2021-ci ilin yanvar-noyabr ayları üzrə Azərbaycanda təxminən 31,6 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft (kondensatla birlikdə) hasilatı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təxminən 16,5  min ton az olub.
Respublika üzrə neft hasilatının 20,6 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 3,8 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 7,2 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə təxminən 25,7 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 24,5 milyon tona yaxın konsorsiumun, 1,2 milyon tondan çoxu isə SOCAR-ın payına düşür. Neftin (kondensatla birlikdə) ixraca nəqli 2020-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən, təxminən 334 min ton, yəni 1,3 faiz azdır.
Cari ilin yanvar-noyabr aylarında ölkədə 39,7 milyard kub metr  təbii qaz hasil edilib. Qazın 12,1 milyard kub metri AÇG-dən, 20,4 milyard kub metri “Şahdəniz”dən, 7,2 milyard kub metri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 17,8 faiz, yəni 6 milyard kub metrə yaxın artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı təxminən 16,9 milyard kub metr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təqribən 39,8 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-noyabr aylarında Türkiyəyə təqribən 7,7 milyard kub metr, Avropaya təqribən 7,3 milyard kub metr, Gürcüstana isə 1,8 milyard kub metr qaz ixrac edilib. Bu dövrdə BTC boru kəməri sisteminə 92 milyon kub metr qaz verilib. Qeyd edək ki, Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 5,1 milyard kub metrdən çox qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 dekabr 2021-ci il tarixinədək 578,6 milyon tondan çox neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 544,6 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə təqribən 34 milyon ton kondensat çıxarılıb. “Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 2021-ci ilin 01 dekabr tarixinədək təqribən 578,1 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib.
Yataqlar istismara veriləndən cari ilin 01 dekabr tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 188,7 milyard kub metrdən çox, “Şahdəniz”dən isə 155,3 milyard kub metrdən çox qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın təxminən 106,2 milyard kub metrə yaxın həcmi ixraca nəql edilib.
Ölkədə neftin emalı 2021-ci ilin yanvar-noyabr aylarında 6,1 milyon ton təşkil edib. Neftin emalı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 756,6 min ton çox olub.

Oil and gas figures for 11 months of this year were announced
According to the operative data, Azerbaijan produced 31.6 million tons of oil (including condensate) in January-November 2021. The production of oil (including condensate) decreased by 16.5 thousand tons compared to the same period a year before.
"Azeri-Chirag-Gunashli" accounted for 20.6 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 3.8 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 7.2 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 25.7 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 24.5 million tons, SOCAR for more than 1.2 thousand tons. The transportation of oil (including the condensate) for exporting is approximately 334 thousand tons, namely 1.3 per cent lower than the relevant period of 2020.
During 11 months, gas output amounted to 39.7 bcm. 12.1 bcm of gas production extracted from ACG, while 20.4 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 7.2 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of approximately 6 bcm, namely 17.8 per cent compared to the relevant period last year.
During this period, gas sales amounted to 16.9 bcm, which was 39.8 % more compared to the same period previous year. In the January-November, 7.7 bcm gas was exported to Turkey, 7.3 bcm gas to Europe, 1.8 bcm to Georgia. During this period, the BTC pipeline system was supplied with 92 million cubic meters of gas. It should be noted that, during this period 5.1 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
Since its commissioning till 1 December 2021, 578.6 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 544.6 million tons of crude oil were extracted from ACG, while 34 million tons condensate from Shah Deniz. Since their commissioning till 1 December 2021, 578.1 million tons oil (including condensate) were exported from these fields.
Since their commissioning till 1 December 2021, more than 188.7 bcm gas was extracted from Azeri-Chirag-Gunashli, more than 153 bcm from Shah Deniz. During this period, more than 106.2 bcm gas were exported from Shah Deniz.
Azerbaijan refined 6.1 million tons of oil in January- November 2021. Oil refinery has been 756.6 thousand tons more in comparison with the relevant period of the previous year.