Energetika Nazirliyinin təşkilatçılığı, müvafiq dövlət qurumları, beynəlxalq təşkilatlar və maliyyə qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə bərpa olunan enerji qanunvericiliyinin hazırlanmasında dövlət və özəl sektorun əməkdaşlığına dair növbəti dəyirmi masa keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev bildirib ki, hazırda bərpa olunan enerji sahəsində hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, enerji alqı-satqı müqavilələrinin, hərrac mexanizmlərinin hazırlanması istiqamətində mühüm addımlar atılır və investorların maraqlarının təmin edilməsi, risklərin qiymətləndirilməsi ilə bağlı təkliflər nəzərə alınaraq tədbirlər görülür.
DNV-GL şirkətinin eksperti İlka Levinqton isə bərpa olunan enerji sahəsində müvafiq normativ hüquqi aktların hazırlanması ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verib. O, zəmanətli tarif sisteminin, vergi və gömrük güzəştlərinin tətbiqini,  bərpa olunan enerji ilə bağlı layihələrə dəstəyi vacib sayıb.
Tədbirdə ekspertlər tərəfindən bərpa olunan enerji mənbələri üzrə seçilmiş ərazilərin hərraca çıxarılması, qarışıq hərrac modelinin tətbiqinin öyrənilməsi, sadələşdirilimiş lisenziya və icazə ilə bağlı təkliflər mexanizminin hazırlanması, əlavə maliyyə mənbələrindən istifadə edilməsi və pərakəndə tarif qiymətlərinin nəzərə alınması kimi təkliflər irəli sürülüb.
Sonra “Bərpaolunan enerji hərracları” mövzusunda təqdimat dinlənilib. Bildirilib ki, ilkin olaraq 1000 MVt-dək güc üçün ərazilər müəyyən edilib ki, bu ərazilərdə 600 MVt-lıq külək, 400 MVt-lıq isə günəş elektrik stansiyaları tikmək mümkündür. İndiyə kimi bərpa olunan enerji potensialına malik 20-yə yaxın ərazi müəyyən edilib və texniki təhlillər aparılıb. Həmin ərazilərdə şəbəkələrin stansiyalara qoşulma imkanları, ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi məsələləri ilə bağlı məlumatlar da diqqətə çatdırılıb.

Public-private partnership in the process of drafting the renewable energy legislation was discussed
The next round table on cooperation between the public-private partnership in the development of renewable energy legislation, organized by the Ministry of Energy, was held with the participation of relevant government agencies, international organizations and financial institutions.
The Deputy Minister of Energy Samir Valiyev mentioned that significant actions are taken currently to improve the legal framework in renewable energy sector, develop power purchase agreements, auction mechanisms. He also spoke about actions taken in view of proposals on securing investors' interests and assessment of risks.
The expert of DNV-GL Ilka Lewinqton informed about the work carried out on preparation of relevant normative legal acts in the field of renewable energy. She noted that it was important to support the introduction of a guaranteed tariff system, tax and customs benefits, and renewable energy projects.
Experts suggested proposals such as organization of auctions for selected areas for renewable energy sources, the study of the application of a mixed-auction model, the preparation of a mechanism for simplified license and permits, use of additional funding sources and consideration of retail tariffs.
Then a presentation was made on "Renewable energy auctions". It was noted that, areas for a power up to 1000 MWt was initially determined and it would be possible to build 600 MW wind and 400 MW solar power plants in these areas. So far, about 20 areas with renewable energy potential were identified, and necessary technical analyzes were carried out. Information on possibilities of connecting networks in those areas to the stations and issues associated wth environmental impact assessment were also highlighted.