“Bakı Enerji Həftəsi” tədbiri çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Beynəlxalq Enerji Forumunun baş katibi Josep McMonigle ilə Energetika Nazirliyində görüş keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev Azərbaycanda liberal enerji bazarının formalaşdırılması, bu sahədə qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi və enerji keçidi prosesi haqqında danışaraq, “yaşıl” enerjidən istifadənin genişləndirilməsi sahəsində görülən işlər, xüsusilə işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpa olunan enerji potensialından istifadə istiqamətində qəbul edilmiş strateji hədəflər və atılmış addımlar haqqında məlumat verib. Hazırda enerji sahəsində baş verən dəyişikliklərin həm ölkələr arasında, həm də ölkələrlə beynəlxalq təşkilatlar arasında əməkdaşlığı tələb etdiyi vurğulanıb.
“Bakı Enerji Həftəsi”ni dünyada enerji sektorunda çətinliklərin yaşandığı belə bir vaxtda maraqlı tərəfləri bir araya toplayan beynəlxalq platforma kimi qiymətləndirən Baş katib Josep McMonigle dəvətə görə təşəkkür edib. Təmsil etdiyi təşkilatın fəaliyyət istiqamətləri və digər beynəlxalq qurumlardan fərqləri haqqında danışıb.

Secretary General of the International Energy Forum visited the Ministry of Energy
Within the Baku Energy Week, a meeting was held with Mr. Joseph McMonigle, Secretary General of the International Energy Forum at the Ministry of Energy.
Deputy Minister of Energy Samir Valiyev spoke about forming the liberal energy market, improving the legal framework in this area and the process of energy transition, and gave information about the work done to expand the use of green energy, especially the strategic goals and steps taken to use renewable energy potential in the liberated territories. It was emphasized that the changes taking place in the energy sector required cooperation between countries and international organizations.
Secretary General Mr.Joseph McMonigle, who assessed Baku Energy Week as an international platform that brings together stakeholders at a time when the world is experiencing difficulties in the energy sector, thanked for the invitation. He spoke about the activities of the organization he represents and its differences from other international organizations.
During the meeting, the sides exchanged views on the issue of Azerbaijan's membership in the organization.