2020-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 26,1 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft (kondensatla birlikdə) hasilatı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təxminən, 2,1 milyon ton az olub.
Respublika üzrə neft hasilatının 17,8 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,7 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə (kondensatla birlikdə) 5,6 milyon ton təşkil edib.
Cari ilin 9 ayında 21,5 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bu 2019-cu ilin 9 ayına nisbətən, təxminən, 1,9 milyon ton, yəni 8 faiz azdır. Neft-kondensatın 20,4 milyon tonu konsorsium, 1,1 milyon tonu isə SOCAR üzrə ixraca nəql edilib.
2020-ci ilin 9 ayı ərzində ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 5,9 faiz, yəni 1,5 milyard kubmetr artımla 27,5 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Qaz hasilatının 8,7 milyard kubmetri AÇG-dən, 13,3 milyard kubmetri isə “Şahdəniz”dən əldə edilib. SOCAR üzrə bu dövrdə 5,5 milyard kubmetr qaz hasil olunub.
Bu dövrdə xaricə qaz satışı 9,6 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 15,7 faiz çoxdur. Cari ilin 9 ayında 2019-cu ilin müvafiq dövrünə nisbətən Türkiyəyə 21,3 faiz çox, yəni 7,9 milyard kubmetr qaz ixrac edilib. Gürcüstana ixrac edilən qazın həcmi 1,6 milyard kubmetr olub. Qeyd edək ki, TANAP ilə Türkiyəyə bu müddətdə 3,2 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
2018-ci ilin iyun ayının 30-dan 2020-ci ilin oktyabr ayının 1-dək TANAP-la Türkiyəyə təqribən 7,1 milyard kubmetr qaz nəql edilib.
Azəri-Çıraq-Günəşli və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 oktyabr tarixinədək ümumilikdə 547,6 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. AÇG-dən 518,2 milyon ton, “Şahdəniz”dən isə 29,4 milyon ton kondensat çıxarılıb. Azəri-Çıraq-Günəşli və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 2020-ci ilin 1 oktyabr tarixinədək 547 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib.
Bu dövrdə “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 173,7 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 130,1 milyard kubmetr qaz hasil edilib. “Şahdəniz” yatağı istismara veriləndən cari ilin 1 oktyabr tarixinədək 86,5 milyard kubmetr qaz ixraca nəql edilib.
Ölkədə neftin emala təhvili 2020-ci ilin 9 ayında 4347 min ton təşkil edib. Neft emalı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 385,9 min ton az olub.

Operative data on oil and gas during nine months of this year
According to the operative data, Azerbaijan produced 26.1 million tons of oil (including condensate) in January-September 2020. The production of oil (including condensate) decreased by 2,1 million tons compared to the same period a year before.
"Azeri-Chirag-Gunashli" accounted for 17.8 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 2.7 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 5.6 million tons (including condensate).
Over the nine months of current year, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 21.5 million tons. This is 1.9 million tons (8%) less than in January-September 2019. 20.4 million tons of oil-condensate were exported by the consortium and 1.1 million tons by SOCAR.
During the nine months of 2020, gas output amounted to 27.5 bcm, which increased by more than 5.9 % (1.5 bcm) compared to the respective period of last year. 8.7 bcm of gas production extracted from ACG, while 13.3 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 5.5 bcm gas during this period.
During this period, gas sales amounted to 9.6 bcm, which was 15.7% more compared to the same period previous year. In the January-September, compared to the same period in 2019, 7.9 bcm (21.3 % more) gas was exported to Turkey. Gas exported to Georgia was 1.6 bcm. It should be noted that, during this period 3.2 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
From 30 June 2018 to 1 October 2020, 7.1 bcm gas has been transported to Turkey via TANAP.
Since its commissioning till October 1, 547.6 million tons oil (including condensate) were extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli" and "Shah Deniz". 518.2 million tons of oil (including condensate) were extracted from ACG, while 29.4 million tons from Shah Deniz. Since their commissioning till 1 October 2020, 547 million tons oil (including condensate) were exported from these fields.
173.7 bcm gas were extracted from ACG, while 130.1 bcm gas from Shah Deniz. Since its commissioning till 1 October 2020, 86.5 bcm gas were exported from Shah Deniz.
Over the nine months of 2020, Azerbaijan refined 4347 thousand tons of oil. Oil refinery has been 385.9 thousand tons less in comparison with the relevant period of the previous year.