Rumıniyanın paytaxtı Buxarestdə işgüzar səfərdə olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (AERA) İdarə Heyətinin sədri Samir Axundovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Rumıniyanın enerji tənzimləyici qurumu ANRE-nin (National Regulatory Authority for Energy) nümayəndələri ilə bir sıra əhəmiyyətli görüşlər keçirib.
Enerji qurumlarının lisenziyalaşdırılması, tariflərin tətbiqi qaydaları və metodologiyası, topdansatış və pərakəndə satış bazarlarının tənzimlənməsi, həmçinin təminatçıların növləri və fəaliyyət qaydalarına həsr edilmiş sessiyalarda iştirak edən AERA nümayəndə heyəti rumın enerji tənzimləyicisinin təşkilati strukturu, fəaliyyəti ilə tanış olublar və bazarın monitorinqi, bazar operatoru, ötürücü və tənzimləyici qurumlar arasındakı səlahiyyət bölgüsü, mübahisələrin həlli və istehlakçıların haqlarının qorunması, bərpa olunan enerji və enerji effektivliyi mövzusundakı müzakirələrdə iştirak ediblər. Görüşlərdə yerli mütəxəssislər AERA nümayəndələrini maraqlandıran müxtəlif sualları cavablandırıblar.
Qeyd edək ki, səfər Rumıniyada enerji tənzimlənməsi sahəsində tətbiq edilən təcrübələrin öyrənilməsi və əldə edilmiş praktiki biliklərin Azərbaycanda tətbiqi mexanizmlərinin təhlili məqsədilə təşkil edilib.

Representatives of AERA and Romanian Energy Regulatory Authority met in Bucharest
The delegation led by Samir Akhundov, the Chairman of the Board of the Energy Regulatory Agency (AERA) who is on a business visit to Romanian`s capital, Bucharest has held several important meetings with representatives of Romania`s National Regulatory Authority for Energy (ANRE).
AERA delegation who participates in sessions on licensing of energy agencies, application rules and methodology of tariffs application, regulation of wholesale and retail markets, as well as types and operating rules of suppliers got acquainted with the organizational structure and activity of Romanian energy regulatory authority, and attend at the discussions on market monitoring, market operator, distribution of authority between transmitters and regulatory bodies, dispute settlement and protection of consumers` rights, renewable energy and energy efficiency.
It should be noted that the main purpose of the visit is to learn the experience of Romania in the field of energy regulation and to analyze the application of practical knowledge gained in Azerbaijan.