Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 8-ci toplantısı keçiriləcək
Fevralın 4-də Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 8-ci toplantısı keçiriləcək.
Tədbirdə Avropa Komissiyasının enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson, Avropa İttifaqı Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə danışıqları üzrə komissarı Oliver Varhelyinin, eləcə də ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə, Gürcüstan, İtaliya, Yunanıstan, Bolqarıstan, Albaniya, Xorvatiya, Macarıstan, Monteneqro, Rumıniya, Serbiya, Şimali Makedoniya, Moldova, Bosniya və Hersoqovina, Ukrayna və Türkmənistanın yüksək səviyyəli nümayəndələrinin iştirakı gözlənilir.
Həmçinin enerji şirkətlərindən BP, BOTAŞ, TPAO, TANAP, TAP, SNAM, Fluxys, İCGB, Romgaz, SACE, SGC, Enagas, Uniper, TotalEnergies, Equinor, Lukoil, maliyyə təsisatlarından isə Dünya Bankı, Asiya İnkişaf Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı və digər qurumların nümayəndələrinin də tədbirə qatılması nəzərdə tutulur. Məşvərət Şurasının bu ilki iclasında Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının "ACWA Power" şirkəti və “Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkətinin nümayəndələrinin də iştirakı gözlənilir.
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 8-ci iclası “Cənub Qaz Dəhlizi: nailiyyətlər və perspektivlər – Cənub Qaz Dəhlizinin yeni enerji bazarları, o cümlədən Qərbi Balkan ölkələri istiqamətində genişləndirilməsi” və “Enerji keçidi – Karbohidrogen mənşəli yanacaqlardan və metan tullantılarının azaldılması tədbirlərindən karbon neytrallığına doğru: yollar, çağırışlar, qrafiklər” mövzularına həsr olunmuş plenar sessiyalarda keçiriləcək.
Tədbirin sonunda nazirlərin 8-ci iclasının yekunlarına dair mətbuat konfransının keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, “Cənub Qaz Dəhlizi” Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin ilk toplantısı 2015-ci il fevralın 12-də, ikinci toplantı 2016-cı il fevralın 29-da, üçüncü toplantı 2017-ci il fevralın 23-də, dördüncü toplantı 2018-ci il fevralın 15-də, beşinci toplantı 2019-cu il fevralın 20-də, altıncı toplantı 2020-ci il fevralın 28-də, yeddinci toplantı isə 2021-ci il fevralın 11-də keçirilib.

8th Ministerial Meeting of Southern Gas Corridor Advisory Council will be held
The 8th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council will be held in Baku on February 4.
It is expected that European Commissioner for Energy Kadri Simson, European Commissioner for Neighborhood and Enlargement Oliver Varhelyi, as well as high-level representatives from US, UK, Turkey, Georgia, Italy, Greece, Bulgaria, Albania, Croatia, Hungary, Montenegro, Romania, Serbia, North Macedonia, Moldova, Bosnia and Herzegovina, Ukraine and Turkmenistan will participate at the event.
It is also expected that representatives from energy companies such as BP, BOTAS, TPAO, TANAP, TAP, SNAM, Fluxys, ICGB, Romgaz, SACE, SGC, Enagas, Uniper, TotalEnergies, Equinor, Lukoil and financial institutions such as the World Bank, the Asian Development Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the European Investment Bank and other organizations will attend the event. Representatives of ACWA Power (the Saudi Arabia) and Masdar (the United Arab Emirates) are expected to attend this year's meeting of the Advisory Council.
The 8th Ministerial Meeting within the Southern Gas Corridor Advisory Council will include plenary sessions on the Southern Gas Corridor: Achievements and Prospects – Extension of the SGC towards New Energy Markets, including the Western Balkans and Energy Transition - from Fossil Fuels and Methane Reduction Measures to a Carbon Neutrality: Paths, Challenges and Schedules.
At the end of the event, it is planned to hold a press conference on the outcomes of the 8th Ministerial Meeting.
İt should be noted that the first Ministerial Meeting was held on February 12, 2015, the second meeting on February 29, 2016, the third meeting on February 23, 2017, the fourth meeting on February 15, 2018, the fifth meeting on February 20, 2019, the sixth meeting on February 28, 2020 and the seventh meeting on February 11, 2021 within the Southern Gas Corridor Advisory Council.