Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin VIII iclasının yekunlarına dair həmsədrlərin mətbuat üçün birgə bəyanatı
Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov və Avropa İttifaqı Komissiyasının enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simsonun mətbuat üçün birgə bəyanatı
Bakı, 4 fevral 2022-ci il
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 4 fevral 2022-ci il tarixində Bakı şəhərində baş tutan səkkizinci iclasında uzunmüddətli enerji təhlükəsizliyi, təchizatın təhlükəsizliyi və yaşıl enerjiyə keçidlə bağlı ümumi hədəflər əsasında Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasında strateji enerji tərəfdaşlığı bir daha təsdiqlənib;
Biz Cənub Qaz Dəhlizinin tammiqyaslı ilk istismar ilinin uğurlu nəticəsini, həmçinin onun Azərbaycan Respublikasından Gürcüstan, Türkiyə və Avropa bazarlarına etibarlı, rəqabətliliyi və sərfəli enerji təchizatının təmin edilməsinə töhfəsini yüksək qiymətləndiririk. Altı ölkəni əhatə edən bu ötürmə sistemi enerji təchizatı və mənbələrinin şaxələndirilməsinə, o cümlədən bundan əvvəl təbii qaza çıxışı olmayan regionlara töhfə verir və həmin regionlarda kömürün istismardan çıxarılması prosesini sürətləndirə bilər;
Azərbaycan Respublikasının hökuməti Cənub Qaz Dəhlizinin əsas təşəbbüskarlarından biri kimi strateji rol oynamaq, eləcə də Avropaya təhlükəsiz, sabit və sərfəli enerji təchizatını həyata kerçirmək səylərini davam edir. Son dövrlərdə qaz qiymətlərinin qlobal səviyyədə artması təchizatın şaxələndirilməsinin zəruriliyini bir daha vurğuladı.
Biz Cənub Qaz Dəhlizinin yeni enerji bazarları, o cümlədən Qərbi Balkan dövlətləri istiqamətində genişləndirilməsi imkanlarının öyrənilməsində bütün maraqlı tərəflərin səylərini yüksək qiymətləndiririk. Növbəti addım olaraq Cənub Qaz Dəhlizinin gələcəkdə genişləndirilməsi imkanlarının reallaşdırılması zamanı yarana biləcək bütün kommersiya, ekoloji, texniki, normativ və iqlimlə bağlı məsələləri qiymətləndirmək vacibdir;
Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin səhmdarları bir sıra iqlim və dayanıqlı inkişaf təşəbbüslərinə, o cümlədən "Metan Rəhbər Prinsipləri" təşəbbüsünə imza atıblar. Cənub Qaz Dəhlizinin sonrakı istismarı tədricən müvafiq normativ çərçivələrə uyğun olaraq tərəflərin və sənayenin dayanıqlı inkişaf sahəsindəki ən yaxşı təcrübələrinin tətbiqinə əsaslanacaqdır.

PRESS STATEMENT BY THE CO-CHAIRS MINISTER OF ENERGY OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN PARVIZ SHAHBAZOV AND EUROPEAN COMMISSIONER FOR ENERGY KADRI SIMSON.
BAKU, FEBRUARY 04, 2022
The Eighth Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council, held in Baku on the 4th of February 2022, reaffirmed the strategic energy partnership between the Republic of Azerbaijan and the European Union based on shared goals of long-term energy security, security of supply and the green energy transition;
We welcome the successful outcome of the full scale first operational year of the Southern Gas Corridor and its contribution to the provision of reliable, competitive and affordable energy supplies from the Republic of Azerbaijan to markets in Georgia, Turkey and Europe. This transmission system spanning across six countries contributes to a diversification of energy supplies and sources, including to regions that previously lacked access to natural gas, where it can also support an accelerated coal phase-out. ;
The Government of the Republic of Azerbaijan continues to play strategic role as a key enabler of the Southern Gas Corridor and it continues its efforts to deliver secure, stable and affordable energy supplies to Europe. The recent global surge in gas prices has once again highlighted the need for the diversification of supplies.
We emphasize the efforts from all interested parties in examining possible extension of the Southern Gas Corridor towards new energy markets, including the Western Balkans. As a next step, it is important to assess all commercial, environmental, technical, regulatory and climate-related matters, which could emerge during the realization of any future extension of the Southern Gas Corridor;
The shareholders of the Southern Gas Corridor project are signatories to a variety of the climate and sustainable development initiatives, including Methane Guiding Principles.  Further operations of the Southern Gas Corridor will be gradually based on the implementation of the Parties’ and the industry’s best practices of sustainable activities in line with relevant regulatory frameworks.