2020-ci ilin yanvar-noyabr ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 31,6 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft (kondensatla birlikdə) hasilatı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təxminən, 2,6 milyon ton az olub.
Respublika üzrə neft hasilatının 21,6 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 3,2 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 6,8 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 26 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bu 2019-cu ilin 11 ayına nisbətən, təxminən, 2,5 milyon ton, yəni 8,8 faiz azdır. Neftin (kondensatla birlikdə) 24,8 milyon tonu konsorsium, 1,2 milyon tonu isə SOCAR üzrə ixraca nəql edilib.
Cari ilin on bir ayı ərzində ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 4,7 faiz, yəni 1,5 milyard kubmetr artımla 33,7 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Qaz hasilatının 10,7 milyard kubmetri AÇG-dən, 16,3 milyard kubmetri isə “Şahdəniz”dən əldə edilib. SOCAR üzrə bu dövrdə 6,7 milyard kubmetr qaz hasil olunub.
Bu dövrdə xaricə qaz satışı 12 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 14 faiz çoxdur. Cari ilin 11 ayında 2019-cu ilin müvafiq dövrünə nisbətən Türkiyəyə 21,1 faiz çox, yəni 10 milyard kubmetr qaz ixrac edilib. Gürcüstana ixrac edilən qazın həcmi 2 milyard kubmetr olub. Qeyd edək ki, TANAP ilə Türkiyəyə bu müddətdə 4,2 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
2018-ci ilin iyun ayının 30-dan 2020-ci ilin dekabr ayının 1-dək TANAP-la Türkiyəyə təqribən 8 milyard kubmetr qaz nəql edilib.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 dekabr tarixinədək ümumilikdə 552 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. AÇG-dən 522 milyon ton xam neft, “Şahdəniz”dən isə 30 milyon ton kondensat çıxarılıb. “Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 2020-ci ilin 1 dekabr tarixinədək 551,3 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib.
Bu dövrdə “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 175,6 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 133,1 milyard kubmetr qaz hasil edilib. “Şahdəniz” yatağı istismara veriləndən cari ilin 1 dekabr tarixinədək 88,8 milyard kubmetr qaz ixraca nəql edilib.
Ölkədə neft emalı 2020-ci ilin 11 ayında 5,4 milyon ton təşkil edib. Neft emalı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 292 min ton az olub.

According to the operative data, Azerbaijan produced 31,6 million tons of oil (including condensate) in January-November 2020. The production of oil (including condensate) decreased by 2,6 million tons compared to the same period a year before.
"Azeri-Chirag-Gunashli" accounted for 21,6 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 3,2 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 6,8 million tons (including condensate).
Over the eleven months of the current year, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 26 million tons. This is 2.5 million tons (8.8%) less than in January-November 2019. 24,8 million tons of oil-condensate were exported by the consortium and 1.2 million tons by SOCAR.
During the eleven months of 2020, gas output amounted to 33,7 bcm, which increased by more than 4.7 % (1.5 bcm) compared to the respective period of last year. 10,7 bcm of gas production extracted from ACG, while 16,3 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 6,7 bcm gas during this period.
During this period, gas sales amounted to 12 bcm, which was 14% more compared to the same period previous year. In the January-November, compared to the same period in 2019, 10 bcm (21.1 % more) gas was exported to Turkey. Gas exported to Georgia was 2 bcm. It should be noted that, during this period 4,2 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
From 30 June 2018 to 1 December 2020, 8 bcm gas has been transported to Turkey via TANAP.
Since its commissioning till December 1, 552 million tons oil (including condensate) were extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli" and "Shah Deniz". 522 million tons of crude oil were extracted from ACG, while 30 million tons condensate from Shah Deniz. Since their commissioning till 1 December 2020, 551.3 million tons oil (including condensate) were exported from these fields.
175.6 bcm gas were extracted from ACG, while 133.1 bcm gas from Shah Deniz. Since its commissioning till 1 December 2020, 88,8 bcm gas were exported from Shah Deniz.
Over the eleven months of 2020, Azerbaijan refined 5.4 million tons of oil.  Oil refinery has been 292 thousand tons less in comparison with the relevant period of the previous year.