Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi üzrə Komissiyanın iclası keçirilib
“Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 5 dekabr tarixli 1673 nömrəli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın yenilənmiş tərkibdə ilk iclası keçirilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxış edərək, Sərəncamın icrası ilə bağlı Komissiyanın qarşısına qoyulan mühüm vəzifələr barədə danışıb, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin energetika sahəsində müəyyən etdiyi hədəflərə uyğun olaraq bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi istiqamətində bəzi layihələrin artıq icrasına başlanıldığını, digərlərinə hazırlıq işlərinin aparıldığını və bununla əlaqədar müvafiq qurumların əlaqəli şəkildə fəaliyyət göstərməsinin vacibliyini qeyd edib.
İclasda Azərbaycanda həyata keçirilən sənaye miqyaslı külək və günəş enerjisi layihələri barədə məlumat verilib, bu layihələrin hazırlanması istiqamətində texniki, iqtisadi, maliyyə məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb. Komissiyanın növbəti iclasınadək görüləcək tədbirlərə dair hazırlanmış qərar layihəsi nəzərdən keçirilib, rəy və təkliflər nəzərə alınaraq qəbul edilib.
İclasda Energetika, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ədliyyə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Fövqəladə Hallar, Kənd Təsərrüfatı nazirliklərinin, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Mərkəzi Bank, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi, Minatəmizləmə Agentliyi, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələri iştirak edib.

The meeting of the Commission on the implementation of pilot projects in the field of use of renewable energy sources was held
The first meeting of the Commission established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 1673 dated 5 December 2019 on additional measures for the implementation of projects in the field of use of renewable energy sources was held in the updated version.
In his speech, the Energy Minister Parviz Shahbazov spoke about the important tasks set for the Commission on the implementation of the Order, and said that in accordance with the goals set by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, some projects have already been implemented in the direction of expanding the use of renewable energy sources, preparatory works for others are being carried out, the importance of operating in a coordinated manner with the relevant bodies.
At the meeting, information was provided about wind and solar energy projects on an industrial scale implemented in Azerbaijan, and discussions were held on technical, economic and financial issues for the preparation of these projects. The draft decision on the measures to be taken before the next meeting of the commission was reviewed, were approved by taking into account comments and suggestions.
Representatives from the Ministries of Energy, Economy, Finance, Justice, Ecology and Natural Resources, Emergency Situations, Agriculture, the State Committee on Urban Planning and Architecture, the Central Bank, AREA, the State Maritime and Port Agency, ANAMA, Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC attended the meeting.