Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfirliyinin Beynəlxalq Ticarət Departamenti və Britaniya Biznes Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda Bərpa olunan Enerji Sektoru: Dəyişikliklər və Fürsətlər” mövzusunda onlayn seminar təşkil olunub. Seminarın əsas məqsədi Böyük Britaniya şirkətlərinin Azərbaycanda bərpa olunan enerji sektorunda davam edən islahatlar, görülən işlər və nəzərdə tutulan planlar haqqında məlumatlandırılması və bu prosesin şirkətlərə hansı investisiya imkanları açacağının müzakirəsindən ibarət olub.
Seminarda Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi, Dünya Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı kimi beynəlxalq təsisatların nümayəndələri ilə yanaşı BP, ABB, Hayward Tyler, Nobel Oil, Royalton Holdings, Mott MacDonald və s. kimi şirkətlərdən 100-ə yaxın təmsilçi və ekspertlər də iştirak edib.
Təqdimatçı qismində çıxış edən Energetika Nazirliyinin aparat rəhbəri Zaur Məmmədov Azərbaycanın energetika sektorunda aparılan islahatlar, ənənəvi energetika, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi, energetika və kommunal xidmətlər sahəsində tənzimləyici haqqında hazırlanmış qanunvericilik aktları barəsində məlumat verib. Xüsusi ilə “Elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu layihəsi haqqında ətraflı məlumat verilib və bildirilib ki, beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla hazırlanmış qanun layihəsində bərpa olunan enerji sahəsinə özəl investisiyaların cəlb edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş istiqamətlərdən biri bərpa olunan enerji hərraclarının keçirilməsidir. Eyni zamanda, Azərbaycanda bərpa olunan enerji potensialı, bu sahə üzrə görülən işlər, günəş və külək enerjisi sahəsində həyata keçirilən pilot layihələr, qarşıya qoyulmuş hədəflər haqqında ətraflı məlumat verilib.
Seminar çərçivəsində təqdimatla çıxış edən Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialı ilə bağlı seminar iştirakçıları məlumatlandırılıb. Təqdimatda xüsusi ilə Dağlıq Qarabağ və ətraf regionların hidroenerji, günəş, külək enerjisi kimi bərpa olunan enerji potensialı şərh edilib, bu ərazilərdə dəqiq potensialın hesablanması sahəsində görüləcək işlər və atılacaq addımlar diqqətə çatdırılıb, bu sahədə özəl sektorla əməkdaşlıq imkanlarının olduğu qeyd edilib.
“Qlobal enerji transformasiyasına ümumi baxış. Azərbaycanın perspektivləri” adlı təqdimatla çıxış edən Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin ölkələrlə qarşılıqlı əməkdaşlıq üzrə direktoru Gürbüz Gönül dünyada bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsinin inkişafı haqqında ətraflı məlumat verib və müvafiq sahədə Azərbaycanla uğurlu əməkdaşlığın davam etdirdildiyini seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Seminarda həmçinin Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfirliyinin beynəlxalq ticarət departamentinin Azərbaycan üzrə direktoru və enerji məsələləri üzrə regional rəhbəri Joel Derbyshire, Britaniya Biznes Qrupunun sədri John Patterson, BP-nin Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə üzrə regional vitse-prezidenti Niall Henderson da çıxış etmişlər.

Renewables Webinar was held
Webinar under the theme “Renewables Sector in Azerbaijan: Changes and Opportunities” jointly organized by British Embassy Baku Department for International Trade (DIT) and British Business Group (BBG) Azerbaijan was held. This webinar will aim at informing the UK oil and gas companies in Azerbaijan about the ongoing reforms, work done and plans in the renewables sector and what investment opportunities this will help open up for UK businesses.
About 100 representatives and experts from international organizations such as IRENA, World Bank, ERDB, UNDP, as well as from companies such as BP, ABB, Hayward Tyler, Nobel Oil, Royalton Holdings, Mott MacDonald took part at the webinar.
The Head of Administration of the Ministry of Energy Zaur Mammadov informed about the reforms carried out in the energy sector of Azerbaijan, legislative acts prepared on the regulation in the field of traditional energy, renewable energy and energy efficiency, energy and utilities. In particular, detailed information was given on the draft law of the Republic of Azerbaijan “On the use of renewable energy sources in the generation of electricity”, and it was noted that one of the directions intended for attracting private investments in the renewable energy sector in the law drafted on the basis of international experience is the holding of renewable energy auctions. At the same time, the renewable energy potential in Azerbaijan, the work done in this area, the pilot projects implemented in the field of solar and wind energy were touched upon.
Within the webinar, the specialists from Azerbaijan Renewable Energy Agency informed the participants on the renewable energy potential of Azerbaijan. The renewable energy potential of Nagorno-Karabakh and surrounding regions such as hydropower, solar, wind energy, the work to be done and the steps to be taken to calculate the exact potential in these areas were brought to the attention and the possibility of cooperation opportunities with the private sector in this area was noted.
Director of Country Engagement and Partnerships Division of IRENA Mr Gurbuz Gonul, who made presentation on "Overview of global energy transformation. Prospects for Azerbaijan", gave detailed information about the development of the use of renewable energy sources in the world and brought to the attention of the seminar participants that the successful cooperation with Azerbaijan in the relevant field was continued.
Mr Joel Derbyshire, Country Director for Azerbaijan and Regional Lead for Energy of British Embassy Baku Department for International Trade,Mr John Patterson, Chairman of the British Business Group (BBG) Azerbaijan and Mr Niall Henderson, Regional Vice-president of BP for Azerbaijan-Georgia-Turkey also made speech at the webinar.