2020-ci ilin 9 ayı ərzində Energetika Nazirliyinə və tabeliyində olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə istehlakçı hüquqlarının qorunması, elektrik enerjisi və təbii qaz təchizatı və digər məsələlərlə bağlı 3468 müraciət daxil olub.Müraciətlərin 2190-ı elektrik enerjisi, 415-i təbii qaz təchizatı, 863-ü isə digər məzmunlu məsələləri əhatə edib. Bunlardan 238-ni qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubları təşkil edib.
Müraciətlər əsasən texniki şərtin verilməsi, enerji təchizatı şəbəkəsinə qoşulma, sayğaclarda yaranan qüsurlar, elektrik qurğu və avadanlıqlarının istismara yararsız olması, elektrik enerjisinin keyfiyyəti, elektrik enerjisi və təbii qaz təchizatında yaranan fasilələr, qazlaşdırma, borc və cərimələr, qaz sızması, sayğaclaşdırma, istilik təchizatı, işlə təminat və digər məsələləri əhatə edib.
Bu dövr ərzində 2787 müraciət Energetika Nazirliyi və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi tərəfindən müvafiq qaydada araşdırılaraq cavablandırılıb.
Hesabat dövründə, həmçinin Energetika Nazirliyinin facebook səhifəsi vasitəsilə 80 müraciət daxil olub ki, həmin müraciətlər üzrə sorğular operativ qaydada cavablandırılıb, şikayət tipli müraciətlər isə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi tərəfindən aidiyyəti üzrə araşdırılaraq icrası təmin edilib və vətəndaşa cavab göndərilib.
Xatırladaq ki, xüsusi karantin rejiminin davam etdiyi müddətdə vətəndaşlar müraciətlərini (012) 598-16-53/54 (daxili: 1145, 1146) telefon nömrələri, (012) 598-16-55 “Qaynar xətti” və “974” Çağrı mərkəzi”, www.minenergy.gov.az internet səhifəsi, minenergy@minenergy.gov.az və office@regulator.gov.az elektron poçt ünvanları vasitəsilə Energetika Nazirliyinə və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə ünvanlaya bilərlər.

3468 appeals were received by the Ministry of Energy and Energy Regulatory Agency during 9 months of this year
During 9 months of 2020, the Ministry of Energy and Energy Regulatory Agency received 3468 appeals on consumers' rights protection, electricity supply, natural gas supply and other issues.
2190 of them were related to electricity supply, 415 to natural gas supply, 863 of them were related to other issues. 238 of them were letters of thanks related to solving of problems raised.
Appeals covered mainly to provision of technical condition, connection to the power supply network, meter problems, uselessness of electrical equipment and devices for operation, quality of electricity, interruptions in electricity and gas supply, gasification, debt and fines, gas leak, installation of meters, heat supply, employment and other issues.
During this period, 2787 appeals have been investigated and answered by the Ministry of Energy and Energy Regulatory Agency.
During the reporting period, 80 appeals were received via Facebook page of the Ministry of Energy, which were promptly responded to, and the complaints were investigated and executed by the Energy Regulatory Agency and the results were sent to the individuals.
It should be remembered that during the special quarantine regime, citizens` appeals are received through Ministry's telephone number (012) 598-16-53/54 (ext: 1145, 1146), Hotline: (012) 598-16-55 and Call center: 974. Citizens can also apply to the Ministry of Energy and the Energy Regulatory Agency through the website of the Ministry www.minenergy.gov.az, e-mail addresses: minenergy@minenergy.gov.az and office@regulator.gov.az.