and additional resource countries. From this point of view, we are ready to further develop our cooperation with Azerbaijan and Turkmenistan for the welfare of our region.”
Amos Hochstein, Senior Advisor for Global Energy Security of the U.S. Department of State said that the United States has appreciated Azerbaijan’s significant contributions to European energy diversification through the Southern Gas Corridor: “We are very glad that the Southern Gas Corridor has been implemented on time. Today, the importance of this corridor is better understood. This is an important project not only for reliable gas supply in Europe, but also for the development of the gas market. We are pleased to support this project.”
Chris Heaton-Harris MP, Minister of State for Europe at the United Kingdom Foreign, Commonwealth and Development Office said that this corridor is stable and reliable supplies for Georgia, Turkey and partners across Europe. Companies and countries, like Azerbaijan, who have been hydrocarbon superpowers, are amongst the best placed to be in the energy superpowers of the net zero age.
Vannia Gava, Undersecretary of Ministry of Ecological Transition of Italy noted that natural gas is an irreplaceable resource for the energy transition. "The price fluctuations that in recent months have seriously challenged the economies of many EU countries, starting with Italy, have highlighted the strategic importance of infrastructures such as the Southern Gas Corridor. Thanks to the coordination between the countries involved in the corridor, we are balancing the needs of all parties and guaranteeing Europe's energy security, which is absolutely an essential objective."
Georgian Deputy Minister of Economy and Sustainable Development Romeo Mikautadze said: “We look forward to the maximum possible development of the potential of the Southern Gas Corridor. From this point of view, the delivery of Caspian and Central Asian energy resources to European markets is of great importance.”
Deputy Chairman of the Turkmengas State Concern tamyrat Chariyev noted that Turkmenistan has the technical capability and resource base to ensure the supply of natural gas also in the western direction, in the quantities necessary to meet the needs of the Eastern European market. We are convinced that one of the important infrastructure projects that can make an invaluable contribution to the energy security of European countries is the Trans-Caspian gas pipeline.
Alexander Nikolov, Minister of Energy of the Republic of Bulgaria said: "Stable and diversified supplies from the strategic partner country of Bulgaria - Azerbaijan are imperative for mitigating the negative effects of the high volatility of energy prices on the economy and society. In this context, Bulgaria has an interest in possible additional supplies from Azerbaijan. It is important to highlight that the supplies of natural gas from Azerbaijan through the Southern Gas Corridor have been regularly delivered to Bulgaria for more than a year."
Secretary General for Energy and Mineral Resources of the Ministry of Environment and Energy of the Hellenic Republic said that Greece is proud of her efforts all these years, to develop the Trans-Adriatic Pipeline. "That in turn facilitates the development of associated infrastructure in Southeastern Europe. We support efforts and plans to use renewable gases and hydrogen in the existing gas pipeline systems, as well as, to create new dedicated infrastructures; and look forward to continuing cooperation with all our partners here today.
Deputy Minister of Infrastructure and Energy of Albania noted that Albania is facing very difficult challenges related to the security of energy supply and to the economic terms of meeting the domestic market demand. "Considering gas to be a cleaner source of energy compared to the other fossil sources, the development of the gas sector sits high on our agenda.  The SGC is a very important alternative for Albania and the near and long term future of the energy landscape. We shall strongly support these developments and remain committed to the implementation of our common plans and projects."
the Deputy Prime Minister of the Republic of Serbia and the Minister of Mining and Energy, Prof. Zorana Mihajlovic said: "The Serbia-Bulgaria Gas Interconnector, which we started constructing on February 1 and which will become operational in 2023, will enable us to connect with other gas pipelines and other suppliers - from the Caspian region, from the Southern Gas Corridor gas pipeline and some other sources. Thus, it contributes to a higher level of energy security not only of the Republic of Serbia, but also of the entire region."
Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Peter Siyarto stated: "We should appreciated natural gas as the best solution to ensure the safety of supplies in order to achieve our green targets in the transition period. Looking at the possible diversification of energy sources in Central Europe, we can say that the most relevant and real source for this is Azerbaijani gas.”
Romanian Minister of Energy Virgil-Daniel Popescu brought to he attentioned that Romania reiterates the solid proposal to include the transport infrastructure offered by the Romania-Bulgaria Interconnector and the BRUA gas pipeline in the plan to expand the Southern Gas Corridor towards the Balkans and Central Europe: "The growing interest of many states in the region to access the Azerbaijani gas volumes represents a huge opportunity for further development of the Southern Gas Corridor – which should not be missed. We stand ready to join the efforts to develop the Southern Gas Corridor project, a strategic gas transport infrastructure so necessary for the stability of Europe’s energy security."
Deputy Prime Minister and Minister of Infrastructure and Regional Development of the Republic of Moldova Andrei Spinu said that no country should be let alone in the face of the energy crisis we all together are facing now: "A strong, European partnership should be reached. Main goal: stable, reliable, from diversified sources and at affordable costs energy for everyone."
Minister of Economy of the Republic of North Macedonia Kreshnik Bekteshi stated that the gasification of the country is crucial for the economy. „ Activities are underway for further construction of the existing gas pipeline system in the Republic of North Macedonia. At first quarter of this year, it is planned to start construction of the interconnector for gas connection with Greece, which will connect North Macedonia with the Southern Gas Corridor. We are already working on completing the projects for construction of an interconnector for gas connection with our northern neighbour Serbia. Additionally, construction of interconnectors for gas connection with Bulgaria and Albania is planned."
First Secretary of the Ukrainian Embassy in Azerbaijan Dmitry Berezhnoy considered the Southern Gas Corridor is a major breakthrough for the European energy security.
State Secretary at the Ministry of Capital Investments of Montenegro Marko Perunovic said: "To do proper transition, we have to be focus to provide stable natural gas supply. We are open to develop the Southern Gas Corridor and IAP project."
Deputy Minister of Foreign Trade and Economic Relations of Bosnia and Herzegovina Ljiljana Lovric and State Secretary at the Ministry of Economy and Sustainable Development of Croatia Ivo Milatic stated that Ionian Adriatic Pipeline Project would improve gas sector in these countries."
Also, bp, TANAP, TAP AG, Azerbaijan Gas Supply Company and SOCAR submitted their reports on the project at this session.
During the second session on energy transition, the expansion of cooperation in the “green” energy field within the Advisory Council was brought to the attention. During the session, the representatives from EU Energy Directorate, bp, ACWA Power, Masdar, TotalEnergies, Eguinor and SOCAR made speeches on projects implemented in the direction of transition to clean energy, reduction of carbon emissions, and renewable energy cooperation.