2019-cu ilin 9 ayı ərzində Energetika Nazirliyində inzibati xətalarla bağlı 539 işə baxılıb. Bunlardan 490-ı təbii qaz, 49-u isə elektrik enerjisi ilə bağlı olub. Təbii qazla bağlı 125 iş üzrə təqdim edilmiş materiallar düzgün tərtib edilmədiyindən aidiyyəti üzrə geri göndərilib.
Nazirlik tərəfindən Ağsu, Lənkəran, Beyləqan, Quba, Kürdəmir, Gədəbəy, Salyan, Neftçala, Qobustan, Şamaxı, Balakən, Zaqatala, Şəmkir və digər rayonlarda aparılmış yoxlamalar nəticəsində Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə təbii qazın talanması nəticəsində az miqdarda ziyan vurulmasına görə 140 iş üzrə, təbii qazdan istifadə qaydalarının pozulmasına görə 34 iş üzrə, qazın istehsalı, nəqli və istehlakı haqqında uçot və hesabatın təhrif olunmasına və ya vaxtında təqdim olunmamasına görə isə 2 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar verilib. 189 iş üzrə isə inzibati icraata xitam verilməsi haqqında qərar qəbul edilib.
9 ay ərzində Bakı, Sumqayıt, Ağcabədi, Qobustan, Şəki, Cəlilabad, Şamaxı, Qəbələ, Mingəçevir, Şabran, Lənkəran, Ağdaş və digər bölgələrdə aparılmış yoxlamalara əsasən, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə elektrik enerjisinin talanması nəticəsində az miqdarda ziyan vurulmasına görə 17 iş üzrə, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasına görə 24 iş üzrə, elektrik enerjisinin istehsalı, nəqli və istehlakı haqqında uçot və hesabatın təhrif olunmasına və ya vaxtında təqdim olunmamasına görə 2 iş üzrə, elektrik enerjisi xətlərinin qanunsuz olaraq kəsilməsinə və ya qanunvericilikdə istehlakçıya yazılı bildirişin göndərilməsi tələb olunan hallarda yazılı bildiriş göndərilmədən elektrik enerjisinin verilməsinin dayandırılmasına görə isə 6 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar qəbul edilib.

539 cases of administrative violations were reviewed at the Ministry of Energy in 9 months of current year
During 9 months of 2019, 539 cases of administrative violations were reviewed at the Ministry of Energy. 490 of them were connected to natural gas and 49 to electricity. Articles submitted on 125 cases related to natural gas, which are not properly compiled, have been sent back.
As a result of inspections carried out by the Ministry in Agsu,Lankaran, Beylagan, Guba, Kurdamir, Gadabay, Salyan, Neftchala, Gobustan, Shamakhi, Balakan, Zaqatala, Shamkir and other regions, due to spoilage of natural gas on the relevant articles of the Code of the Azerbaijan Republic on Administrative Violations it was decided to impose administrative penalty on 140 cases for minor damage, 34 for administrative violation of the rules of natural gas use, and 2 for distortion or delay in submission of accounting and reporting on electricity generation, transmission and consumption. A decision was made to terminate administrative proceedings on 189 cases.
According to the inspections carried out in Baku, Sumgayit, Agjabadi, Gobustan, Sheki, Jalilabad, Shamakhi, Gabala, Mingachevir, Shabran, Lankaran and other regions during 9 months of the year, as a result of spoilage of natural gas it was decided to impose administrative penalty on 17 cases for minor damage, and 24 for administrative violation of the rules of natural gas use. In addition, it was decided to impose administrative penalty on 2 cases for distortion or delay in submission of accounting and reporting on electricity generation, transmission and consumption, and 6 for illegal interruption of electric power lines or termination of electricity supply without the written notification in cases where the legislation requires to send written notification to the consumer.