Sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq, növbəti hərbi təcavüzü nəticəsində cəbhə zonasında yerləşən yaşayış məntəqələrində  bir sıra enerji infrastrukturu obyektlərinə də zərər dəyib.
Tərtər rayonunun Borsunlu, Hüləbəndi kəndlərində, Tərtər şəhərinin isə Sahil, Babək küçələrində və Heydər Əliyev prospektində  qaz xətləri və avadanlıqları qismən zədələnib. Qeyd edək ki, son sutka ərzində Tərtər Regional Qaz İstismarı İdarəsindən  verilən operativ məlumatlar əsasında “Azəriqaz” İstehsalat Birliyində yaradılmış Xüsusi Qərargah tərəfindən zəruri tədbirlər görülür.
Bundan başqa, döyüşlərin getdiyi vaxtlarda təhlükəsizlik tədbirləri olaraq Füzuli və Tərtər rayonlarının, Goranboy rayonunun Tapqaraqoyunlu kəndinin, Beyləqan və Ağcabədi rayonlarının bir hissəsinin qaz təchizatı dayandırılıb. Bundan başqa, sentyabrın 27-də “Ağdam 4 yol ölçü qovşağı”ndan qidalanan qaz təchizatı şəbəkəsinin üzərinə mərmi düşdüyündən saat 19:00-dan etibarən həmin qovşaqdan qaz təchizatı dayandırılıb, lakin saat 19:20-də “Quzanlı ölçü qovşağı”ndan Ağdam rayonunun qaz təchizatı bərpa olunub. Beyləqan rayonunun mərkəzinə və Ağcabədi şəhərinə də qazın verilməsi  bərpa edilib.
Bu gündən Horadiz qəsəbəsində yerləşən Çörək zavodu və zavodun xətti üzərində olan 100 abonentin, Yağlıvənd, Bəhmənli, Böyük Bəhmənli, Kərimbəyli kəndləri, “Əhmədbəyli” ölçü qovşağından qidalanan Füzuli rayonu üzrə 5500 abonentdən 4500 abonentin qazla təchizatına nail olunub.  Həmçinin Qaradağlı kəndi istisna olmaqla Beyləqan rayonunun 8 kəndinə və Bərdə rayonunun 9 kəndinə qazın verilməsi bərpa edilib.
Döyüş əməliyyatı aparılan sərhədyanı rayonların elektrik enerjisi ilə təchizatını təmin edən infrastrukturlar da hücuma məruz  qalıb. Belə ki, Tərtər rayonunda 35 kV-luq “Dəmirçilər”, “İsmayılbəyli” hava xətləri, 110/35/6 kV-luq “Tər-Tər” yarımstansiyasından çıxan 6 kV-luq “Şıxarxı”, “10 №-li”, “11 №-li”, “4 №-li Seyidimli”, “7№-li Şəhər”, “Alges”, “8 №-li Şəhər”, “9 №-li Şəhər” hava xətləri, 35/10 “Sarıcalı“ yarımstansiyasından  çıxan “5 №-li Sarıcalı” hava xətləri, eləcə də çoxlu sayda 0.4 kV-luq paylayıcı xətlər vurulub. Goranboy rayonunda 110/35/10 kV-luq “Naftalan” yarımstansiyadan çıxan 10 kV-luq Əzizbəyov və 10 kV-luq 2-ci Subartezyan hava xətləri vurulub. 1 ədəd 400/10 kVA, 1 ədəd 160/10 kVA transformator zədələnib. Ağcabədi rayonunda 110 kV-luq “Ağdam-Çəmənli”, 35 kV-luq “Qiyamaddınlı” hava xətləri vurulub.  Füzuli rayonunda 35/10 kV-luq “Cocuq-Mərcanlı” ,“Horadiz-Bəhmanlı” hava xətləri, 35/10 kV-luq “Zobucuq”, “Horadiz” və “Mahmudlu” yarımstansiyalarından çıxan 10 kV-luq hava xətləri, eləcə də “Qazaxlar”, “Babı”, “Şükürbəyli”, “Səhər”, “Alxanlı” və “Komplex” hava xətlərinin qidalandırdığı 0.4 kV-luq hava xətləri vurulub. Ağdam rayonunda isə 110 kV-luq “Ağdam”, “Təzəkənd”, 35 kV-luq “ Əfətli” ,“ Ergi”  elektrik veriliş xətləri, 35/10kV-luq “Çəmənli” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-luq hava xətləri vurulub. Qeyd edək ki, bu xətlər bir neçə dəfə atəşə məruz qalıb və “Azərişıq” ASC-də yaradılmış Xüsusi Qərargahın gördüyü tədbirlər nəticəsində bu rayonlarda  zədələnmiş elektrik xətlərinin fəaliyyəti bərpa edilib.
