Oktyabrın 24-də Bakıda Energetika Nazirliyi və Enerji Xartiyası Katibliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Enerji Xartiyası Forumu keçirilib. “Texnologiya və siyasət innovasiyaları vasitəsilə enerji keçidinin təmin edilməsi” mövzusuna həsr edilən forumda Energetika naziri Pərviz Şahbazov və Enerji Xartiyasının Baş katibi Urban Rusnak açılış nitqləri ilə çıxış ediblər.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilk dəfədir ki, ölkəmizdə keçirilən bu forumun Azərbaycanın 2020-ci ildə Beynəlxalq Enerji Xartiyası Konfransına sədrliyi çərçivəsində baş tutduğunu qeyd edib. Nazir deyib ki, böyükmiqyaslı enerji forum və konfransları üçün Bakının seçilməsi onun dünyanın enerji arxitekturasındakı tarixi və müasir rolu ilə bağlıdır. Tarixi müstəvidə Bakı dünyanın enerji paytaxtı, müasir dövrdə isə aparıcı enerji mərkəzlərindən biridir.
Enerji ilə bağlı inkişaf proseslərinin milli sərhədlərlə məhdudlaşmadığını və qlobal əməkdaşlıq tələb etdiyini vurğulayan nazir Enerji Xartiyasını milli, regional və beynəlxalq səviyyədə qarşıya çıxan enerji məsələlərinin həllinə, enerji istehsal, ixrac və idxal edən, həmçinin tranzit ölkələr arasındakı münasibətlərdə effektiv çərçivənin yaradılmasını, rəqabətli bazarlar, davamlı inkişaf prinsiplərini təşviq etməklə qlobal enerji təhlükəsizliyinə töhfə verən mühüm əməkdaşlıq platformalardan biri kimi qiymətləndirib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxışında hazırda qlobal miqyasda texnologiyaların təşviqi ilə enerji sektorunda bərpa olunan enerjidən geniş istifadə və enerji səmərəliliyi sayəsində enerji transformasiyasının baş verdiyini qeyd edib. Enerji diversifikasiyası layihəsi Cənub Qaz Dəhlizindən danışan nazir bildirib ki, ötən ilin iyul ayından indiyə kimi TANAP-la Türkiyəyə 3 mlrd. m3-dən çox qaz nəql olunub. Avropaya qazın çatdırılmasını təmin edən əsas həlqə -Trans-Adriatik qaz boru kəməri üzrə isə işlərin icra vəziyyəti 90%-ə yaxındır: “2020-ci il Avropanın uzun illərdir ki, müzakirə etdiyi və nail olmağa çalışdığı şaxələndirmə planının gerçəkləşdiyi tarix olacaq. Bu tarix üçün Beynəlxalq Enerji Xartiyası Konfransı sədrliyinə Azərbaycanın layiq görülməsi də məhz Cənub Qaz Dəhlizinin strateji roluna verilən qiymətdir. Cənub Qaz Dəhlizinin diversifikasiya və qitənin dekarbonizasiyası kimi prioritetlərə gözlənilən töhfəsinin təsdiqidir,”deyə nazir əlavə edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırda energetika sektorunda köklü islahatların həyata keçirildiyini vurğulayan nazir bildirib ki, bərpa olunan enerji mənbələrindən geniş istifadə etmək və bu prosesə özəl, xarici investisiyanı cəlb etmək, energetika sektorunda rəqabətə əsaslanan liberal bazar modelinə keçmək, beləliklə də dayanıqlı enerji sisteminə, ətraf mühitin qorunması ilə bağlı öhdəliyin yerinə yetirilməsinə nail olmaq başlıca hədəflərdir. Enerji Xartiyası Katibliyi də bu prosesdə Energetika Nazirliyinə lazımi dəstək verməkdədir.
Sonra Enerji Xartiyasının Baş katibi Urban Rusnak çıxış edib. Baş katib enerji transformasiyası dövründə enerjiyə çıxış, artan enerji tələbatı, qlobal istiləşmə və davamlı inkişaf məsələlərini həll etmək üçün səyləri birləşdirməyin vacibliyini qeyd edib. U.Rusnak Azərbaycanın sədrliyi dövründə atılacaq addımlardan, eləcə də ölkəmizlə Enerji Xartiyası arasında əməkdaşlıqdan bəhs edib.
“Enerji Xartiyası Katibliyi Avropa İttifaqı və dünyanın ən yaxşı təcrübələrinə uyğun olaraq enerji səmərəliliyi ilə bağlı müvafiq qanunvericiliyin hazırlanmasında Azərbaycana dəstək göstərir. Ötən il “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Qanunun ilk layihəsi tamamlandı. Bu il biz 2019-cu ilin sonunda yekunlaşdırılması və 2020-ci ilin əvvəlində müvafiq orqanlarla müzakirəsi gözlənilən Azərbaycanın ilk Enerji Effektivliyinə dair Milli Fəaliyyət Planının hazırlanmasına başlamışıq.”
