BƏƏ Azərbaycanda “yaşıl” enerji sahəsində yeni investisiya layihələrində iştirakda maraqlıdır
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Ümumdünya Kommunal Xidmətlər Konqresi” çərçivəsində Abu-Dabidə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri, Abu-Dabi Milli Neft Şirkətinin idarəedici direktoru, “Masdar” şirkətinin sədri Sultan Əhməd Əl Caber ilə görüşüb.
Görüşdə bu ilin mart ayında təməli qoyulan Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyasının icrası, Qarabağ bölgəsində, həmçinin Xəzər dənizində, o cümlədən sahilə yaxın adalarda külək və günəş enerjisi layihələri, “yaşıl” hidrogen və enerji səmərəliliyi üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Azərbaycanın “yaşıl enerji” kursunun həyata keçirilməsində Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və onun qlobal nüfuza malik “Masdar” şirkəti ilə tərəfdaşlıqdan məmnunluq ifadə edilib. Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyasının iki ölkə arasında yeni əməkdaşlıq əlaqələrinə yol açdığı qeyd edilib. “Masdar”ın Azərbaycanda irihəcmli külək və günəş enerjisi üzrə investiya layihələrində iştirakda maraqlı olduğu bildirilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Sultan Ahmed Al Jaber, UAE Minister of Industry of Advanced Technology, Managing Director of Abu Dhabi National Oil Company, Chairman of Masdar within the World Utilities Congress.
The implementation of Garadagh Solar Power Plant founded in March this year, wind and solar power projects in Karabakh, as well as in the Caspian Sea, including the coastal islands, and the cooperation on green hydrogen and energy efficiency were discussed at the meeting.
The partnership with the United Arab Emirates and Masdar, which has a global reputation, in the implementation of green energy course of Azerbaijan was highly appreciated. It was stated that Garadagh Solar Power Plant paved the way for new collaborations between two countries. It was noted that Masdar is interested in being involved in the large scaled wind and solar power investment projects in Azerbaijan.