Təmas xəttində yerləşən yaşayış məntəqələrinin qaz və elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı məsələlər tam nəzarətdə saxlanılır və qəza hallarının operativ şəkildə aradan qaldırılması ilə bağlı tədbirlər davam etdirilir.

Provision of frontline residential settlements with gas and electricity is under control
Armenian Armed Forces grossly violated ceasefire starting from September 27, fired positions of the Republic of Azerbaijan through large-caliber weapons, mortars, and different caliber artillery, several energy infrastructure objects have been damaged in frontline residential settlements as a result of the next military aggression.
Gas lines and equipment were partially damaged in Bursunlu, Hulabandi villages of Tartar region, Sahil, Babek streets of Tartar city and Heydar Aliyev Avenue. It should be noted that the special headquarters established in the “Azerigas” PU is taking necessary measures based on the operative information provided from the Tartar Regional Gas Operation Department during the last day.
In addition, as security measures, gas supply of Fuzuli and Tartar districts, Tapgaragoyunlu village of Goranboy, Beylagan and Agjabadi districts was suspended during the battles. In addition, as the projectile fell on the gas supply network from the “Agdam 4-Way junction” on September 27, since 19:00 gas supply from the same junction was suspended, but gas supply from the “Guzanli junction” was restored in Agdam at 19:20. Gas supply to the center of Beylagan district and the city of Agjabadi has also been restored.
Today, gas supply of the bread factory and 100 subscribers on the factory line located in Horadiz settlement and 4500 subscribers from 5500 subscribers of villages of Yaglivand, Bahmanli, Boyuk Bahmanli, Karimbeyli villages of Fuzuli district supplied from “Ahmadbeyli” measuring junction have been restored. Gas supply to 8 villages of Beylagan district, except Garadagli village, and 9 villages of Barda district has also been restored.
The infrastructure providing electricity supply to the border regions was also attacked. Thus, 35 kV “Demirchiler”, “Ismayilbeyli” overhead lines, 6kV “Shikharkhi”, “10№”, “11№”, “ Seyidimli 4 № ”, “City 7№”, “Alges”, “City 8 №”, “City 9№” overhead lines from 110/35/6 kV “Tar-Tar” substation, “Sarijali №5” overhead line from 35/10 “Sarijali“ substation, as well as a large number of distribution lines with 0.4 kV were attacked. 10 kV “Azizbeyov and 10 kV second Subartisian overhead line from 110/35/10 kV “Naftalan” substation in Goranboy were attacked. A 400/10 kVA transformer and another 160/10 kVA transformer were damaged. 110 kV "Agdam-Chamanli" overhead line and 35 kV "Giyamaddinli" overhead line were attacked in Agjabadi. 35/10 kV “Cocug-Marcanli”, “Horadiz-Bahmanli” ovehead lines, 10 kV overhead lines from 35/10 kV "Zobucug", "Horadiz", "Mahmudlu" substations, as well as 0.4 kV overhead lines from "Gazakhlar", "Babi", "Shukurbeyli", "Seher", "Alkhanli", "Komplekh" were attacked in Fuzuli. 110 kV “Agdam”, “Tazakand” power lines, 35/10 kV "Afatli", "Ergi" power lines, and 10kV overhead lines from 35/10 kV "Chamanli" substation in Agdam. It should be noted that these lines have been fired several times and as a result of the measures taken by the special headquarters established in “Azerishig” OJSC, the operation of damaged power lines in these regions has been restored.
Issues related to gas and electricity supply of the frontline settlements are under full control and measures are being taken to promptly eliminate the accidents.