Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin VII iclasının yekunlarına dair həmsədrlərin mətbuat üçün birgə bəyanatı
İclasın həmsədrləri Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov və Avropa Komissiyasının enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson, həmçinin, qonşuluq siyasəti və genişlənmə məsələləri üzrə komissarı Oliver Varhelyi tərəfindən birgə bəyanat
Bakı, 11 fevral 2021-ci il
2021-ci il 11 fevral tarixində videokonfrans formatında Bakıda keçirilmiş Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 7-ci iclası Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasındakı strateji enerji tərəfdaşlığını təsdiq edir, Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin tamamlanmasını və Azərbaycandan Avropa İttifaqına qaz təchizatının başlanmasını alqışlayır. Bu tarixi nailiyyət 3500 km uzunluğunda dəyər zənciri boyu hökumətlər, beynəlxalq təsisatlar, maliyyə-kredit təşkilatları, hasilat və nəql sistemlərinin operatorları, podratçı şirkətlər, icmalar və yerli hakimiyyət orqanları arasında möhkəm əməkdaşlıq əsasında qurulmuşdur;
Biz Cənub Qaz Dəhlizini Azərbaycan Respublikasındakı “Şahdəniz” yatağından qazın Avropaya təhlükəsiz, etibarlı və rəqabət qabiliyyətli tədarükünü təmin edən mühüm yeni ötürücü sistem kimi qəbul edirik. Cənub Qaz Dəhlizi Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə, Avropa enerji bazarına inteqrasiyasının daha da asanlaşdırılmasına, Cənubi və Mərkəzi Avropadan keçən qaz şəbəkələrinin əlaqələndirilməsi ilə bağlı fəaliyyətə töhfə verən strateji hədəfə xidmət edir;
Avropaya qazın şaxələndirilmiş, sabit, təhlükəsiz şəkildə tədarükünü təmin etmək və daha böyük iqtisadi tərəfdaşlıq imkanlarından faydalanmaq məqsədi daşıyan Cənub Qaz Dəhlizinin reallaşdırılması ilə bağlı uzunmüddətli öhdəliyin yerinə yetirilməsində Azərbaycan Respublikası Hökumətinin fundamental rolunu vurğulayırıq;
Biz Cənub Qaz Dəhlizinin texniki, tənzimləyici və kommersiya imkanlarına əsaslanan yeni enerji bazarlarına doğru genişlənmə potensialının araşdırılmasına yönəlmiş bütün maraqlı tərəflərin, o cümlədən karbonsuz enerji sisteminə keçid istiqamətində irəliləyişlərinə töhfə verəcək Qərbi Balkan ölkələrinin səylərini dəstəkləyirik.

Joint Statement by the co-chairs on the outcomes of the Seventh Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council
Joint statement by the co-chairs Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov and European Commissioner for Energy Kadri Simson, as well as European Commissioner for Neighbourhood and Enlargement Olivér Várhelyi
Baku, February 11, 2021
The Seventh Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council, held in Baku on the 11th of February 2021 via videoconference, acknowledges the strategic energy partnership between the Republic of Azerbaijan and the European Union and welcomes the completion of the Southern Gas Corridor project and the start of gas supplies from Azerbaijan to the European Union. This historic achievement was built on the strong cooperation between the governments, international institutions, financial lender organizations, operators of upstream ventures and transportation systems, contractor companies, communities and local authorities along the entire 3500 km long value chain;
We recognize the Southern Gas Corridor as an important new transmission system, which enables secure, reliable and competitive supply of gas from the Shah Deniz field in the Republic of Azerbaijan to Europe. It serves the strategic goal of enhancing the energy security of European countries, further facilitating the integration of the European energy market and contributing to the operational connectivity of gas networks across Southern and Central Europe;
We emphasize the fundamental role of the Government of the Republic of Azerbaijan for its long-term commitment to the implementation of the Southern Gas Corridor to secure diversified and stable gas deliveries to Europe and to bring the benefits of greater economic partnership;
We support the efforts of all interested partners to explore the possibility of extension of the Southern Gas Corridor towards new energy markets based on technical, regulatory and commercial opportunities, including the Western Balkans, as they progress in their transition towards a de-carbonised energy system.