Birinci rübdə respublikada neft hasilatı 8,3 milyon ton, təbii qaz hasilatı isə 11,8 milyard kub metr təşkil edib
2022-ci ilin birinci rübü ərzində Azərbaycanda 8,3 milyon tondan çox neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib.
Respublika üzrə neft hasilatının 5,3 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 1,1 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 1,9 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 6,7 milyon tona yaxın neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub.
2022-ci ilin yanvar-mart aylarında ölkədə 11,8 milyard kub metr təbii qaz hasil edilib. Qazın 3,5 milyard kub metri AÇG-dən, 6,4 milyard kub metri “Şahdəniz”dən, 1,9 milyard kub metri SOCAR üzrə hasil olunub.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 5,9 milyard kub metr təşkil edib. Türkiyəyə 2,2 milyard kub metr, Avropaya 2,6 milyard kub metr, Gürcüstana isə 1,1 milyard kub metr qaz ixrac edilib. Qeyd edək ki, Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 4 milyard kub metrdən çox qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 aprel 2022-ci il tarixinədək 587 milyon tondan çox neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 552 milyon tona yaxın neft, “Şahdəniz”dən isə 35 milyon tondan çox kondensat çıxarılıb.
Yataqlar istismara veriləndən 2022-ci ilin 01 aprel tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 193 milyard kub metrdən çox, “Şahdəniz”dən isə 164 milyard kub metrə yaxın qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən 112 milyard kub metrdən çox qaz ixraca nəql edilib.

In the first quarter, oil production in the republic amounted to 8.3 million tons, and natural gas -11.8 billion cubic meters
During the first quarter of 2022, Azerbaijan produced more than 8.3 million tons of oil (including condensate).
"Azeri-Chirag-Gunashli" accounted for 5.3 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 1.1 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 1,9 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to about 6,7 million tons.
During January-March 2022, natural gas output amounted to 11.8 bcm. 3.5 bcm of gas production extracted from ACG, while 6.4 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 1.9 bcm gas during this period.
During reporting period, gas sales abroad amounted to about 5.9 bcm. 2.2 bcm gas was exported to Turkey, 2.6 bcm gas to Europe, 1.1 bcm to Georgia. It should be noted that, during this period more than 4 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
Since its commissioning till 1 April 2022, more than 587 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. Nearly 552 million tons of crude oil were extracted from ACG, while more than 35 million tons condensate from Shah Deniz.
Since their commissioning till 1 April 2022, more than 193 bcm gas was extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli", nearly 164 bcm from "Shah Deniz". During this period, more than 112 bcm gas were exported from Shah Deniz.