Bu ilin 10 ayında ölkədə neft hasilatı azalıb, qaz hasilatı isə artıb
2020-ci ilin yanvar-oktyabr ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 28,8 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft (kondensatla birlikdə) hasilatı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təxminən, 2,3 milyon ton az olub.
Respublika üzrə neft hasilatının 19,7 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,9 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 6,2 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 23,8 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bu 2019-cu ilin 10 ayına nisbətən, təxminən, 2,2 milyon ton, yəni 8,5 faiz azdır. Neftin (kondensatla birlikdə) 22,6 milyon tonu konsorsium, 1,2 milyon tonu isə SOCAR üzrə ixraca nəql edilib.
Cari ilin on ayı ərzində ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 5,4 faiz, yəni 1,6 milyard kubmetr artımla 30,5 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Qaz hasilatının 9,7 milyard kubmetri AÇG-dən, 14,7 milyard kubmetri isə “Şahdəniz”dən əldə edilib. SOCAR üzrə bu dövrdə 6,1 milyard kubmetr qaz hasil olunub.
On ay ərzində xaricə qaz satışı 10,8 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 15 faiz çoxdur. Cari ilin 10 ayında 2019-cu ilin müvafiq dövrünə nisbətən Türkiyəyə 20,9 faiz çox, yəni 9 milyard kubmetr qaz ixrac edilib. Gürcüstana ixrac edilən qazın həcmi 1,8 milyard kubmetr olub. Qeyd edək ki, TANAP ilə Türkiyəyə bu müddətdə 3,7 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
2018-ci ilin iyun ayının 30-dan 2020-ci ilin oktyabr ayının 1-dək TANAP-la Türkiyəyə təqribən 7,6 milyard kubmetr qaz nəql edilib.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 noyabr tarixinədək ümumilikdə 549,7 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. AÇG-dən 520,1 milyon ton xam neft, “Şahdəniz”dən isə 29,6 milyon ton kondensat çıxarılıb. “Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 2020-ci ilin 1 noyabr tarixinədək 549,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib.
Bu dövrdə “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 174,7 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 131,5 milyard kubmetr qaz hasil edilib. “Şahdəniz” yatağı istismara veriləndən cari ilin 1 noyabr tarixinədək 87,6 milyard kubmetr qaz ixraca nəql edilib.
Ölkədə neft emalı 2020-ci ilin 10 ayında 4,8 milyon ton təşkil edib. Neft emalı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 246 min ton az olub.

Oil production decreased and gas production increased over the ten months
According to the operative data, Azerbaijan produced 28.8 million tons of oil (including condensate) in January-October 2020. The production of oil (including condensate) decreased by 2,3 million tons compared to the same period a year before.
"Azeri-Chirag-Gunashli" accounted for 19.7 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 2.9 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 6.2 million tons (including condensate).
Over the ten months of the current year, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 23.8 million tons. This is 2.2 million tons (8.5%) less than in January-October 2019. 22.6 million tons of oil-condensate were exported by the consortium and 1.2 million tons by SOCAR.
During the ten months of 2020, gas output amounted to 30.5 bcm, which increased by more than 5.4 % (1.6 bcm) compared to the respective period of last year. 9.7 bcm of gas production extracted from ACG, while 14.7 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 6.1 bcm gas during this period.
During this period, gas sales amounted to 10.8 bcm, which was 15% more compared to the same period previous year. In the January-October, compared to the same period in 2019, 9 bcm (20.9 % more) gas was exported to Turkey. Gas exported to Georgia was 1.8 bcm. It should be noted that, during this period 3.7 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
From 30 June 2018 to 1 October 2020, 7.1 bcm gas has been transported to Turkey via TANAP.
Since its commissioning till November 1, 549.7 million tons oil (including condensate) were extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli" and "Shah Deniz". 520.1 million tons of oil (including condensate) were extracted from ACG, while 29.6 million tons from Shah Deniz. Since their commissioning till 1 November 2020, 549.2 million tons oil (including condensate) were exported from these fields.
174.7 bcm gas were extracted from ACG, while 131.5 bcm gas from Shah Deniz. Since its commissioning till 1 November 2020, 87.6 bcm gas were exported from Shah Deniz.
Over the ten months of 2020, Azerbaijan refined 4.8 million tons of oil. Oil refinery has been 246 thousand tons less in comparison with the relevant period of the previous year.