Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə BƏƏ-nin Əbu-Dabi Milli Neft Şirkətinin (ADNOC) Aşağı Karbon Həlləri və Beynəlxalq İnkişaf üzrə İcraçı Direktoru və “Masdar” şirkətinin İdarə Heyətinin üzvü Musabbeh Al Kaabinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş olub.
Görüşdə iki ölkə arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin “Masdar” ilə irimiqyaslı bərpa olunan enerji layihələri üzrə uzunmüddətli əməkdaşlığın sütunu olduğu vurğulanıb. 230 meqavatlıq “Qaradağ” GES-in bu ilin payızında istifadəyə veriləcəyi, bununla da “Masdar”ın layihələrin vaxtında reallaşdırılmasına sadiq olduğu qeyd edilib. Ümumi gücü 4 QVt olan digər layihələrin icrası ilə bağlı da əhəmiyyətli irəliləyişlər olduğu, bərpa olunan enerji güclərinin ölkənin enerji sisteminə inteqrasiyası üçün elektrik şəbəkəsinin öyrənilməsinə “Masdar”ın dəstəyi və bu xüsusda görülən işlər diqqətə çatdırılıb. Şəbəkənin idarə edilməsi sahəsində təcrübə mübadiləsi məqsədilə yaxın vaxtlarda birgə seminar keçirilməsi razılaşdırılıb.
Həmçinin karbohidrogen sektorunda əməkdaşlığa dair SOCAR və ADNOC arasında aparılan müzakirələrə də toxunulub. Şirkətin karbonsuzlaşdırma sahəsində təcrübəsi, aşağı karbonlu enerji istehsalçısına çevrilməsi, karbon tutma, eləcə də yaşıl, mavi hidrogen və ammonyakın istehsalı ilə bağlı fəaliyyətindən bəhs edilib. Aşağı karbon həlləri üzrə əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib.

Cooperation in renewable energy and hydrocarbon sector was discussed with UAE`s companies - Masdar and ADNOC
Within the Baku Energy Week, a meeting was held between the Minister of Energy Parviz Shahbazov and the delegation led by Musabbeh Al Kaabi, Executive Director of Low Carbon Solutions & International Growth Directorate at the Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) and a member of the Board of Masdar.
At the meeting, it was emphasized that high-level relations between the two countries are the pillar of long-term cooperation with Masdar on large-scale renewable energy projects. It was noted that the 230-megawatt Garadagh SPP will be put into operation in the fall of this year, thus Masdar is committed to the timely implementation of the projects. Significant progress was made in the implementation of other projects with a total capacity of 4 GW, the support of Masdar to the study of the power grid for the integration of renewable energy powers into the country's energy system and the work done in this regard were brought to the attention. It was agreed to hold a joint seminar in the near future in order to exchange experience in the field of grid management.
The discussions between SOCAR and ADNOC on cooperation in the hydrocarbon sector were also touched upon. The company's experience in the field of decarbonization, transformation into a low-carbon energy producer, carbon capture, as well as activities related to the production of green, blue hydrogen and ammonia were discussed. Cooperation opportunities on low carbon solutions were evaluated.