2021-ci ilin yanvar-iyun ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda təxminən 17,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft (kondensatla birlikdə) hasilatı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təxminən, 369,1 min ton az olub.
Respublika üzrə neft hasilatının 11,4 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 1,9 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 3,9 milyon ton təşkil edib.
Bu dövrdə təxminən 14 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 13,3 milyon tondan çoxu konsorsiumun, 738,7 min tonu isə SOCAR-ın payına düşür. Neftin (kondensatla birlikdə) ixraca nəqli 2020-ci ilin müvafiq ayına nisbətən, təxminən 667 min ton, yəni 4,8 faiz azdır.
Cari ilin 6 ayı ərzində ölkədə 20,3 milyard kub metr qaz hasil edilib. Qazın 6,4 milyard kub metri AÇG-dən, 10 milyard kub metri “Şahdəniz”dən, 3,9 milyard kub metri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 5,1 faiz, yəni 990 milyon kub metr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı təxminən 9,1 milyard kub metr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təqribən 36 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-iyun ayında Türkiyəyə  təqribən 4,7 milyard kub metr, Avropaya təqribən 3,2 milyard kub metr, Gürcüstana isə 1,2 milyard kub metr qaz ixrac edilib. Bu dövrdə BTC boru kəməri sisteminə 50,5 milyon kub metr qaz verilib. Qeyd edək ki, Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 2,7 milyard kub metrdən çox qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 iyul 2021-ci il tarixinədək 567 milyon tondan çox neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 535 milyon tondan çox neft, “Şahdəniz”dən isə təqribən 32 milyon tondan çox kondensat çıxarılıb. “Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 2021-ci ilin 1 iyul tarixinədək təqribən 567 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib.
Yataqlar istismara veriləndən cari ilin 1 iyul tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 183 milyard kub metr, “Şahdəniz”dən isə 145 milyard kub metrdən çox qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın təxminən 98 milyard kub metrdən çoxu ixraca nəql edilib.
Ölkədə neftin emala təhvili 2021-ci ilin yanvar-iyun ayında 3,3 milyon ton təşkil edib. Neftin emala təhvili ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 276,3 min ton çox olub.

Gas production and exports increased over the six months
According to the operative data, Azerbaijan produced 17.2 million tons of oil (including condensate) in January-June 2021. The production of oil (including condensate) decreased by 369.1 thousand tons compared to the same period a year before.
"Azeri-Chirag-Gunashli" accounted for 11.4 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 1.9 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 3.9 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 14 million tons. Out of this consortium accounts for 13.3 million tons, SOCAR for 738.7 thousand. The transportation of oil (including the condensate) for exporting is approximately 667 thousand tons, namely 4.8 per cent lower than the relevant period of 2020.
During 6 months, gas output amounted to 20.3 bcm. 6.4 bcm of gas production extracted from ACG, while 10 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 3.9 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of 990 million cm, namely 5.1 per cent compared to the relevant period of last year.
During this period, gas sales amounted to 9.1 bcm, which was 36 % more compared to the same period previous year. In the January-June, 4.7 bcm gas was exported to Turkey, 3.2 bcm gas to Europe, 1.2 bcm to Georgia. During this period, the BTC pipeline system was supplied with 50.5 million cubic meters of gas. It should be noted that, during this period 2.7 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
Since its commissioning till 1 July 2021, 567 million tons oil (including condensate) were extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli" and "Shah Deniz". 535 million tons of crude oil were extracted from ACG, while 32 million tons condensate from Shah Deniz. Since their commissioning till 1 July 2021, 567 million tons oil (including condensate) were exported from these fields.
Since their commissioning till 1 July 2021, 183 bcm gas was extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli", 145 bcm from "Shah Deniz". During this period, more than 98 bcm gas were exported from Shah Deniz.
Azerbaijan refined 3.3 million tons of oil in January- June 2021. Oil refinery has been 276.3 thousand tons more in comparison with the relevant period of the previous year.