Energetika Nazirliyinin təşkilatçılığı, bir sıra dövlət qurumlarının nümayəndələri və beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə “Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələri üzrə qanunvericilik bazası və şəbəkənin təkmilləşdirilməsi” mövzusunda tədbir keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev ölkədə bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb və bu sahədə hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
DNV-GL şirkətinin eksperti İlka Levinqton isə Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi və dəstəklənməsi üzrə mövcud vəziyyət barədə təqdimatla çıxış edib. Hazırlanan qanun layihəsinin müddəaları, əsas dəstək mexanizmləri barədə məlumat verib, bərpa olunan enerji üzrə qiymətləndirmələrin aparıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, Azərbaycanda külək və günəş enerjisi potensialı kifayət qədərdir və bu potensial üzrə ərazilərin seçilməsi və onların şəbəkələrə  problemsiz qoşulması qarşıda duran əsas məsələlərdir. Külək və günəş stansiyaları üçün əlverişli relyefi olan ərazilər artıq müəyyənləşdirilib. Günəş enerjisi potensialı üzrə Naxçıvan, külək enerjisi potensialı üzrə Xızı və Abşeron yarımadasının qərb hissəsi əlverişli ərazilər kimi seçilib. O da qeyd olunub ki, seçilmiş ərazilərin şəbəkələrə əlçatanlığı vacibdir və bərpa olunan enerji mənbələri üzrə yeni stansiyaların tikilməsi üçün elektrik şəbəkələrinin yaxınlığı, onların istismar vəziyyəti və imkanları dəqiq öyrənilməlidir. Araşdırmaların ilkin nəticələrinə görə, mövcud ötürmə və paylama şəbəkələri bərpa olunan enerji istehsalının reallaşmasına və umumi enerji sisteminə inteqrasiyasına imkan yaradır. Bununla belə, şəbəkənin gücləndirilməsi məqsədilə bir sıra tədbirlərin görülməsi də vacibdir.
Tədbirdə bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində zəmanətli tariflərin tətbiq edilməsi, hərracların keçirilməsi qaydaları, enerji alqı-satqı müqavilələri, bu sahənin Şəbəkə Məcəlləsində əks etdirilməsi üçün əsas texniki tələblər ətrafında  fikir mübadiləsi aparılıb.

Improvement of Legislative framework on Renewable Energy Sources was discussed
An event on "Improvement of Legislative framework and grid strengthening in utilization of renewable energy sources in Azerbaijan" was organized by the Ministry of Energy with the participation of representatives of a number of government agencies and international experts.
Samir Valiyev, Deputy Energy Minister spoke about the measures taken to expand the use of renewable energy sources in the country and underlined the importance of improving the legal framework in this area.
Ilka Lewinqton, an expert of DNV-GL consulting company, made a presentation on the current state of expanding and support of the use of renewable energy sources in Azerbaijan. Participants were also briefed about the provisions of the draft law, main support mechanisms and assessment of renewable energy. It was noted that Azerbaijan has sufficient wind and solar energy potential, and selection of territories based on this potential and uninterrupted connection thereof to the grid are the main challenges ahead. The areas with favorable terrain for wind and solar stations have already been identified. Nakhchivan was selected as a favorable place for solar power, Khizi and western part of Absheron peninsula for wind power. It was further mentioned that access of the selected territories to grids is crucial and proximity of electricity grids, their operational condition and capabilities should be studied precisely to build new stations for renewable energy sources. According to the initial results of the research, existing transmission and distribution grids allow the implementation of renewable energy generation and integration thereof into the general energy system. Nevertheless, it is also important to take measures in order to strengthen the network.
The participants of the events exchanged their views on the introduction of guaranteed tariffs in the field of renewable energy sources, rules for organization of auctions, power purchase aggreements and the main technical requirements to have this issue is reflected by the Grid Code.