Bakıda oktyabrda Azərbaycan-Türkiyə Enerji Forumunun keçirilməsi planlaşdırılır
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazovla Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz arasında iki ölkənin son dövrlərdə imzaladığı sənədlərdə əksini tapmış enerji məsələlərinin müzakirəsi məqsədilə onlayn formatda görüş keçirilib.
Görüşdə bu ilin 15 iyun tarixində Şuşa şəhərində Azərbaycan və Türkiyə dövlət başçılarının iştirakı ilə imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Şuşa Bəyannaməsi”ndə, eləcə də digər sənədlərdəki energetika sahəsində əməkdaşlığa dair müddəalar nəzərdən keçirilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib ki, “Şuşa Bəyannaməsi” bütün sahələrdə, o cümlədən enerjidə dost, qardaş, tərəfdaş münasibətlərimizi müttəfiqlik statusuna yüksəltdi: “Bu sənəddə yer alan “Cənub Qaz Dəhlizi” və elektrik enerjisi sahəsində regional əməkdaşlıq məsələləri, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin Azərbaycan Prezidenti tərəfindən “yaşıl enerji” zonası elan edilməsi Türkiyə ilə enerji əməkdaşlığımızı dərinləşdirir.”
Bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıqla bağlı hazırda Türkiyə şirkətləri ilə müzakirələr aparıldığını bildirən nazir, eyni zamanda, gələn ildən keçirilməsi planlaşdırılan hərraclarda iştirakın mümkünlüyünü də diqqətə çatdırıb.
Görüşdə karbohidrogen, neft-kimya, bərpa olunan enerji və digər istiqamətlər üzrə enerji əməkdaşlığının inkişafına töhfə verəcək platforma kimi Azərbaycan-Türkiyə Enerji Forumunun bu ilin oktyabrında Bakıda keçirilməsi təklifi müzakirə edilərək razılaşdırılıb.
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz isə TPAO və SOCAR-ın hər iki ölkədə uğurlu fəaliyyətindən bəhs edərək, üçüncü ölkədə birgə əməkdaşlığın strateji əhəmiyyətinə və perspektivlərinə toxunub.
Müzakirələr zamanı enerji əməkdaşlığının digər mühüm istiqamətləri üzrə də fikir mübadiləsi aparılıb.

Azerbaijan-Turkey Energy Forum is scheduled to be held in Baku in October
An online meeting was held between Azerbaijan's Minister of Energy Parviz Shahbazov and Turkish Minister of Energy and Natural Resources Fatih Donmez to discuss the energy issues reflected in the documents signed recently by the two countries.
Provisions on energy cooperation in the "Shusha Declaration on Allied Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey" signed in Shusha on June 15 with the participation of the Presidents of Azerbaijan and Turkey, as well as in other documents were discussed at the meeting.
Minister of Energy Parviz Shahbazov said that the "Shusha declaration" raised our friendly, brotherly and jointly relations in all fields, including energy: “The issues such as the Southern Gas Corridor and regional cooperation in the field of electricity, as well as the declaration of the liberated territories as "green energy" zone by the President of Azerbaijan deepen our energy cooperation with Turkey.”
Noted that discussions are being held with Turkish companies on cooperation in the field of renewable energy, the Minister brought to the attention that, at the same time, it is possible to participate in auctions planned to be held next year.
At the meeting, the proposal to hold the Azerbaijan-Turkey Energy Forum in October this year in Baku as a platform to contribute to the development of energy cooperation in the areas of hydrocarbon, petrochemical, renewable energy and other areas was discussed and agreed.
Speaking about the successful activities of TPAO and SOCAR in both countries, Turkish Minister of Energy and Natural Resources Fatih Donmez touched upon the strategic importance and prospects of joint cooperation in the third country.
During the discussions, the sides also exchanged views on other important areas of energy cooperation.