2021-ci ilin yanvar-avqust ayları üzrə elektrik enerjisinə dair operativ məlumatlara əsasən, avqust ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 2767,4 mln. kVt·st, ixracı 150,6 mln. kVt·st, idxalı 10,5 mln. kVt·st olub. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə avqust ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 611,2 mln. kVt·st, ixrac 49,1 mln. kVt·st artıb, idxal isə eynilik təşkil edib.
Cari  ilin yanvar-avqust aylarında isə respublikada elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1109,7 mln. kVt·st artaraq 18612,4 mln kVt·st olub.
Hesabat dövründə ötən ilin 8 ayına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 994,2 mln. kVt·st artaraq 17409,7 mln kVt·st, SES-lərdə 120,3 mln. kVt·st artaraq 966,9 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 4,8 mln. kVt·st azalaraq 235,8 mln. kVt·st olub. Külək elektrik stansiyalarında 58,6 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 38,0 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda 139,2 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
Yanvar-avqust aylarında elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 16737,1 mln. kV·ts (İES-lərdə 15892,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 844,4 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 312,3 mln. kV·st (İES-lərdə 165,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 111,6 mln. kVt·st, GES-də 35,0 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 43,1 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə 1519,9 mln. kVt·st təşkil edib.
8 ay ərzində elektrik enerjisinin ixracı 971,9 mln. kVt·st olmaqla, 2020-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 142,2 mln. kVt·st artıb. İrana 238,9 mln. kVt·st, Türkiyəyə 164,1 mln. kVt·st, Rusiyaya 63,7 mln. kVt·st, Gürcüstana isə 505,2 mln. kVt·st elektrik enerjisi ixrac edilib.
Bu dövrdə elektrik enerjisinin idxalı 110,6 mln. kVt·st olmaqla, ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 15,9 mln. kVt·st artıb. İrandan 22,4 mln. kVt·st, Rusiyadan 63,5 mln. kVt·st, Gürcüstandan isə 24,7 mln. kVt·st elektrik enerjisi idxal edilib.

Electricity production in the country increased in the eight months of current year
According to operational data on electricity over January-August 2021, electricity production in Azerbaijan amounted to 2767.4 million kWh, exports - 150.6 million kWh, and imports - 10.5 million kWh in July. In comparison with the same period in 2020, electricity production in August increased by 611.2 million kWh, exports by 49.1 million kWh while imports were same.
In January-August of the current year, electricity production in the country increased by 1109.7 million kWh in comparison with the same period last year and amounted to 18612.4 million kWh.
During the reporting period, electricity generation at TPPs increased by 994.2 mln kWh reaching to 17409.7 mln kWh, at HPPs increased by 120.3 mln kWh reaching to 966.9 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) decreased by 4.8 mln kWh reaching to 235.8 mln kWh in comparison with same period last year. 58.6 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 38.0 mln kWh at SPPs, and 139.2 mln kWh at the Solid Household Waste Incineration Plant.
In January-August electricity generation made up 16737.1 million kWh on "Azerenergy" OJSC (15892.7 million kWh at TPPs, 844.4 mln kWh at HPPs), 312.3 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (165.7 mln kWh at TPPs, 111.6 mln kWh at HPPs, 35.0 mln kWh at SPP), 43.1 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 1519.9 million kWh on Independent PPs.
Electricity exports increased by 142.2 mln kWh compared to the same period 2020, amounting to 971.9 mln kWh. 238.9 mln kWh electricity was exported to Iran, 164.1 mln kWh to Turkey, 63.7 mln kWh to Russia, 505.2 mln kWh to Georgia.
During this period, electricity imports increased by 15.9 mln kWh compared to the same period last year, amounting to 110.6 mln kWh. 22.4 mln kWh was imported from Iran, 63.5 mln kWh from Russia, 24.7 mln kWh electricity from Georgia.