Bulgartransgaz (Bolqarıstan), Transgaz (Rumıniya), FGSZ (Macarıstan), Eustream (Slovakiya) və SOCAR (Azərbaycan) arasında əməkdaşlığın təşviqinə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
İmzalanma mərasimi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radevin iştirakı ilə baş tutub. Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson isə tədbirə onlayn formatda qoşulub. Anlaşma Memorandumunu Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov, Bolqarıstanın energetika naziri Rosen Hristov, Rumıniyanın energetika naziri Virgil Daniel Popescu, Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto və Slovakiyanın iqtisadiyyat naziri Karel Hirman imzalayıb.
Memorandum Azərbaycandan Avropaya əlavə qazın tədarükü üçün 4 ötürücü sistem operatoru ilə SOCAR arasında əməkdaşlığın istiqamətlərini müəyyən edir. Əlavə qaz tədarükü “Həmrəylik halqası” adlandırılan Bolqarıstan, Rumıniya, Macarıstan və Slovakiyanın təkmilləşdirilmiş ötürücü şəbəkə sistemləri vasitəsilə həyata keçiriləcək.
İmzalanma mərasimində çıxış edən energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib ki, dövlət liderlərimizin ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətləri, həmrəyliyi və strateji tərəfdaşlığı təmin edən siyasət və xidmətlərinin töhfəsi olaraq Azərbaycandan Avropaya təbii qaz tədarükünün yeni bir istiqaməti üzrə birgə əməkdaşlığa imza atıldı: “Bu sənədin imzalanması “Həmrəylik halqası”  təşəbbüsünün həyata keçirilməsində mühüm addımdır. Bu yeni layihə iki ildən artıqdır ki, Cənub Qaz Dəhlizi sayəsində tərəfdaşlarımızın etibarlı və sabit enerji təchizatında strateji rol oynayan Azərbaycan qazının alternativ marşrutla yeni bazarlara çıxışını təmin edəcək.”
Çıxışda “Həmrəylik halqası” marşrutundakı infrastrukturların təkmilləşdirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs edilib və bu təşəbbüs üzrə əməkdaşlığın Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun icrasına töhfə verəcəyi qeyd edilib.

The Memorandum of Understanding for encouraging cooperation between Bulgartransgaz (Bulgaria), Transgaz (Romania), FGSZ (Hungary), Eustream (Slovakia) and the State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR) has been signed.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Bulgaria Rumen Radev attended the signing ceremony. EU Commissioner for Energy Kadri Simson joined the event in an online format. The Memorandum of Understanding was signed by Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov, Minister of Energy of Bulgaria Rossen Hristov, Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Peter Szijjarto, Minister of Energy of Romania Virgil-Daniel Popescu and Minister of Economy of Slovakia Karel Hirman.
The Memorandum of Understanding sets out directions of cooperation between SOCAR and four distribution system operators for the supply of additional gas from Azerbaijan to Europe. The additional gas will be supplied through the upgraded transmission network systems of Bulgaria, Romania, Hungary and Slovakia called the “Solidarity ring”.
Speaking at the signing ceremony, Energy Minister Parviz Shahbazov said that as a contribution to the policies and services of our state leaders that ensure high-level relations, solidarity and strategic partnership between our countries, joint cooperation was signed in a new direction of natural gas supply from Azerbaijan to Europe: “The signing of this document is an important step in the implementation of the "Solidarity ring" initiative.  This new project will provide access to new markets by alternative routes for Azerbaijani gas, which has been playing a strategic role in reliable and stable energy supply of our partners thanks to the Southern Gas Corridor for more than two years.”
The importance of improving infrastructures on the “Solidarity ring route was mentioned in the speech and it was noted that cooperation on this initiative will contribute to the implementation of the Memorandum of Understanding between Azerbaijan and the European Union on strategic partnership in the field of energy.