Beynəlxalq maliyyə qurumları ilə koordinasiya görüşü keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilmiş 2020-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş müşavirədə dövlət başçısının işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl enerji zonasının yaradılması ilə bağlı çağırışına müvafiq olaraq, bu istiqamətdə beynəlxalq maliyyə qurumları ilə texniki dəstək çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi məqsədi ilə koordinasiya görüşü keçirilib.
Görüşdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi, BMT-nin İnkişaf Proqramı, ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi, Alman Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti, Dünya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Asiya İnkişaf Bankı kimi beynəlxalq maliyyə institutları və qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov və aparat rəhbəri Zaur Məmmədov tərəfindən tədbir iştirakçılarına müvafiq sahədə görülmüş işlər və nəzərdə tutulan planlar haqqında məlumat verilib. Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktor müavini Təbriz Əmmayev tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpa olunan enerji potensialına dair məlumatları özündə ehtiva edən təqdimat nümayiş etdirilib.
Daha sonra beynəlxalq qurumların məsələ ilə bağlı fikirləri dinlənilib, suallar cavablandırılıb. Yaşıl enerji zonasının yaradılması ilə bağlı çağırış beynəlxalq qurumlar tərəfindən müsbət qiymətləndirilib və bu sahədə əməkdaşlığa maraq ifadə edilib. İlkin addım olaraq məsləhətçi şirkət cəlb edilməsi üçün texniki tapşırıq layihəsinin hazırlanması üzrə birgə əməkdaşlıq məsələsi nəzərdən keçirilib.
Görüşdə həmçinin, gələcəkdə bərpa olunan enerji hərraclarının işğaldan azad edilmiş ərazilərdə təşkil edilməsi və bu sahəyə özəl investisiyaların cəlbi imkanları müzakirə edilib.

Coordination meeting with international financial institutions was held
Coordination meeting was held in accordance with the call of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev on the establishment of a green energy zone in the liberated territories at the meeting on results of 2020 within the work to be done in this direction to discuss the opportunities for cooperation with international financial institutions.
Representatives of international financial institutions and organizations such as the United Nations, Delegation of the European Union to Azerbaijan, the UNDP, the US Agency for International Development, the German Society for International Cooperation, the World Bank, the International Finance Corporation, the European Bank for Reconstruction and Development, the Asian Development Bank.
Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov and Head of the Administration Zaur Mammadov informed the participants about the work done and considered plans in the relevant field. Deputy Head of the Azerbaijan Renewable Energy Agency Tabriz Ammayev made a presentation on the renewable energy potential of the liberated territories.
Then, opinions of international organizations on the issue were heard, questions were answered. The call for the establishment of a green energy zone was positively appreciated by international institutions and the interest was shown in cooperation in this field. As a preliminary step, joint cooperation on drafting terms of the references for attracting a consultant company was reviewed.
The organization of future renewable energy auctions in liberated territories and the possibility of attracting private investment in this area were also discussed at the meeting.