2019-cu ilin I yarısında Energetika Nazirliyində inzibati xətalarla bağlı 469 işə baxılıb. Bunlardan 435-i təbii qaz, 34-ü isə elektrik enerjisi ilə bağlı olub. Təbii qazla bağlı 121 iş üzrə təqdim edilmiş materiallar düzgün tərtib edilmədiyindən aidiyyəti üzrə geri göndərilib.
Nazirlik tərəfindən Beyləqan, Şəmkir, Gədəbəy, Quba, Kürdəmir, Salyan, Neftçala, Cəlilabad və digər rayonlarda aparılmış yoxlamalar nəticəsində Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə təbii qazın talanması nəticəsində az miqdarda ziyan vurulmasına görə 128 iş üzrə, təbii qazdan istifadə qaydalarının pozulmasına görə 19 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar verilib. 167 iş üzrə isə inzibati icraata xitam verilməsi haqqında qərar qəbul edilib.
6 ay ərzində Mingəçevir, İmişli, Şabran, Lənkəran, Qəbələ, Ağdaş, Ucar, Qazax və digər bölgələrdə aparılmış yoxlamalara əsasən, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə elektrik enerjisinin talanması nəticəsində az miqdarda ziyan vurulmasına görə 17 iş üzrə, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasına görə 12 iş üzrə, elektrik enerjisinin istehsalı, nəqli və istehlakı haqqında uçot və hesabatın təhrif olunmasına və ya vaxtında təqdim olunmamasına görə 2 iş üzrə, elektrik enerjisi xətlərinin qanunsuz olaraq kəsilməsinə və ya qanunvericilikdə istehlakçıya yazılı bildirişin göndərilməsi tələb olunan hallarda yazılı bildiriş göndərilmədən elektrik enerjisinin verilməsinin dayandırılmasına görə isə 3 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar qəbul edilib.

469 cases of administrative violations were reviewed at the Ministry of Energy in the 6 months of current year
During the first half of 2019, 469 cases of administrative violations were reviewed at the Ministry of Energy. 435 of them were connected to natural gas and 34 to electricity. Articles submitted on 121 cases related to natural gas, which are not properly compiled, have been sent back.
As a result of inspections carried out by the Ministry in Beylagan, Shamkir, Gadabay, Guba, Kurdamir, Salyan, Neftchala, Jalilabad, and other regions, due to spoilage of natural gas on the relevant articles of the Code of the Azerbaijan Republic on Administrative Violations it was decided to impose administrative penalty on 128 cases for minor damage, and 19 for administrative violation of the rules of natural gas use. A decision was made to terminate administrative proceedings on 167 cases.
According to the inspections carried out in Mingachevir, Imishli, Shabran, Lankaran, Gabala, Agdash, Ujar, Gazakh and other regions during the first half of the year, as a result of spoilage of natural gas it was decided to impose administrative penalty on 17 cases for minor damage, and 12 for administrative violation of the rules of natural gas use. In addition, it was decided to impose administrative penalty on 2 cases for distortion or delay in submission of accounting and reporting on electricity generation, transmission and consumption, and 3 for illegal interruption of electric power lines or termination of electricity supply without the written notification in cases where the legislation requires to send written notification to the consumer.