bp şirkəti ilə yaradılmış İşçi Qrupun ilk iclası keçirilib
18 mart tarixində Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi ilə bp şirkəti arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində yaradılmış İşçi Qrupun ilk iclası keçirilib.
Videokonfrans formatında keçirilən iclas zamanı Anlaşma Memorandumunda nəzərdə tutulmuş fəaliyyət sahələri üzrə bp şirkətinin təklifləri, gələcək əməkdaşlıq üçün potensial sahələrin müəyyənləşdirilməsi, Azərbaycanda şəhərlərin yaşıl enerji konsepsiyasına uyğun inkişafı üzrə prioritetlərin aydınlaşdırılması və tərəfdaşlığın növbəti mərhələlərinin razılaşdırılması ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. bp şirkətinin “xalis sıfır emissiyalı şəhərlər”, inteqrə olunmuş enerji həlləri və karbonsuzlaşdırma üzrə təcrübəsi, Aberdin və Hyuston şəhərləri ilə bu istiqamətdə əməkdaşlığı barədə məlumat verilib.
Görüşdə iclas iştirakçıları ölkəmizdə energetika sektorunda bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə və enerji səmərəliliyi sahəsində həyata keçirilən layihələr haqqında məlumatlandırılıb.
İclasda İşçi Qrupunda təmsil olunan digər dövlət qurumlarının – İqtisadiyyat Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin də nümayəndələri iştirak edib.
Xatırladaq ki, cari ilin 22 fevral tarixində Energetika Nazirliyi və bp şirkəti arasında iri miqyasda karbonsuzlaşdırılmış, inteqrasiya edilmiş enerji, nəqliyyat sistemləri, o cümlədən Azərbaycanın regionlarında və şəhərlərində bərpa olunan enerji layihələri üçün tələb olunan potensialın və şəraitin qiymətləndirilməsi üzrə əməkdaşlıq etmək məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

First meeting of Working Group with bp was held
On 18 March, the first meeting of the Working Group was held within the Memorandum of Understanding signed between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and bp.
During the meeting held in video conference format, the sides exchanged views on bp's proposals on the areas of activity envisaged in the Memorandum of Understanding, identification of potential areas for future cooperation, clarification of priorities for the development of cities in accordance with the green energy concept in Azerbaijan and the agreement of the next stages of the partnership. Information was given about bp's “net zero-emission cities”, its experience in integrated energy solutions and carbonization, and its cooperation with Aberdeen and Houston in this direction.
The participants of the meeting were informed about the projects implemented in the field of energy efficiency and use of renewable energy sources in the energy sector in our country.
Representatives of other state agencies represented in the Working Group – the Ministry of Economy, The Ministry of Transport, Communications and High Technologies, the Ministry of Agriculture, the Ministry of Ecology and Natural Resources, the State Committee for Urban Planning and Architecture, Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC attended the meeting.
On February 22, 2021, the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and BP signed a memorandum of understanding on cooperation in assessing the potential and conditions required for large-scale de-carbonized and integrated energy and transport systems, including renewable energy projects in the regions and cities of Azerbaijan.