2019-cu ilin 9 ayında Energetika Nazirliyinə istehlakçı hüquqlarının qorunması, vətəndaşların elektrik enerjisi təchizatı, qazlaşdırma və digər məsələlərlə bağlı 2707 müraciət daxil olub.
Bu müraciətlərin 1378-i elektrik enerjisi, 535-i təbii qaz təchizatı, 794-ü isə digər məzmunlu məsələləri əhatə edib. Daxil olan müraciətlərdən 184-nü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubları təşkil edib.
Elektrik enerjisi üzrə müraciətlər enerji təchizatı şəbəkəsinə qoşulma, elektrik sayğaclarının quraşdırılması, borc və ya cərimələrin hesablanması, elektrik enerjisinin keyfiyyəti, enerji təchizatında yaranan fasilələr, elektrik qurğu və avadanlıqlarının istismara yararsız olması və elektrik enerjisi verilişində yaranan digər çatışmazlıqlarla bağlı olub.
Qaz təchizatı ilə bağlı qeydə alınmış müraciətlər isə əsasən qaz xəttinə qoşulma, qaz təchizatının dayandırılması və ya fasilələrlə verilməsi, qaz sayğaclarının quraşdırılması, qaz sızması, borc və ya cərimələrin hesablanması və təbii qazın verilişi ilə bağlı digər məsələləri əhatə edib.
Bu dövrdə 2314 müraciət Energetika Nazirliyi və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi tərəfindən müvafiq qaydada araşdırılaraq cavablandırılıb.
Hesabat dövründə həmçinin Energetika naziri və nazir müavinləri tərəfindən vətəndaş qəbulu həyata keçirilib. Paytaxt və regionlarda - Şirvan, Lənkəran, Masallı, Lerik, Xaçmaz, Quba, Siyəzən, Şəki, Qəbələ, Zaqatala, Gəncə, Goranboy, Gədəbəy, Tovuz, Qazax, Şəmkir şəhərlərində keçirilmiş qəbullar zamanı 292 vətəndaş qəbul edilib, onların müraciətləri dinlənilib, qaldırılan məsələlərin araşdırılması və qanunvericiliyin tələblərinə uyğun lazımi tədbirlərin görülməsi üçün nazirliyin struktur bölmələrinə müvafiq tapşırıqlar verilib.

During 9 months of 2019, 2707 appeals were received at the Ministry of Energy
During 9 months of 2019, the Ministry of Energy received 2707 appeals on consumers' rights protection, electricity supply, gasification and other issues.
1378 of them were related to electricity supply, 535 to gas supply, 794 to other issues. 184 of them were letters of thanks related to solving of problems raised.
Appeals on electricity supply were related to connecting to power supply network, installation of electric meters, calculation of fines and penalties, the quality of electricity, interruptions in electricity supply, uselessness of electrical equipment and devices for operation and other shortcomings in electricity supply.
Appeals on gas supply were related to connecting to gas supply, termination or interruptions of gas supply, installation of gas meters, gas leak, calculation of debt and fines, and other issues related to natural gas supply.
During this period, 2314 appeals have been investigated and answered by the Ministry of Energy and Energy Regulatory Agency.
During the 9 months of 2019, the Minister of Energy and Deputy Ministers also received citizens. About 292 citizens were admitted during the receptions held in the capital, and regions- Shirvan, Lankaran, Masalli, Lerik, Khachmaz, Guba and Siyazan, Sheki, Gabala, Zagatala, Ganja, Goranboy, Gadabay, Tovuz, Gazakh, Shamkir cities. The citizens were listened, appropriate instructions were given to the relevant structural units of the Ministry for the operative investigation of other appeals and their solutions according to the legislation.