Bu ilin on ayı üzrə ölkədə elektrik enerjisi istehsalı azalıb
2020-ci ilin on ayı üzrə elektrik enerjisinə dair operativ məlumatlara əsasən, oktyabr ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 1895,7 mln. kVt·st, ixracı 59,8 mln. kVt·st, idxalı 10,8 mln. kVt·st olub. 2019-cu ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə oktyabr ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 24,7 mln. kVt·st, ixrac 14,5 mln. kVt·st, idxal isə 1,5 mln. kVt·st artıb.
Cari ilin yanvar-oktyabr aylarında isə respublikada elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 138,5 mln.kVt·st azalaraq 21301,3 mln. kVt·st olub. Hesabat dövründə ötən ilin 10 ayına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 315,2 mln. kVt·st artaraq 20063,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 455,0 mln. kVt·st azalaraq 946,4 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 1,2 mln. kVt·st artaraq 291,2 mln. kVt·st olub. Bu dövrdə Külək Elektrik Stansiyalarında 82,82 mln. kVt·st, Günəş Elektrik Stansiyalarında 42,44 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda 166,0 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
Yanvar-oktyabr aylarında elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 18998,5 mln. kVt·ts (İES-lərdə 18214,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 784,2 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 356,0 mln. kVt·st (İES-lərdə 175,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 143,7 mln. kVt·st, Günəş ES-də 37,0 mln. kVt·st), Müstəqil Elektrik Stansiyaları üzrə 1946,8 mln. kVt·st təşkil edib.
Bu dövrdə elektrik enerjisinin ixracı 901,7 mln. kVt·st olmaqla, 2019-cu ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 208,6 mln. kVt·st, idxalı isə 115,1 mln. kVt·st olmaqla, ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 5,7 mln. kVt·st azalıb.

Electricity production in the country decreased in the ten months of this year
According to operational data on electricity over January-October 2020, electricity production in Azerbaijan amounted to 1895.7million kWh, exports - 59,8 million kWh, and imports - 10,8 million kWh in October. In comparison with the same period in 2019, electricity production in October increased by 24.7 million kWh, imports by 1.5 million kWh and exports by 14.5 million kWh.
In January-October of the current year, electricity production in the country decreased by 138.5 million kWh in comparison with the same period last year and amounted to 21301,3 million kWh. During the reporting period, electricity generation at TPPs increased by 315.2 mln kWh reaching to 20063.7 mln kWh, at HPPs decreased by 455.0 mln kWh reaching to 946.4 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) increased by 1.2 mln kWh reaching to 291.2 mln kWh in comparison with same period last year. 82.82 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 42.44 mln kWh at SPPs, and 166.0 mln kWh at the solid household waste incineration plant.
In January-October electricity generation made up 18998.5 mln kWh on "Azerenergy" OJSC (18214.3 mln kWh at TPPs, 784.2 mln kWh at HPPs), 356.0 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (175.3 mln kWh at TPPs, 143.7 mln kWh at HPPs, 37.0 mln kWh at SPP), and 1946.8 mln kWh on Independent PPs).
During this period, electricity exports decreased by 208.6 mln kWh compared to the same period in 2019, amounting to 901.7 mln kWh. Electricity imports decreased by 5.7mln kWh compared to the same period last year, amounting to 115.1 mln kWh.