Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində pilot layihələrin həyata keçirilməsi üzrə Komissiyanın ikinci iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində pilot layihələrin həyata keçirilməsi tədbirləri haqqında” 05 dekabr 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın ikinci iclası keçirilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda işçi qruplarının hesabatları dinlənilib. Pilot layihələrin həyata keçiriləcəyi torpaq sahələrinin ayrılması, investorlara dövlət zəmanətlərinin verilməsi, layihələrin iqtisadi qiymətləndirilməsindən irəli gələn məsələlər müzakirə edilib. Şəbəkənin gücləndirilməsi və şəbəkəyə inteqrasiya ilə bağlı ilkin təkliflər nəzərdən keçirilib. Hüquqi və institusional məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin təklif alınmış beynəlxalq məsləhətçi şirkətlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov dövlət başçısının bərpa olunan enerjidən istifadənin genişləndirilməsi ilə bağlı tapşırıqlarının ölkəmizin energetika sektorunun müasir trendlərə uyğun inkişafına və qeyri-neft sektoruna xarici investisiyanın cəlbinə imkanlar yaratdığını qeyd edib. Nazir görülən işlərlərə dair fikirlərini diqqətə çatdırıb və işçi qruplarına tapşırıqlar verib.
Yekunda Komissiyanın müvafiq təklifləri Sərəncamda nəzərdə tutulan müddətlərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etməsi üçün işçi qruplarına tədbirlərin icrasının sürətləndirilməsi tövsiyə edilib.
Qeyd edək ki, Sərəncamın icrası məqsədilə Energetika, İqtisadiyyat, Maliyyə, Fövqəladə Hallar, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Ədliyyə nazirlikləri, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC, Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti, Vergi Xidməti, Mərkəzi Bank və s. qurumların təmsilçilərindən ibarət 7 işçi qrupu fəaliyyət göstərir.

The second meeting of the Commission on implementing pilot projects on the use of renewable energy sources was held
The second meeting was held by the Commission established pursuant to Order dated 05 December 2019 by the President of the Republic of Azerbaijan on “Actions for implementing pilot projects on the use of renewable energy sources”.
At a meeting chaired by Minister of Energy Parviz Shahbazov, reports of working groups were heard. The issues related to the allocation of the land for pilot projects, the issuance of state guarantees to investors, and the economic evaluation of the projects were discussed. Initial proposals for improving and integrating to the network were reviewed. The sides exchanged views on legal and institutional issues. Also, detailed information on bidding international consulting companies was given.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov noted that the instructions of the President on expanding the use of renewable energy create opportunities for the development of the energy sector of the country in line with modern trends and for attracting foreign investment in the non-oil sector. The Minister expressed his views on the activities implemented and gave instructions to the working groups.
At the end, the working groups were recommended to speed up the implementation of the Commission's proposals to submit to the President of the Republic of Azerbaijan within the timeframes stipulated in the Order.
It should be noted there are 7 working groups that consist of representatives of the Ministry of Energy, the Ministry of Economy, the Ministry of Finance, the Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Ministry of Justice, "Azerenergy" OJSC, "Azerishig" OJSC, State Committee for Urban Planning and Architecture, State Service on Property Isuues, Tax Service, Central Bank and other bodies to implement the Order.