13-15 may 2019-cu il tarixlərində Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyası (ERRA) və Kommunal Xidmətlərin Tənzimlənməsi üzrə Milli Assosiasiyanın (NARUC) təşkilatçılığı ilə Budapeştdə Qara dəniz hövzəsi ölkələrinin tənzimləyici orqanlarının təşəbbüs qrupunun (Black Sea Regulatory Initiative) növbəti texniki seminarı işə başlayıb.
ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) sponsorluğu ilə təşkil edilmiş üçgünlük seminarda NARUC ekspertləri, ABŞ və Avropa ölkələrinin tənzimləyici qurumlarının, habelə Qara dəniz hövzəsi ölkələrinin tənzimləyici orqanlarının nümayəndələri iştirak edirlər.
Macarıstanın paytaxtında “Əlavə xidmətlər və balanslaşdırma” mövzusunda keçirilən seminarda Qara dəniz hövzəsi ölkələrindən olan iştirakçılar üçün təşkil edilmiş dəyirmi masada qiymətlərin müəyyənləşdirilməsi baxımından vacib olan texniki və detallı məlumatın toplanması sahəsində göstərilən səylərin, həmçinin əlavə xidmətlər və balanslaşdırma üçün xərclərə əsaslanmış qiymətləndirmənin müzakirəsi keçirilir.
Qeyd edək ki, bu mexanizm bölgədə transmilli xarakter daşıyan addımların atılması və bazarların balanslaşdırılması təşəbbüsünü ehtiva edir. Ekspertlər qrup tapşırıqlarında iştirak edir, dəyirmi masalardakı təqdimatlara qatılırlar. Nümayəndələr işlənib hazırlanmış subregional təşəbbüslər haqqında məlumat verir, uğur hekayələrini iştirakçıların diqqətinə çatdırırlar.
Tədbirdə Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyasının assosiativ üzvü olan Azərbaycan Respublikası Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin rəsmi nümayəndəsi də iştirak edir.

The joint seminar of the regulatory agencies of the Black Sea region countries in Budapest started
The next technical seminar of the Black Sea Regulatory Initiative started in Budapest on 13-15 May 2019 by the Energy Regulators Regional Association (ERRA) and National Association of Regulatory Utility Commissioners (NARUC).
A three-day seminar sponsored by the US Agency for International Development (USAID) involves NARUC experts, representatives of regulatory authorities of the US and European countries, as well as of the regulatory authorities of the Black Sea Region.
At the roundtable discussions on "Additional Services and Balancing" organized for the participants from the Black Sea Region within seminar in the capital of Hungary discussions are held on the efforts made in the collection of technical and detailed information necessary for price determination, as well as cost-based evaluation on additional services and balancing.
It should be noted that this mechanism involves the transnational steps and the balancing of markets in the region. Experts take part in group assignments, and presentations at roundtables. Representatives give information on sub-regional initiatives, talk their success stories to the participants.
An official representative of the Energy Regulatory Agency of the Republic of Azerbaijan, who is an associate member of the Energy Regulators Regional Association, is also attending the event.