Forum bərpa olunan enerjinin inkişafı və texnologiyaların rolu, tənzimləyici mexanizmlər, enerji səmərəliliyinin təşviqi, regional səviyyədə təchizat təhlükəsizliyi mövzuları üzrə dörd sesisiyada işini davam etdirib. Foruma 13 ölkənin-Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Avstriya, Çin, Yunanıstan, Albaniya, Xorvatiya, İspaniya, Banqladeş, Bosniya və Hersoqovina, Burundi, Yəmənin yüksək səviyyəli dövlət rəsmiləri, 42 beynəlxalq təşkilat, yerli və xarici enerji şirkətləri, dövlət qurumlarının təmsilçiləri, eləcə də xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirliklərinin nümayəndələri, ekspertlər və mediadan ibarət 200-ə yaxın şəxs qatılıb.
Qeyd edək ki, 55 üzv ölkəni birləşdirən Beynəlxalq Enerji Xartiyası ilə Azərbaycan 20 ildən çoxdur ki, əməkdaşlıq edir. 2018-ci ildə Azərbaycanın Beynəlxalq Enerji Xartiyasının Haaqa II sənədinə qoşulması ilə təşkilatla münasibətlərdə yeni mərhələ başlanıb.

International Energy Charter Forum was held in Baku
International Energy Charter Forum was held in Baku on October 24. The Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov and Secretary General of the Energy Charter Urban Rusnak delivered a speech at the forum on “Enabling Energy Transformation through Technology and Policy Innovations”.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov noted that this forum was held in Azerbaijan for the first time within the chairmanship of Azerbaijan in the International Energy Charter Conference in 2020. The minister said the selection of Baku for large-scale energy forums and conferences is based on its historic and modern role in the global energy architecture. Historically, Baku is the energy capital of the world and one of the leading energy centers in modern times.
Highlighting that energy development processes are not limited to national borders and require global cooperation, the Minister appreciated Energy Charter as one of the important collaboration platforms, which contributed to global energy security by encouraging the establishment of effective frameworks for addressing energy issues at the national, regional and international levels, and for relations between energy production, export and import, as well as transit countries, competitive markets, and principles of sustainable development.
In his speech the Minister of Energy Parviz Shahbazov highlighted the current energy transformation in the energy sector thanks to the broad use of the renewable energy and energy efficiency through the promotion of the technologies in the global scale. Speaking about “Southern Gas Corridor” energy diversification project, the Minister noted that since July of last year more than 3 mlrd. m3 gas has been supplied to Turkey through the TANAP. The status of implementation of the activities on the Trans Adriatic Pipeline, which is the main channel for the delivery of gas to Europe is close to 90%: “2020 will be the year when the diversification plan that Europe has been discussing and trying to achieve for years. Deeming Azerbaijan worthy to the chairmanship of the International Energy Charter for such date is the appreciation of the role that the Southern Gas Corridor is playing. It confirms the expected contribution of the Southern Gas
Corridor to the priorities such as the diversification and the decarbonisation of the continent.
Underlining the current profound reforms being carried out in the energy sector under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the Minister stated that the broad use of the renewable energy sources and involvement of the private foreign investments to such process, transition to the liberal market model, which is based on the competition in the energy sector, thus achieving the sustainable energy system and performance of the obligation of environmental protection are the main goals. The Energy Charter Secretariat is providing the Ministry of Energy with the necessary support in such process.
Then, Secretary-General of Energy Charter Urban Rusnak delivered a speech. Secretary-General noted the importance of aligning efforts to address the issues of energy access, growing energy demand, global warming and sustainable growth. Urban Rusnak spoke about the steps to be taken during Azerbaijan's presidency, as well as cooperation between our country and the Energy Charter.
“The Energy Charter Secretariat is supporting Azerbaijan in elaboration of relevant legislation on energy efficiency in line with the best EU and international practices. Last year, the first draft of the Law on Energy Saving and Energy Efficiency was completed. This year we have started the development of the first National Energy Efficiency Action Plan of Azerbaijan which is expected to be finalised by the end of 2019 and to be discussed with the relevant authorities in early 2020.”
Forum continued its work on deployment of renewables and the role of technologies, deployment of renewables and regulatory frameworks, promoting energy efficiency – sharing best practices and lessons learnt, regional dimension of supply security at the forum, which will consist of four sessions.
About 200 people including high-level officials of 13 countries – Azerbaijan, Turkey, Georgia, Austria, China, Greece, Albania, Croatia, Spain, Bangladesh, Bosnia and Herzegovina, Burundi, Yemen, 42 international organizations, local and foreign energy companies, representatives of state bodies, as well as representatives of embassies of foreign countries in Azerbaijan, experts and media participated at the forum.
It should be mentioned that Azerbaijan has been cooperating with the International Energy Charter consisting of 55 member states for more than 20 years. The accession of Azerbaijan to Hague II document of the International Energy Charter in 2018 launched a new stage in the relations with the organization.