2023-cü ilin yanvar-aprel ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 4 ay ərzində respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 600,3 mln. kVt·st, yəni 6,5 % artaraq 9 852,1 mln. kVt·st olub.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin istehsalı keçən ilin yanvar-aprel aylarına nisbətən İES-lərdə 633,2 mln. kVt·st artaraq 9 266,1 mln. kVt·st, SES-lərdə 30,8 mln. kVt·st azalaraq 462,0 mln. kVt·st, digər mənbələr üzrə isə 2,1 mln. kVt·st azalaraq 124,0 mln. kVt·st təşkil edib. Bu dövrdə külək elektrik stansiyalarında 21,4 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 19,1 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda isə 83,5 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
4 ay ərzində elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 8 892,8 mln. kVt·st (İES-lərdə 8 459,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 433,1 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 128,95 mln. kV·st (İES-lərdə 85,91 mln. kVt·st, SES-lərdə 25,69 mln. kVt·st, Günəş ES-də 17,35 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 16,4 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə 813,95 mln. kVt·st təşkil edib.
2023-cü ilin yanvar-aprel ayları ərzində elektrik enerjisinin idxalı 41,1 mln. kVt·st olmaqla, 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 0,4 mln. kVt·st, ixrac isə 1 244,1 mln. kVt·st olmaqla, ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 725,6 mln. kVt·st artıb.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin aprel ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 48,6 mln. kVt·st və ya 2,4 % artaraq 2095,9 mln. kVt·st olub. Aprel ayında elektrik enerjisinin idxalı 9,6 mln. kVt·st, ixrac isə 9,7 mln. kVt·st təşkil edib.

Electricity production in the country increased in the four months of the current year
According to operational data for January- April 2023, total electricity production in Azerbaijan amounted to 9852.1 million kWh. In comparison with the same period in 2022, electricity production increased by 600.3 million kWh (6.5 %) during 4 months.
In the reporting period, compared to January-April last year, electricity production at TPPs increased by 633.2 million kWh, amounting to 9266.1 million kWh, at HPPs decreased by 30.8 million kWh, amounting to 462.0 million kWh, and on other sources decreased by 2.1 million kWh, amounting to 124.0 million kWh. 21.4 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 19.1 mln kWh at SPPs, and 83.5 mln kWh at the solid household waste incineration plant.
During four months, electricity generation made up 8892.8 mln kWh on Azerenergy OJSC (8459.7 mln kWh at TPPs, 433.1 mln kWh at HPPs), 128.95 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (85.91 mln kWh at TPPs, 25.69 mln kWh at HPPs, 17.35 mln kWh at SPP), 16.4 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 813.95 mln kWh on Independent PPs).
In January-April 2023, compared to the same period in 2022, electricity imports increased by 0.4 million kWh amounting to 41.1 million kWh, exports by 725.6 million kWh, amounting to 1244.1 million kWh.
It should be noted that the generation of electricity in the republic in April this year compared to the same period in 2022 increased by 48.6 million kWh or 2.4%, amounting to 2095.9 million. kWh. During the month, imports of electricity production amounted to 9.6 million kWh, exports to 9.7 million kWh.