Həmsədrlər Azərbaycan Respublikasının energetika Naziri Pərviz Şahbazovun və Enerji məsələləri üzrə Avropa Komissarı Kadri Simsonun mətbuat üçün bəyanatı
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində Nazirlərin 9-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində Nazirlərin 1-ci iclası
Həmsədrlər Azərbaycan Respublikasının Energetika Naziri Pərviz Şahbazovun və Enerji məsələləri üzrə Avropa Komissarı Kadri Simsonun mətbuat üçün bəyanatı
Bakı, 03 fevral 2023-cü il
Fevral ayının 3-də Bakı şəhərində keçirilmiş Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində Nazirlərin 9-cu iclasında və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurasının 1-ci iclasında Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasında strateji enerji tərəfdaşlığı bir daha təsdiqləndi. Tərəfdaşlıq uzunmüddətli enerji təhlükəsizliyi, dayanıqlılıq, təchizatın diversifikasiyası və yaşıl enerjiyə keçid gündəliyi üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi kimi ümumi məqsədlərə xidmət edir.
İclasın həmsədrləri Cənub Qaz Dəhlizinin tammiqyaslı istismarını və onun Azərbaycan Respublikasından Avropaya etibarlı, rəqabətqabiliyyətli və sərfəli enerji təchizatının təmin edilməsinə verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirdiklərini bildiriblər.
Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektorunun uğurla istismara verilməsi Avropada tədarükün diversifikasiyasını daha da dəstəkləyəcək mühüm hadisələrdən biridir. Həmsədrlər Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsini dəstəklədiklərini bildirərək, bununla yeni enerji bazarları üçün potensial təchizat mənbəyinin yaranacağını bildiriblər. Həmçinin, tədarük zəncirlərində metan emissiyalarının azaldılması üçün zəruri addımların atılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
İlk dəfə olaraq keçirilən Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində Nazirlərin iclası tərəfdaş ölkələr, maliyyə institutları və şirkətlərə yaşıl gündəlik üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı məhsuldar müzakirələrin aparılması üçün gözəl fürsət yaradır. Bu platforma yaşıl enerji üzrə beynəlxalq əlaqələrin yaradılmasına və Azərbaycanın Avropa bazarları üçün yaşıl enerjinin təchizatçısına çevrilməsinə töhfə verəcək.
2022-ci il 18 iyul tarixində Bakı şəhərində imzalanmış “Avropa Komissiyası tərəfindən təmsil olunan Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan Respublikası arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” mövcud əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə yanaşı enerji keçidi, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, bərpa olunan hidrogen sahələrində tərəfdaşlığın davamlı inkişafı üçün yeni imkanlar açacaq. Ötən ilin dekabr ayının 17-də Buxarest şəhərində imzalanmış “Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in də böyük əhəmiyyətini qeyd edirik.
Həmsədrlər enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə və iqlim dəyişikliklərinə qarşı birgə fəaliyyətə mühüm töhfələr verən səmərəli dialoqun davam etdirilməsi əzmində olduqlarını vurğulayıblar.

Press statement of Co-Chairs Parviz Shahbazov, minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, and Kadri Simson, EU Commissioner for Energy
The Southern Gas Corridor Advisory Council 9th Ministerial Meeting and The Green Energy Advisory Council 1st Ministerial Meeting
Press statement of Co-Chairs Parviz Shahbazov, Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, and Kadri Simson, EU Commissioner for Energy
Baku, February 03, 2023
The 9th Ministerial meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the first Green Energy Advisory Council meeting held on 3 February in Baku reaffirmed the strategic energy partnership between the Republic of Azerbaijan and the European Union. The partnership serves common goals such as long term energy security, sustainability, diversification of supply, and expanding cooperation on the energy transition agenda.
The co-chairs of the meeting welcomed the full-scale operation of the Southern Gas Corridor and its contribution to securing reliable, competitive, and affordable energy supply from the Republic of Azerbaijan to Europe.
The successful commissioning of the Greece-Bulgaria Interconnector is another important development which will further support diversification of supplies in Europe. The co-chairs expressed their support for the expansion of the Southern Gas Corridor, indicating that it would offer a potential supply source for new energy markets. The co-chairs also acknowledge the importance of taking necessary steps to reduce methane emissions across supply chains.
The Green Energy Advisory Council Ministerial meeting, held for the first time, creates an excellent opportunity for partner countries, financial institutions, and companies to have productive discussions on expanding cooperation on the green agenda. This platform will contribute to creating international green energy linkages and turning Azerbaijan into a green energy supplier for European markets.
The "Memorandum of Understanding on a Strategic Partnership in the Field of Energy between the European Union represented by the European Commission and the Republic of Azerbaijan" signed in Baku on July 18, 2022, along with the expansion of existing cooperation in the fields of energy transition, renewable energy, energy efficiency and renewable hydrogen will pave the way for new opportunities for enhanced development of our partnership. We note also the importance of the "Agreement on strategic partnership in the field of green energy development and transmission between the governments of the Republic Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary" signed in Bucharest on December 17 2022.
The co-chairs stressed their determination to continue the effective dialogue, which contributes to strengthening their energy security and their joint action against climate change.