Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində pilot layihələrin həyata keçirilməsi tədbirləri haqqında” 05 dekabr 2019-cu il tarixli 1673 nömrəli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın dördüncü iclası keçirilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə videokonfrans formatında keçirilən iclasda Komissiyanın üçüncü iclasından ötən dövr ərzində pilot layihələrin icrası istiqamətində görülən işlər nəzərdən keçirilib, “ACWA Power” şirkəti ilə imzalanacaq müqavilə layihələrinin yekun versiyaları təsdiq olunub.
İclası açan Pərviz Şahbazov komissiya üzvlərini Qarabağ müharibəsində qazanılmış möhtəşəm qələbə münasibətilə təbrik edib, “ACWA Power” və “Masdar” şirkətləri ilə imzalanmış icra müqavilələri çərçivəsində həyata keçiriləcək külək və günəş enerjisi layihələrinin reallaşdırılması üçün torpaq sahələrinin ayrılması, şəbəkəyə qoşulma və enerjisistemə inteqrasiya, dövlət zəmanətlərinin verilməsi mexanizminin müəyyənləşdirilməsi, eləcə də digər istiqamətlər üzrə aidiyyəti qurumlarla birgə görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Sonra hazırlanmış müqavilə layihələri barədə təqdimat dinlənilib. Qeyd olunub ki, “ACWA Power” şirkəti ilə imzalanması nəzərdə tutulan 6 müqavilə - İnvestisiya Müqaviləsi, Enerji Alqı-satqı Müqaviləsi, Ötürücü Şəbəkəyə Qoşulma Müqaviləsi, Torpaq İcarə Müqaviləsi, Müstəqil Mühəndis Müqaviləsi və Birbaşa Razılaşma Müqaviləsinin layihələri hazırlanıb və iki mərhələdə aidiyyəti qurumlardan rəy və təkliflər toplanaraq, təkmilləşdirilib və investorla razılaşdırılıb. Komissiya bu iclasda layihələri təsdiq etdikdən sonra onlar paraflanacaqdır. Eyni zamanda, “Masdar” şirkəti ilə müvafiq layihə sənədləri üzrə danışıqların son mərhələdə olduğu, yaxın gələcəkdə yekunlaşdırılacağı diqqətə çatdırılıb.
İclasda komissiya üzvləri çıxış edərək hazırlanmış sənədləri dəstəkləyiblər, səsləndirilmiş bir neçə təklif nəzərə alınmaqla müqavilə layihələri təsdiq olunub.
Videokonfransda Energetika, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ədliyyə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Fövqəladə Hallar nazirliklərinin, Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin, Mərkəzi Bankın, “Azərenerji” və“Azərişıq” ASC-lərin nümayəndələri iştirak edib.

The fourth meeting of the Commission on the implementation of pilot projects in the field of use of renewable energy sources was held
The fourth meeting of the commission established by the Order No 1673 of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 05, 2019 “On the implementation of pilot projects in the field of use of renewable energy sources” was held.
The videoconference meeting, chaired by Minister of Energy Parviz Shahbazov, reviewed the implementation progress of pilot projects since the third meeting of the Commission, and approved the final draft agreements to be signed with ACWA Power.
Making the opening speech, Parviz Shahbazov congratulated the commission members for the spectacular victory in the Karabakh war and provided information on the work done jointly with the concerned organizations to allocate land areas for implementing the wind and solar power projects to be implemented within the implementation agreements signed with ACWA Power and Masdar, connect to the network and integrate in the energy system, and determine the mechanism of issuing public guarantees.
Then a presentation on the draft agreements was made. It was mentioned that 6 agreements to be signed with ACWA Power - Investment Agreement, Power Purchase and Sale Agreement, Transmission Network Connection Agreement, Land Lease Agreement, Independent Engineering Agreement and Direct Agreement were drafted, and in the second stage, the feedbacks and suggestions were received from the concerned organizations and improved and agreed with the investors. After the commission approves the projects at this meeting, they will be initialed. At the same time, it was noted that negotiations with Masdar on the relevant project documents are in the final stage and will be completed in the near future.
The members of the commission spoke at the meeting and supported the prepared documents, and the draft agreements were approved taking into account several proposals.
Representatives of the Ministries of Energy, Economy, Finance, Justice, Ecology and Natural Resources, Emergency Situations, Committee of Urban Planning and Architecture, Central Bank, "Azerenergy" and "Azerishig" OJSC attended at the video conference.