2019-cu ilin 6 ayı ərzində Energetika Nazirliyi tərəfindən elektrik enerjisinin ümumi generasiya güclərində alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrinin xüsusi çəkisinin artırılması, alternativ və bərpa olunan enerji sahəsinə özəl investisiyaların cəlb edilməsi üçün bu sahəni tənzimləyən normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, güzəştli tariflərin və digər təşviqedici tədbirlərin tətbiqini əhatə edən sənədlərin hazırlanması məqsədlə Norveçin DNV GL Energy Advisory GmbH şirkəti ilə birlikdə qanunvericilik aktlarının hazırlanmasına başlanılıb. Şirkət tərəfindən “Elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun, enerjinin satınalınması və bərpa olunan enerji mənbələrinin elektrik enerjisi şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı müqavilələrin layihələrinin ilkin variantları nazirliyə təqdim edilib. Hazırda layihələrin təkmilləşdirlməsi ilə bağlı işlər görülür.
Bununla yanaşı, şirkətlə imzalanmış müqaviləyə uyğun olaraq “Bərpa Olunan Enerji Növləri üzrə Çərçivə Planı”, Azərbaycan üçün “Ümumi Konsepsiya”, qanunvericilik aktlarına dair ölkədə mövcud vəziyyət və beynəlxalq təcrübə barədə hesabatlar hazırlanaraq  Energetika Nazirliyinə təqdim edilib.
Hesabat dövründə bərpa olunan enerji mənbələri üzrə hərracların keçirilməsi mexanizmini müəyyən edən qanunvericilik aktlarının, külək və günəş enerjisi layihələrinin texniki iqtisadi əsaslandırmalarının, hərracların dizaynının hazırlanması ilə bağlı dəstəyin əldə edilməsi üçün beynəlxalq maliyyə qurumları ilə danışıqlar aparılıb və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) tərəfindən bu tədbirlərin icrasının maliyyələşdirilməsinə razılıq verilib. Bu məqsədlə tender keçirilərək məsləhətçi şirkət seçilib.
Cari ilin 6 ayı ərzində bərpa olunan enerji mənbələri üzrə yüksək potensiala malik sahələrin seçilməsi və prioritetləşdirilməsi, gələcəkdə hərrac vasitəsilə investisiya qoyuluşuna hazırlanması istiqamətində tədbirlər davam etdirilib. Torpaqların mülkiyyətinin və təyinatının öyrənilməsi, bərpa olunan enerji mənbələri layihələrinin ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi, sahələr üzrə infrastrukturun mövcudluğunun öyrənilməsi və formalaşdırılması, eyni zamanda sahələrin potensialının ölçülməsi və məlumatların toplanılması üçün ölçü müşahidə qurğularının quraşdırılması ilə bağlı müvafiq qurumlarla müzakirələr aparılıb.
Bərpa olunan enerji sahəsinə investisiya qoyuluşunun təşviq edilməsi üçün beynəlxalq şirkətlərlə əməkdaşlıq əlaqələri gücləndirilib. Əməkdaşlıq barədə anlaşma memorandumu və bu tipli sənədlər imzalanmış şirkətlərin sayı 8-ə çatıb (BP, Masdar, Avelar Solar, Tekfen, Total, Equinor, Akwa Power, Mitsui Co).
Hesabat dövründə Asiya İnkişaf Bankı (AİB) tərəfindən Energetika Nazirliyinə “Üzən günəş panelləri sisteminin inkişafına dair biliklərin mübadiləsi və texniki yardım dəstəyi” pilot layihəsinin həyata keçirilməsi istiqamətində tədbirlər davam etdirilib. AİB tərəfindən layihənin “Üzən günəş enerjisi texnologiyalarının inkişafı” adlı ilkin hesabatı təqdim olunub. Pilot layihəsinin icrası istiqamətində seçilmiş beynəlxalq məsləhətçi şirkət EQO-NIXUS şirkəti ilə görüşlər keçirilib və müzakirələr aparılıb.
Layihənin icrasına başlanılması üçün nazirlik tərəfindən torpaq sahəsinin ayrılması, suyun səthindən istifadəyə icazə verilməsi, habelə qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş icazə və rəylərin verilməsi məsələsinə baxılması məqsədi ilə Nazirlər Kabinetinə müraciət edilib. Hazırda aidiyyəti qurumlarla icazələrin verilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılır. Bu məqsədlə işçi qrupunun iclası da keçirilib və pilot layihənin icrasının təmin edilməsi ilə bağlı görüləcək işlər müzakirə edilib.
