BƏƏ-də Azərbaycanla Tunisin enerji əməkdaşlığı müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində Tunisin sənaye, mədən və energetika naziri Neila Nouira Gongi ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında xam neftin tədarükü və bərpa olunan enerji ilə bağlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. SOCAR və STİR (Tunis Dövlət Neft Şirkəti) şirkətləri arasında Azərbaycan və müxtəlif mənşəli xam neft, neft məhsullarının təchizatı üzrə on ildən çox əməkdaşlıq edildiyi qeyd olunub. Tunisli nazir ölkəsində neft emalı məqsədilə keyfiyyətli Azərbaycan xam neftinə ehtiyac olduğunu və neft tədarükü istiqamətdə hər iki ölkənin müvafiq şirkətləri arasında əməkdaşlığı davam etdirmək niyyətini ifadə edib.
Görüşdə hər iki ölkənin enerji təchizatının şaxələndirilməsi və bərpa olunan enerjinin inkişafına hədəflənən enerji kursundan bəhs edilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, neft və təbii qazın etibarlı ixracatçısı olan Azərbaycan “təmiz enerjinin” də tədarükçüsünə çevrilməyi planlaşdırır. “Bu məqsədlə 23 QVt-lıq “yaşıl”enerji layihələri üzrə beynəlxalq enerji şirkətləri ilə əməkdaşlıq edilir. Biz özümüzün və tərəfdaşlarımızın enerji təhlükəsizliyində diversifikasiyaya üstünlük verən siyasətimizi davam etdiririk”, deyə nazir əlavə edib.
Nazir Neila Nouira Gongi isə bərpa olunan enerji və enerji məsələlərinin tənzimləməsində Azərbaycanla təcrübə mübadiləsi üzrə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib.

Azerbaijan and Tunisia discussed energy cooperation in the UAE
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the Minister of Industry, Mines and Energy of Tunisia Neila Nouira Gongi in the United Arab Emirates.
At the meeting, the cooperation between the two countries on the supply of crude oil and renewable energy was discussed. It was noted that SOCAR and STIR (State Oil Company of Tunisia) had more than ten years of cooperation on the supply of crude oil and oil products of Azerbaijan and of various origins. The Tunisian Minister expressed the need for high-quality Azerbaijani crude oil for oil refining in her country and her intention to continue cooperation between the relevant companies of the two countries on oil supply.
At the meeting, the sides talked about the energy course aimed at diversifying the energy supply of both countries and developing renewable energy. The Minister of Energy Parviz Shahbazov said that Azerbaijan, a reliable exporter of oil and natural gas, is planning to become a supplier of clean energy. "For this, we work with international energy companies on 23GW green energy projects. We continue our policy of favoring diversification in energy security of ourselves and our partners”, the Minister added.
The Minister Neila Nouira Gongi expressed their interest in cooperation on the exchange of practices with Azerbaijan on the renewable energy and regulation of energy issues.