Bakıda keçiriləcək OPEC+ ölkələrinin Nazirlərin Birgə Monitorinq Komitəsinin (JMMC) 13-cü iclasında 14 ölkə iştirakını təsdiqləyib
Cari ilin 17-18 mart tarixlərində Bakıda keçiriləcək OPEC və qeyri-OPEC ölkələrinin Müştərək Texniki Komissiyasının (JTC) 27-ci və Nazirlərin Birgə Monitorinq Komitəsinin (JMMC) 13-cü iclasları keçiriləcək. İndiyə kimi 14 ölkənin yüksək səviyyədə iştirakı təsdiqlənib. Nazirlərin Birgə Monitorinq Komitəsinin (JMMC) iclasında OPEC-in Baş katibi Məhəmməd Barkindo ilə yanaşı, OPEC Konfransının prezidenti, Venesuelanın neft naziri və Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Manuel Kevedo Fernandes, JMMC-nin sədri, Səudiyyə Ərəbistanının energetika, sənaye və təbii sərvətlər naziri Xalid Əbdüləziz Əl Falih iştirak edəcək. Tədbirdə OPEC üzvlərindən Əlcəzairi energetika naziri Mustafa Qituni, BƏƏ-ni energetika və sənaye naziri Suheyl əl-Mazrui, Kuveyti neft, elektrik və su naziri Xalid Əl-Fadhel, İraqı baş nazirin müavini, neft naziri Tamer əl-Qadban, Nigeriyanı neft ehtiyatları naziri Emmanuel Kaçikvu, Konqonu neft nazirinin müşaviri Jean Baptiste Pouti, Liviyanı isə Milli Neft Korporasiyasının idarə heyətinin sədri Mustafa Sanalla təmsil edəcək. Qeyri-OPEC ölkələrindən isə Rusiya Federasiyasının energetika naziri Aleksandr Novak, Qazaxıstanın energetika naziri Kanat Bozumbayev, Sudanın neft və minerallar naziri Azhari Abdalla, Bəhreynin neft nazirinin müşaviri Naser əl-Sovaidi və Bruneyin energetika və sənaye nazirinin müavini Matsateji Sokiavın iştirakı nəzərdə tutulub.
Ölkə Prezidentinin məqsədyönlü enerji siyasətinə uyğun olaraq neft bazarında balansın qorunması və qiymət sabitliyinə nail olmaq məqsədilə Azərbaycanın OPEC təşəbbüsünə ilk vaxtlardan qoşulması və tənzimlənmə prosesində fəal rolu OPEC Katibliyi tərəfindən də yüksək qiymətləndirilib, OPEC-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafını təmin edib. OPEC tədbirlərindən birinin Bakıda keçirilməsi təklifi də bu əməkdaşlıq çərçivəsində məhz Azərbaycan Prezidenti tərəfindən ötən il martın 18-də OPEC Baş katibi Məhəmməd Barkibdonun ölkəmizə səfəri zamanı irəli sürülüb. Bu təklif OPEC+ ölkələri tərəfindən müsbət qarşılanaraq, neft bazarının vəziyyətinə dair toplantıların cari ilin martında eyni tarixdə neft vətənində - Bakıda keçirilməsinə razılıq verilib.

14 countries confirmed their participation at the 13th meeting of Joint Ministerial Monitoring Committee (JMMC) of OPEC + Countries to be held in Baku
On 17-18 March, Baku will host the 27th meeting of the Joint Technical Commission and 13th meeting of the Joint Ministerial Monitoring Committee of the OPEC and Non-OPEC Countries. So far, 14 countries confirmed their participation at high level. Along with OPEC Secretary General Mohammed Barkindo, Manuel Quevedo Fernandez, President of the OPEC Conference, Venezuelan Oil Minister and President of State Oil Company, Khalid Abdulaziz Al-Falih, JMMC Chairman and Saudi Arabian Minister of Energy, Industry and Natural Resources will take part at the meeting of the Joint Ministerial Monitoring Committee (JMMC). From OPEC members Energy Minister of Algeria, Mustapha Guitouni, Minister of Energy and Industry of the United Arab Emirates, Suhail Al Mazrouei, Minister of Oil, Electricity and Water of Kuwait, Khaled Al-Fadhel, Iraqi Deputy Prime Minister for Energy and Minister of Oil, Thamir Ghadhban, Minister of State for Petroleum Resources of Nigeria, Emmanuel Ibe Kachikwu, Advisor to the Minister of Hydrocarbons of Congo, Jean Baptiste and the Chairman of the Libyan National Oil Corporation, Mustafa Sanalla will attend the meeting. From non-OPEC countries Energy Minister of the Russian Federation, Alexander Novak, Kazakhstan's Energy Minister, Kanat Bozumbayev, Sudanese Minister of Oil and Gas, Azhari Abdallah, Advistor to Bahrain's Oil Minister, Naser Al-Sawaiidi and Deputy Minister of Energy and Industry of Bruney, Matsatiji Sokiav are expected to attend the meeting.
OPEC Secretariat hailed Azerbaijan's involvement in OPEC’s initiative from the very beginning and active role in the regulatory process, as per the well-determined energy policy of the country President, in order to maintain balance and achieve price stability in oil markets, which helped develop relations between OPEC and Azerbaijan. The organization of one of the OPEC meetings in Baku was also proposed by the President of Azerbaijan during the visit of the OPEC Secretary General Mohammed Barkindo to Azerbaijan on March 18, 2018. This proposal was welcomed by OPEC + countries, and it was agreed to organize the next meeting on the same date of this year in Baku, the homeland of oil, to discuss the state of oil market.