Energetika Nazirliyi ilə BP şirkəti arasında Azərbaycanda kiçik su elektrik stansiyalarının fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması və çayların hidroenerji potensialından səmərəli istifadə edilməsi ilə bağlı nazirliyin həyata keçirdiyi tədbirlərin dəstəklənməsi məqsədilə imzalanmış Niyyət Məktubu çərçivəsində məsləhətçi qismində seçilmiş “SNC-Lavalin's Atkins” şirkəti tərəfindən layihənin icrasına başlanılıb. Bununla bağlı məlumatlar toplanılıb, sahələrə səfərlər təşkil edilib və görüşlər keçirilib. BP şirkəti və “SNC-Lavalin's Atkins” şirkəti ilə keçirilən növbəti görüşdə tədbirin icrası məsələləri müzakirə olunub və şirkət tərəfindən hazırlanacaq təhlilin ümumi strukturu təqdim edilib.
Qeyd edək ki, təhlil və qiymətləndirmənin nəticələri əsasında, mütərəqqi beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla stansiyaların fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması və çayların hidroenerji potensialından səmərəli istifadə edilməsi ilə bağlı tövsiyələrin və yol xəritəsinin hazırlanması nəzərdə tutulur.
Hesabat dövründə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) dəstəyi ilə “Azərbaycanda bərpa olunan enerji layihələrinin dəstəklənməsi üçün şəbəkənin gücləndirilməsi” layihəsi işlənilir.

Measures have been taken to expand the use of renewable energy sources in the first half of this year
During the six months of 2019, the Ministry of Energy has started preparing legislative acts joinly with Norway's DNV GL Energy Advisory GmbHincreasing to increase the specific weight of alternative and renewable energy sources in total electricity generation capacity, improvement of normative legal base to regulate this sector in order to attract private investment in alternative and renewable energy, preparation of documents covering discounted tariffs and other incentive measures. The preliminary drafts of the law on the “Use of Renewable Energy Sources in the Generation of Electricity”, a model agreement on the purchase of energy and renewable energy sources to the electric network prepared by company were submitted to the ministry. At present, work is being done to improve the projects.
At the same time, accordaning to the agreement signed with the company, reports on the "Framework Plan for Renewable Energy Markets" , The "General Concept" for Azerbaijan, current situation in the country and international experience in legislative acts were prepared and submitted to the Ministry of Energy.
During the 6 months of the year, negotiations on the development of legislative acts, defining the mechanism of auctions on renewable energy sources, preperation of the design of auctions, technical feasibility studies of wind and solar energy projects were held with international financial institutions to get support, and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) agreed to fund the implementation of these measures. For this purpose, the tender was held and the consulting company was selected.
Measures were taken to select and prioritize high-potential sectors in renewable energy sources during the six months of the current year and prepare them for future investments through auction. Discussions were held with relevant agencies on the study of land ownership and perspective, environmental impact assessment of renewable energy sources projects, exploration and development of infrastructure availability, as well as the measurement of the potential areas and installation of measuring equipment for data collection.
Cooperation with international companies has been strengthened to attract investment in renewable energy. The number of companies with which Memorandum of Understanding on Cooperation and other documents was signed, is 8. (BP, Masdar, Avelar Solar, Tekfen, Total, Equinor, Akwa Power, Mitsui Co).
During the first half of the year, the measures were continued by Asian Development Bank on the implementation of the Pilot Project “Knowledge Exchange and Technical Assistance on the Development of Floating Solar Panels System”. Initial report of the project. "Development of Floating Solar Energy Technologies" was submitted by ADB. Meetings and discussions were held with EQO-NIXUS, an international consulting company dedicated to the implementation of the pilot project.
To initiate the project the Ministry has appealed to the Cabinet of Ministers for allocation of land, permitting the use of surface water, as well as reviewing the issue and opinions provided by the legislation. At present, discussions are under way with the relevant authorities. For this purpose, a working group meeting was also held and the work to be done to ensure the implementation of the pilot project was discussed.
Implementation of the project was initiated by the SNC-Lavalin's Atkins Company, selected as a consultant within the Letter of Intent between the Energy Ministry and BP. Letter of Intent was signed to support measures taken by the Ministry in order to the implementation of the project "Improving the operation of small hydropower plants and the efficient utilization of hydropower capacity". Information was collected and visits to areas were held and meetings were held. At the next meeting with BP and SNC-Lavalin's Atkins, the implementation of the event was discussed and the general structure of the company's analysis was submitted.
It should be noted that based on the results of the analysis and assessment, it is envisaged to develop recommendations on the efficient utilization of hydropower capacity of the rivers and improvement of the operation of the stations, and roadmap taking into account progressive international experience.
The project "Strengthening the network to support renewable energy projects in Azerbaijan" is being developed with the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) during thefirst half of the year.