Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi üzrə Komissiyanın iclası keçirilib
“Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 5 dekabr tarixli 1673 nömrəli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın yenilənmiş tərkibdə 3-cü iclası keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən komissiyanın sədri energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müəyyən etdiyi vəzifələrin icrası məqsədilə bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində ötən il ərzində görülmüş işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə danışıb, dekabr ayında imzalanmış “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in ölkəmizin zəngin bərpa olunan enerji potensialının reallaşdırılması baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev Komissiyanın 2-ci iclasından ötən dövr ərzində görülmüş işlər və əldə edilmiş nəticələr barədə təqdimatla çıxış edib. Bərpa olunan enerji mənbələri ərazilərinin, o cümlədən Xəzər dənizində su sahələrinin müəyyənləşdirilməsi, elektrik şəbəkəsinə qoşulma məqsədilə həyata keçirilən araşdırmaların gedişatı və digər prosedurlar haqqında məlumat verilib.
Sonra bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsinin hüquqi tənzimlənməsi barədə təqdimat dinlənilib. Yaşıl hidrogen, bu istiqamətdə beynəlxalq investorların təklifləri, dənizdə külək enerjisindən istifadə üzrə təhlillərin gedişi barədə ətraflı məlumatlar diqqətə çatdırılıb.
Həmçinin komissiyanın fəaliyyətindən irəli gələn bir sıra məsələlərlə bağlı müzakirələr aparılıb və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
İclasda Energetika, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ədliyyə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Fövqəladə Hallar, Müdafiə, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinin, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Mərkəzi Bank, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, Minatəmizləmə Agentliyi, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələri iştirak edib.

The meeting of the Commission on the implementation of pilot projects in the field of use of renewable energy sources was held
The third meeting of the Commission established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 1673 dated 5 December 2019 on additional measures for the implementation of projects in the field of use of renewable energy sources was held in the updated version.
Making the opening speech, the Chairman of the Commission, Minister of Energy Parviz Shahbazov spoke about the work done in the field of using renewable energy sources for the implementation of the tasks set by the president of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and the forthcoming tasks, and noted the importance of the Agreement on Strategic Partnership between the governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary on the development and transmission of green energy in terms of realizing the rich renewable energy potential of our country.
Director of the Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry Javid Abdullayev made a presentation on the work done and results obtained since the second meeting of the Commission. Information was provided on the progress of research carried out in order to identify the fields of renewable energy sources, including the water areas in the Caspian Sea and for the connection to the electrical network, and other procedures.
Then, a presentation on the legal regulation of the implementation of projects in the field of use of renewable energy sources was heard. Detailed information on green hydrogen, proposals from international investors in this direction, the progress of analysis on the use of offshore wind energy were brought to the attention.
Also, discussions were held on a number of issues arising from the activities of the commission and relevant decisions were made.
Representatives from the Ministries of Energy, Economy, Finance, Justice, Ecology and Natural Resources, Emergency Situations, Defence, Agriculture, Digital Development and Transport, the State Committee on Urban Planning and Architecture, the Central Bank, AREA, ANAMA, Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC attended the meeting.